Din Hizmetleri Kadrolarına Atanacaklarda Aranan Yeterlik ve KPSS Puanıyla İlgili Duyuru

Din Hizmetleri Kadrolarına Atanacaklarda Aranan Yeterlik ve KPSS Puanıyla İlgili Duyuru'yu konunun GÜNCELLİĞİNİ KORUMASI NEDENİYLE DİYANET DUYURUYU ÖN PLANA ÇEKTİ.

Din Hizmetleri Kadrolarına Atanacaklarda Aranan Yeterlik ve KPSS Puanıyla İlgili Duyuru

Din Hizmetleri Kadrolarına Atanacaklarda Aranan Yeterlik ve KPSS Puanıyla İlgili Duyuru'yu konunun GÜNCELLİĞİNİ KORUMASI NEDENİYLE DİYANET DUYURUYU ÖN PLANA ÇEKTİ.

11 Temmuz 2014 Cuma 17:17
Din Hizmetleri Kadrolarına Atanacaklarda Aranan Yeterlik ve KPSS Puanıyla İlgili Duyuru
D  U  Y  U  R  U
 
Bilindiği üzere Başkanlığımız Kur’an kursu öğreticisi, imam-hatip ve müezzin-kayyım kadrolarına ilk defa açıktan veya sözleşmeli atanacaklarda, Başkanlığımızca yapılan sınav sonucunda her bir unvan için verilen yeterliğe sahip olma şartı aranmaktadır.


Açıktan atamalar ve sözleşmeli alımlar, belirlenen Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) puanına sahip olanlardan KPSS puanı başarı sırasına göre atama yapılacak kadro sayısının üç katına kadar adayın çağrıldığı sözlü sınav sonucu başarı sırasına göre yapılmaktadır.
 


Başkanlığımız ilgili mevzuatında söz konusu kadrolara 15 Ekim 2014 tarihinden sonra atanacaklar için yeterlik şartı kaldırılarak; Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı, Devlet Personel Başkanlığı ve Başkanlığımız arasında imzalanan protokol ile KPSS’ye Başkanlığımız din hizmetleri sınıfına ait kadrolara atanmak isteyenlerin mesleki bilgilerinin ölçüleceği Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi (DHBT) eklenmiştir.

Bu itibarla, Başkanlığımız din hizmetleri sınıfına ait kadrolarına 15 Ekim 2014 tarihinden sonra ilk defa açıktan veya sözleşmeli atanacakların KPSS’de Genel Yetenek-Genel Kültür oturumuna ek olarak Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi (DHBT) oturumuna katılmaları ve bu iki oturum sonucunda alacakları puanlara göre hesaplanacak KPSSP-122 (ortaöğretim mezunları için), KPSSP-123 (ön lisans mezunları için) ve KPSSP-124 (lisans mezunları için) puanlarına sahip olmaları gerekmektedir.
 
KPSS ve DİN HİZMETLERİ ALAN BİLGİSİ TESTİ (DHBT)

ü  DHBT’nin organizasyonu ve uygulanması ÖSYM tarafından gerçekleştirilecektir.

ü  DHBT başvurusu, uygulaması, tarihi, saati, süresi ve sınavın yapılacağı iller ve sınavla ilgili diğer bilgiler ilgili yılın KPSS Kılavuzlarında yer alacak, sınav için ayrı bir kılavuz hazırlanmayacaktır.

ü  KPSS başvurularında adayların, DHBT oturumuna katılmak isteyip istemedikleri bilgisi alınacak, katılmak isteyen adayların ilgili yıl KPSS’de bildirdiği başvuru bilgileri geçerli olacaktır.

ü  Adaylar KPSS’ye katıldıkları öğrenim düzeyinde DHBT’ye katılacaklardır.
 
I-      Başvuru şartları
KPSS’ye başvuru koşullarını taşıyan adaylar DHBT’ye başvuru yapabilecektir. (Başkanlığımız din hizmetleri sınıfına ait kadrolara ilk defa açıktan veya sözleşmeli atanacakların KPSS puanı ile birlikte Başkanlığımız ilgili mevzuatında aranan diğer şartları taşımaları gerekmektedir.)
 
