Din Görevlilerine Seçim Uyarısı

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez imzasıyla il ve ilçe müftülüklerine gönderilen yazıda, 7 Haziran'daki genel seçime ilişkin, başkanlık personeline, her türlü siyasi görüşün dışında kalarak tarafsızlığa gölge düşürülmemesi uyarısı yapıldı.

Din Görevlilerine Seçim Uyarısı

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez imzasıyla il ve ilçe müftülüklerine gönderilen yazıda, 7 Haziran'daki genel seçime ilişkin, başkanlık personeline, her türlü siyasi görüşün dışında kalarak tarafsızlığa gölge düşürülmemesi uyarısı yapıldı.

25 Mart 2015 Çarşamba 16:20
Din Görevlilerine Seçim Uyarısı
DiNiHABERLER.COM

Genel seçim öncesinde, Görmez imzasıyla il ve ilçe müftülüklerine "2015 Yılı Genel Seçimleri ile İlgili Yasaklar" başlıklı yazı gönderildi.
 
Görmez, yazıda, "Başkanlığımızın bugüne kadar titizlikle koruduğu 'bütün siyasi görüş  ve düşüncelerin dışında kalmak suretiyle ve milletçe dayanışma ve bütünleşmeyi amaç edinerek' görev yapma anlayışına gölge düşürecek her türlü hal ve hareketten kaçınılması hususunda gereken hassasiyetin gösterilmesini, bu konularda bütün personelin bir kere daha uyarılmasını önemle rica ederim" ifadesini kullandı.
 
Yazıda, bundan önce olduğu gibi bu seçim sürecinde de her kademedeki personelin sorumluluk ve görev anlayışı içerisinde, her türlü siyasi görüş ve düşüncenin dışında kalarak, başkanlığın tarafsızlığına gölge düşürecek veya tarafsızlığı hususunda şüphe uyandırabilecek her türlü söz ve hareketten kaçınılacağına inanıldığı vurgulandı.
 
Müftülük hizmet binalarında, cami ve Kur'an kurslarında, Türkiye Diyanet Vakfına (TDV) ait bina ve tesislerde, her ne ad altında olursa olsun hiçbir seçim çalışması, propagandası ve kapalı yer toplantısı yapılmaması istenilen yazıda, parti ve seçim büroları açılmaması ya da afiş veya bayraklarla süslenmemesi konusunda ilgili dernek ve vakıf yöneticileri veya kiracıların uyarılacağı, ibadethanelerin müştemilatında bu tür faaliyetlerin sergilenmesinin önlenerek cami ve Kur'an kurslarının toplum nezdindeki saygın konumu muhafaza edileceği belirtildi.
 
-Hutbelerde, dini ve milli bütünlüğü pekiştirici konulara ağırlık verilecek
 
Yazıda, toplumu dini konularda aydınlatma faaliyetleri ifa edilirken her zaman olduğu gibi bundan böyle de yetkisiz ve sorumsuz kişilere vaaz ettirilmeyeceği, vaaz ve hutbelerde dini ve milli bütünlüğü pekiştirici konulara ağırlık verileceği kaydedildi. Herhangi bir siyasi parti, kişi veya zümrenin lehine  veya aleyhine olabilecek konuşmalardan, yanlış anlama ve yorumlara sebebiyet verebilecek davranışlardan sakınılması istenilen yazıda, şu ifadelere yer verildi:
 
"İlgili kanunda yer verilenlerle, kamuya yararlı dernekler ve bunlarda görev almış bulunan memur ve hizmetliler, genel seçimlerinde tarafsız kalmaya özen gösterecek, bu kapsamda olanlar siyasi partilere veya adaylara her ne nam ve ad ile olursa olsun bağış ve yardımlarda bulunmayacaktır.
 
Hiçbir siyasi faaliyete iştirak edilmeyecek, kurumumuza, TDV'ye ait hiçbir araç ve gereç bu amaçla kullanılmayacak veya kullandırılmayacaktır. Kurumumuzda ve TDV'de çalışanlar seçimlerde el ilanı dağıtmayacaktır. Yine seçime katılan siyasi partiler ve bağımsız adayların kendilerini tanıtıcı nitelikteki broşür, el ilanları, parti bayrağı, poster, afiş, ses ve görüntü içeren CD/DVD, hediye ve eşantiyon gibi materyaller de kurum ve kuruluşlarda aracı kılınmak suretiyle dağıtılmayacaktır."
 
