2016-2017 Yılı Hafızlık Eğitimi Yapan Kur'an Kursları Uygulama Esasları

Diyanet İşleri Başkanlığı 2016-2017 Yılı " Hafızlık Eğitimi Yapan" Kur'an Kursları Uygulama Esaslarını Yayımladı

2016-2017 Yılı Hafızlık Eğitimi Yapan Kur'an Kursları Uygulama Esasları

Diyanet İşleri Başkanlığı 2016-2017 Yılı " Hafızlık Eğitimi Yapan" Kur'an Kursları Uygulama Esaslarını Yayımladı

21 Eylül 2016 Çarşamba 13:42
2016-2017 Yılı Hafızlık Eğitimi Yapan Kur'an Kursları Uygulama Esasları
banner283
Diyanet İşleri Başkanlığı Kur’an kurslarında eğitim-öğretim yılı yüzüne okuyanlar için 4, hafızlık eğitimi yapanlar için 3 dönemden oluşmaktadır. Buna göre yüzüne okuyanlar ve hafızlığa çalışanlar için 2016-2017 eğitim-öğretim yılı takvimi aşağıda belirtilmiştir:
 

  HAFIZLIK EĞİTİMİ YAPILAN KUR’AN KURSLARI

1. Bu kurslarda Başkanlıkça hazırlanan Hafızlık Temel Öğretim, Hafızlık Eğitimi ile Hafızlık Tekrar ve Talim Programları uygulanacaktır. İhtiyaç duyulması halinde ise diğer öğretim programları için sınıf açılabilecektir.

2. Hafızlık temel öğretim programını bir öğrenci en fazla 2 dönem, hafızlık eğitimini ise en fazla 9 dönem alabilecektir. Bu süre içerisinde hafızlığını tamamlayamayan öğrencilerin kursla ilişiği kesilecektir.

3. Hafızlık eğitimi yapılan Kur’an kurslarının öğrenci kayıtları DİBBYS/EHYS aracılığı ile kurs yöneticisi tarafından yapılacaktır. Öğrenci kayıtları tamamlandıktan sonra ders ve öğretici tanımlama işlemleri yapılacak, hafızlık takip komisyonunun onayından sonra müftülüğün onayına gönderilecektir.

4. Hafızlık Eğitim Programı, Başkanlığımızın 10.09.2013 tarihli ve 67567140.254-1751 sayılı yazısında (EK-3)’de belirtilen esaslar çerçevesinde yürütülecektir.

5. 26.07.2014 tarih ve 29072 sayılı Millî Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği (EK:RG-25/6/2015-29397) maddesi gereği; “Ortaokul/İmamhatip ortaokulu 5 inci, 6 ncı ve 7 nci sınıf öğrencilerine velisinin yazılı başvurusu üzerine bir eğitim ve öğretim yılı Diyanet İşleri Başkanlığının açmış olduğu hafızlık eğitimine devam etmelerine izin verilir. Hafızlık eğitimine devam ettiğini belgelendirenlerden o eğitim ve öğretim yılı için devam zorunluluğu aranmaz. Bu sürenin bitiminde öğrencilerin okula devamları sağlanır. Bu öğrenciler okula döndüklerinde, devam edemedikleri eğitim ve öğretim yılına ait derslerden okul müdürünün sorumluluğu ve koordinesinde, alan öğretmenlerinden oluşturulacak komisyonca sınava alınır. Başarılı olanlar bir üst sınıfa devam ettirilir.” öğrenciler kayıt dondurabilecektir. Verilen bir yıl aranın verimli değerlendirilebilmesi için Hafızlık Takip Komisyonu'nun takibi ve işlevselliği artırılacaktır.

6. Kur’an kurslarına devam eden gündüzlü, yatılı, yüzüne okuyan veya hafızlığa çalışan erkek ve kadın öğrencilerin fiziksel, zihinsel ve duygusal gelişimleri dikkate alınacaktır. Buna göre;

a. Kur’an kurslarında sınıf ve diğer mekânların; ilkokul, ortaokul, lise çağı ve yetişkinlere yönelik olarak ayrı ayrı düzenlenmesi,

b. Ortaokul ve lise çağındaki öğrencilerin sınıf ve yatakhanelerinin mutlaka ayrılması ve imkânlar ölçüsünde ayrı binalarda veya farklı katlarda kalmalarının sağlanması, c. Yatakhanelerde aynı odada kalacak öğrencilerin aralarındaki yaş farkının 2’yi geçmemesine dikkat edilmesi,

d. Yatakhanelerdeki yatak sayıları ile diğer mefruşatın mevzuatta belirtilen şartlara göre düzenlenmesi,

e. Öğrencilerin dinlenme, beslenme ve ders çalışma süreçlerine rehberlik ve örneklik etmek amacıyla, nöbetlerin özellikle kadrolu öğreticiler tarafından kursta kalmak suretiyle tutulması,

f. Hafızlık Takip Komisyonlarınca hafızlık eğitimine uygun olmayan kursların tespit edilerek raporlanması, yönünde çalışmalar yapılacaktır.

7. Hafızlık eğitimi yapılan sınıflarda görev yapan öğreticilerden 3 yıllık eğitimin sonunda hafızlık sınavına hiç öğrenci göndermeyenler ve/veya hafızlık tespit sınavında öğrencileri gerekli başarıyı gösteremeyenler hafızlık takip komisyonunun teklifi ve müftülüklerin onayı ile 2 yıl süreyle yüzüne eğitim verilen sınıflarda görevlendirilecektir.

