2018 Ezanı Güzel Okuma Hizmet İçi Eğitim Kursu

Diyanet İşleri Başkanlığı Türkiye Geneli Ezanı Güzel Okuma Hizmet İçi Eğitim Kursu Düzenleyecek

2018 Ezanı Güzel Okuma Hizmet İçi Eğitim Kursu

Diyanet İşleri Başkanlığı Türkiye Geneli Ezanı Güzel Okuma Hizmet İçi Eğitim Kursu Düzenleyecek

15 Şubat 2018 Perşembe 20:53
2018 Ezanı Güzel Okuma Hizmet İçi Eğitim Kursu
banner283

Diyanet İşleri Başkanlığı, halkımızın dini hayatına rehberlik eden cami görevlilerinin; musiki kabiliyetlerini geliştirerek ezan, kâmet ve salâ okuyuşlarını daha iyi bir seviyeye getirmek ve daha nitelikli hizmet sunmalarını sağlamak amacıylaEzanı Güzel Okuma Hizmet İçi Eğitim Kursu”na alınmaları ilgili bir açıklama yaptı.

MAHALLİNDE DÜZENLENECEK EZANI GÜZEL OKUMA HİZMET İÇİ EĞİTİM KURSLARI TALİMATI

A. PROGRAM:

1. Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğü Program Geliştirme Dairesi Başkanlığınca "Ezanı Güzel Okuma Öğretim Programı” hazırlanmıştır.

2. Program, Başkanlığımız web sitesi, Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Program Geliştirme Daire Başkanlığı sayfasında mevcuttur.

B. PROGRAMIN UYGULANIŞI:

1. Kurslar mahalli şartlar ve program uygulama esasları dikkate alınarak Cuma günleri ve bitirme sınavları hariç, haftada 4-5 gün ve 4 hafta üzerinden planlanacaktır. 2. Program, günlük ve haftalık ayrı ayrı hazırlanacaktır.

3. Eğitimlerde imkanlar ölçüsünde görsel/işitsel materyal kullanılacak, kursiyerlere doküman desteğisağlanacaktır.

4. Eğitimler, müftülerce takip ve kontrol edilerek, etkin ve verimli bir şekilde gerçekleştirilecektir.

5. Sınıflar fiziki ve teknik donanım olarak eğitime elverişli şekilde hazırlanacaktır. 6. Kurs sonunda kursiyerlere katılım belgesi verilecektir.

C. KURSİYER SEÇİMİ:

1. Kursa katılacaklar belirlenirken personelin kursa olan ihtiyaç durumu esas alınacaktır. Bunun için müezzinlere, göreve yeni başlayanlara/görev yılı az olanlara, gönüllü kursa katılmak isteyenlere, daha önce ezanı güzel okuma kursuna katılmayanlara öncelik verilecektir.

2. İhtiyaç görülmesi halinde kursa alınacak personel, il/ilçe müftüsünün başkanlığında rehber öğretici dâhil 3 kişilik bir komisyon marifetiyle belirlenebilecektir.

3. A grubu cami görevlileri baş imam ve baş müezzinler, dinihaber.com konservatuar mezunları, Başkanlığımızca düzenlenen dini musiki kursunu bitirmiş olanlar, tashih-i huruf kursu mezunları ile ezanı güzel okuma rehber öğretici kursuna katılmış olanlar bu kursa alınmayacaktır.

D. KURSUN DÜZENLENECEĞİ YER:

1. İl ve ilçe merkezlerinde ve müftülüklerce uygun görülen diğer yerlerde kurs açılabilecektir.

2. Sınıflar en az 10, en fazla 15 kişilik olacaktır.

E. KURSUN YAPILACAĞI TARİH:

1. Bu eğitim 2018 yılından itibaren mahalli şartlar dâhilinde müftülüklerce uygun görülen tarihlerde planlanacaktır.

2. Yaz Kur’an kurslarının yapıldığı dönemde ve Ramazan ayında kurs düzenlenmeyecektir.

F. GÖREVLENDİRİLECEK ÖĞRETİCİLER:

1. Başkanlığımızca açılan 9 ay süreli Dini Musiki Kursunu başarıyla bitirenler.

2. Ezanı güzel okuma rehber öğreticileri.

3. Üniversitelerin dini musiki öğretim görevlileri.