-Sosyal medya uyarısı
 
Basınla ilişkilerde, 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun ilgili maddesi ile Diyanet İşleri Başkanlığınca yayınlanan genelgenin "Basın-yayın organları ile ilişkiler" bölümünde belirtilen hükümlere kesinlikle riayet edileceği belirtilen yazıda, "Sosyal medya araçları Facebook, Twitter ve benzeri yollarla herhangi bir siyasi parti, kişi veya kimsenin lehine ve aleyhine olabilecek paylaşım, beğenme ve yorumlarda bulunulmayacaktır" ifadesine yer verildi.
 
-"Açılış ve törenlere katılmayın"
 
Yazıda, seçim propagandasının başlangıcı 28 Mayıs'tan oy verme gününü takip eden güne kadarki süre içinde şu hususlara dikkat edilmesi istendi: "Yapılan iş ve hizmetler dolayısıyla açılış ve temel atma dahil törenler tertiplenmeyecek, konuşma yapılmayacak, demeç verilmeyecek ve bu iş ve hizmetler hakkında hiçbir vasıtayla yayın yapılmayacak.
 
-Başbakan, bakanlar, milletvekilleri ve adayların seçim propagandasıyla ilgili yapacakları gezilere hiçbir personelimiz katılmayacak. Ayrıca, protokol icabı olan karşılama ve uğurlama ile törenler yapılmayacak.Bu süre içinde denetimler sıklaştırılacak ve bu denetimlere müftüler de bizzat katılacak."
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
YAŞAR BAL 2015-03-25 18:52:01

ALEMİ ERVAHTA SÖZ VERDİN GELDİN DÜNYAYA
MİSAKİ UNUTTUN DALDIN HÜLYAYA
MİNKÜMÜ BİLMEDİN UYDUN ZALİMA
HATIRLA SÖZÜNÜ VE DÖN RABİNE.
SİYASET YOK DEDİLER HEMEN İNANDIN
KENDİ TAĞUTTAN YANA BUNU GÖRMEDİN
KÜFÜR TEK MİLLETTİR NASIL BİLMEDİN
HATIRLA SÖZÜNÜ VE DÖN RABBİNE.
RABBİN FERMAN EDİYOR VE KATİLUHUM DİYE
KOLTUĞA GÖMÜLDÜN HANİ CİHADIN NERE
DÜNYA MALİ MÜLKÜ DERKEN DÖNDÜN DELİYE
HATIRLA SÖZÜNÜ VE DÖN RABBİNE.
(TORNAVİDA)

Avatar
O KIŞ 2015-03-25 19:48:30

HANGİ ÇAĞDA YAŞIYORUZ

Avatar
imamoğlu 2015-03-25 23:32:39

bütün memurlar seçimin ve sandığın taa başında içinde bizzat görev alısınlar din görevlileri kenarda sessiz kalsınlar. ne alaaaa.

Avatar
AKDENİZ 2015-03-26 05:15:35

Arkadaşlar gene de dikkatli olun bu diyanet zaman zaman kraldan ziyade kralcı kesiliverir. ben beni bildim bileli her seçim de aynı işgüzarlık. Bizleri savunan bulamazsınız. Belkide seçim üstü bütün arkadaşları eğitim merkezlerinde kursa alırlar.Ülkede siyasete burnunu sokmayan mı var? Ama din görevlileri asla .. Zaten bizleri bir partiye yapıştırmışlar, eğer başınıza bir iş gelirde Ankara ya gidip o partinin MV lerinede derdinizi anlatsanız onlarda sizi dinlemez . E hoca efendi sende dikkatli olsaydın derler. Benden söylemesi.

Avatar
keto 2015-03-26 09:21:41

nekadar realist

Avatar
yalnız imam 2015-03-26 12:37:49

____ADMİNİN YORUMU___ İmam efendi, bu rumuzunuzla size laf söylemeyi uygun görmüyoruz. Mihrabın vebali boynunuzda asılı kalsın.. bu beddua size yeter... Sen böyle yorum yazmaya devam edersen o kurbanlardan biri de siz olabilirsiniz...

Avatar
fedakar 2015-03-27 06:27:43

diyanet bu uyarıyı imamlardan önce en üstten başlayarak (KENDİ BÜROKRASİSİNDEN)yapmalıdır.kurum içindeki idarecilerin siyasallaşması yanında imamlarınki sönük kalır.örnek:bir derste öğretmen öğrencilere bir siyasi propaganda yaparsa o sınıfın da karşılık verme hakkı doğar.memuruna siyasetten uzak dur diyenleriN kendileri yanlış anlaşımlardan uzak durarak örnek olmalıdır .selametle kalınız