8. Hafızlık Tekrar ve Talim Programı, hafızlık belgesi olan sekiz öğrencinin kayıt olması durumunda açılabilecektir. Söz konusu program hizmet içi eğitim kapsamında değerlendirilmediğinden, Başkanlığımız personeli kayıt edilmeyecektir.

9. Hafızlık Tekrar ve Talim Programı Başkanlığımız Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğünün http://www2.diyanet.gov.tr/EgitimHizmetleriGenelMudurlugu/Sayfalar/KuranKursuOgret imProgrami.aspx web adresinden indirilebilecektir.

10. Hafızlığını tamamlayarak belge alan erkek öğrenciler “Yüz Yatılı Hafızlık Projesi” kapsamında eğitim veren imam-hatip liselerine yönlendirilecektir. Ayrıca bu projeden yararlanacak öğrencilere yönelik burs ve parasız yatılı imkânları ile ilgili bilgi afişleri kurslara ulaştırılarak öğrencilere zamanında duyurulacaktır.

11. Hafızlık eğitimini teşvik amacıyla, yapılacak yarışmalarda dereceye giren öğrencilere sunulacak (burs vb.) imkânlar hususunda kurslar ve öğrenciler bilgilendirilecektir.

12. Sosyal etkinlik saatlerinde, öğrencilerin bedensel ve ruhsal gelişimlerini desteklemek amacıyla ilgi ve yeteneklerine uygun olarak sportif aktiviteler; hat, ebru, ney üfleme, kamp, gezi, piknik, eğitici film ve belgesel gibi sosyal, kültürel ve sanatsal faaliyetler öğrencileri ders ortamından uzaklaştırılacak şekilde düzenlenecektir.

13. Bir sınıfın sosyal etkinlik dersine, o sınıfın Kur’an-ı Kerim dersine giren öğretici dışında aynı kursta görev yapan diğer öğreticilerden biri girecektir. İhtiyaç olması halinde farklı kurslardan ya da dışardan görevlendirme yapılabilecektir.

14. Hafız ya da Kur’an kursunda eğitim almış Kur’an kursu öğrencilerine rol model olabilecek farklı mesleki alanlarda görev yapan kişilerin katılımıyla “Kariyer Günleri”, “Geleceğimle Buluşuyorum” ismi altında konferanslar ya da söyleşiler yapılacaktır. Söz konusu konferans veya söyleşilere konuşmacı olarak hafız olup ilahiyat mezunu din hizmetleri personeli ve İHL öğretmeni başta olmak üzere diğer alanlarda hizmet verenler ile işadamı, yönetici, bürokrat ve teknokratlar davet edilecektir.

15. Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı’nın kadınlara mahsus hallerde Kur’an okunması konusunda 22.01.1998 tarih ve 4 nolu kararı bir ruhsat ihtiva etmektedir. Bu ruhsatı kullanmak istemeyen öğrenciler icbar edilmemelidir. Ancak bu durumdaki öğrenciler dini bilgiler ile sosyal etkinlik ve rehberlik derslerine yönlendirilmek suretiyle boş bırakılmamalıdır. Ayrıca dileyen öğrencilerin bu durumlarda dinleme yoluyla derse hazırlık yapmaları sağlanmalıdır.


 

Kaynak: Dinihaberler.com / Özel Haber

Son Güncelleme: 21.09.2016 14:24
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Hakikati söylerim 2016-09-22 21:28:55

Bu ne ya Allah aşkına yaz kuran kursu gibi 3 dönem hafızlik kursu mu olur. Benim bildiğim 9 ayın başında kurs başlar on beş tatil de tatil olr birde yazın en fazla 3 hafta tatil olur o da kurs başlamadan önce olur. Sonra okula giden ile gitmeyenler aynı kursta olması çok kötü eğitim oluyor. Ha diyeceksiniz ki biliyor musun evet hafızlik yaptım yaptırdım da. Adam akıllı zaten dinlemiyorlar da şimdi

Avatar
gönül Gülpınar 2017-05-29 00:41:20

Benim oğlum da 5 sınıfa gidiyor imam hatipte ben sırf hafızlık için verdim oğlumu komisyono bile sokmadan hafızlığı kazanamadı dediler benim oğlum 40hadisi ezberledi dedileri sürelerden sadece bir kaçını ezbelemedi birde tecvit yazılısı düşüktü ve kabul etmediler bende oğlumda çok üzüldü ağladı bu çocuk hem imam hatip okuyor hemde hafızlığa hazırlanıyor okuması başladığı vakte göee gayet iyi benim oğlumun ahına girdiler eğer bilerek oğlumu eledilerse yevmi kıyamette hakkımı alırım bu çocuk kötü olsa okulda arapça 100 kuran 100olmazdı bu yöntemi hiç sevmedim bende diyanetin kursunda kaldım bizde isteyen hafız oluyordu şimdi hocalar seçiyor hadi hoca çocuğa ters düştüyse bilmiyorum biz çok üzüldük içimizde koydular hevesimizi sorumluları Allaha haval ediyorum mevlam bildiği gibi yapsın

Avatar
Emine 2017-09-29 20:12:40

Allah için ben de çocuğumu ezberi iyi diye verdim ama büyük çocuklardan biri oğlumu dövmüş içim hiç rahat değil hafızlik tabi önemli ama terbiye daha önemli. .

Misafir Avatar
Emine 2018-01-28 22:00:18

Gülhan hanım ne demek istedi acaba ben aklı kıt bir anne olarak belki de onun yol gösterici bilgilerinden faydalanmak isterim

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
Gülhan 2017-12-30 16:34:49

Emine hn.iciniz HİÇ rahat değilde.sonuc ne yaptınız.HİÇ

Beğenmedim! (0)