4. Müftülükçe ders işlemesi uygun görülen çalışan ya da emekli olup dini musiki alanında uzman olanlar.

5. Rehber öğretici ihtiyacını karşılamak üzere Başkanlık oluru ile iller arası; mülki amir onayı ile il’den ya da ilçeler arası geçici görevlendirme yapılabilecektir.

G. ÖLÇME VE DEĞERLENDİRME:

1. Her kurs sonunda müftünün başkanlığında rehber öğretici dâhil en az 3 kişiden oluşan bir komisyon marifetiyle (ek-2) forma göre sınav yapılacaktır.

2. Kursun başında rehber öğretici tarafından, kurs programının yeterliliğine sahip olduğu tespit edilen personel kurstan muaf tutulacaktır.

H. DİGER HUSUSLAR:

1. Bu talimat İl Müftülüklerince İlçe Müftülüklerine gönderilecektir.

2. İlçelerde açılacak kurslarda koordinasyon il müftülüğü tarafından sağlanacaktır.

3. Cami görevlilerinin 1 veya 2 vakit görev dinihaber.com muafiyetleri mahalli şartlara göre ve Hizmet İçi Eğitim Yönetmeliğinin 25. maddesi gereğince müftülüklerce değerlendirilecektir.

4. Eğitimin verimliliğini ölçmeye yönelik Başkanlıkça kontrol, anket vb. Uygulamalar yapılabilecektir.

5. Birden fazla görevlisi olan cami görevlileri ayrı zamanlarda kursa alınacaktır.

6. Düzenlenen eğitimlerde, bölge halkının dinî anlayış ve uygulamaları dikkate alınarak, ihtiyaç duyulan konularda seminer, konferans vb. bilimsel programlar düzenlenebilecek, motivasyonu artırıcı sosyal etkinlikler yapılabilecektir.

Kaynak: Dinihaberler.com / Özel Haber

Son Güncelleme: 17.02.2018 11:33
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
çilekeş 2018-02-15 21:33:43

dört günlük antalya seminerine 1970 doğumlunun altında olanlara yaş sınırı var ,uzun süreli ezanı güzel okumaya yaş sınırı yok,hani 1970 goğumlunun altında olanlara semineri kaldırmıştınız siz benim ve diğer hocalarımın vebalini nasıl çekeceksiniz

Avatar
MEHMET OKÇİYANLI 2018-02-16 07:52:12

çi̇lekeş hocam güzel söylemi̇ş,beni̇m görev yaptiğim i̇lde sali günü bi̇r i̇şi̇m vardi müftülüğe uğradim baktim kalabalik hoca arkadaşlar orda sami̇mi̇ olduğum hocama dedi̇m hocam hayirdir, dedi̇ ezani güzel okuma hi̇zmet i̇çi̇ eği̇ti̇mi̇ne kursun katilacam muracaat çok di̇ye i̇mtanhanla aliyorlar dedi̇m halla halla dedi̇m hocam 1970 doğumlunun altinda olanlari hi̇zmet i̇çi̇ eği̇ti̇m kursuna almiyacaklardi dedi̇m hocam da bana hocam i̇ş belle antalya dört gün di̇ye almiyorlar buraya almaz olurlar mi de hadi gel ayikla pi̇ri̇nci̇n taşini yani̇ ki̇me ne anlatalim

Avatar
imam 2018-02-16 15:33:47

merkezi ezanı nıye uyguluyoruz çünki ezan ses demek makam demek musıkı demek genç kardeşlerımızı alsınlar faydası mutlaka olur 20 yıllık 25 yıllık görevliyi al ne olcak benim oğlum bina okur döner döner bir daha okur hesabı aynı okuyuş tarzı devam eder ayrılan kaynağa enerjiye yazık

Misafir Avatar
çilekeş 2018-02-16 22:16:47 @imam

imam hocam, ilim beşikten mezara kadardır sen herhalde 1970 doğumlunun üstüsün diye bize hakaret etmişsin sende bizim yaşa zamanla gelirsin Allah yine geneçliğini bağışlasın kutsal görevinde de başarılarını dilerim

Beğenmedim! (1)