II-    Başvuru zamanı

a)    DHBT’ye başvurular, lisans düzeyinde sınava katılacak adaylar için KPSS Lisans başvuruları ile birlikte; ortaöğretim veya ön lisans düzeyinde katılacaklar için KPSS Ortaöğretim/Ön lisans başvuruları ile birlikte elektronik ortamda ÖSYM tarafından alınacaktır.

b)    2014 yılında sınava başvurular, lisans düzeyinde sınava katılacak adaylar için 5-14 Mayıs 2014 tarihleri arasında 2014-KPSS Lisans başvuruları ile birlikte; ortaöğretim veya ön lisans düzeyinde katılacaklar için  08 Temmuz-
24 Temmuz 2014 tarihleri arasında 2014-KPSS Ortaöğretim/Ön lisans başvuruları ile birlikte elektronik ortamda alınacaktır.
 
III-  Sınav tarihi

DHBT, ortaöğretim, ön lisans ve lisans düzeyinde KPSS’nin yapıldığı çift yıllarda ortaöğretim, ön lisans ve lisans düzeyinde yapılacaktır. 2014 yılında DHBT 18 Ekim 2014 tarihinde yapılacaktır.

IV-   DHBT Konuları ve Soruları

a)       DHBT, çoktan seçmeli test olarak uygulanacaktır.

b)       DHBT’nin ilk bölümü (DHBT-1) temel din bilgisi sorularından oluşacaktır ve tüm öğrenim düzeyleri için ortak olacaktır.
DHBT-1’de aşağıdaki konulardan sorular yer alacaktır.

1.    İslam İnanç Esasları
2.    İslam İbadet Esasları
3.    Kur’an Bilgisi (Kur’an tarihi, tecvid, Kur’an’ı anlama ve meal bilgisi)
4.    Siyer
5.    İslam Ahlakı

c)       DHBT’nin ikinci bölümünde (DHBT-2) adayların öğrenim düzeyine göre sorular sorulacaktır. Bu sorular, lisans düzeyinde sınava katılacaklar için İlahiyat Fakültesi müfredatını, ön lisans düzeyinde sınava katılacaklar için İlahiyat ön lisans programı müfredatını, ortaöğretim düzeyinde sınava katılacaklar için İmam Hatip Lisesi müfredatını içeren sorulardan oluşacaktır.

DHBT-2’de aşağıdaki konulardan sorular yer alacaktır.

1.    Tefsir
2.    Fıkıh
3.    Hadis         
4.    Akaid & Kelam
5.    İslam Tarihi
6.    Dinler ve Mezhepler Tarihi
7.    Dini Hitabet
 
V-     Puanların Hesaplanması

a)       Sınava katılan adaylar için diğer KPSS puan türlerine ek olarak, KPSS Genel Yetenek ve Genel Kültür oturumu ile DHBT oturumundan alınan sonuçların birlikte hesaplandığı öğrenim düzeylerine uygun KPSSP-122 (ortaöğretim mezunları için), KPSSP-123 (ön lisans mezunları için) ve KPSSP-124 (lisans mezunları için) puanları hesaplanacaktır.

b)       Puanların hesaplanmasında testlerin ağırlıkları aşağıdaki gibi olacaktır.
 

PUAN TÜRLERİ TESTLERE GÖRE PUAN AĞIRLIKLARI
KPSS-Genel Yetenek KPSS-Genel Kültür DHBT-1 DHBT-2
KPSSP-122
(Ortaöğretim düzeyi)
0,15 0,15 0,30 0,40
KPSSP-123
(Ön lisans düzeyi)
0,15 0,15 0,30 0,40
KPSSP-124
(Lisans düzeyi)
0,15 0,15 0,30 0,40
 
 
c)       DHBT’ye girdiği öğrenim düzeyi ile aynı düzeyde KPSS Genel Yetenek-Genel Kültür oturumuna girmemiş; aynı öğrenim düzeyindeki KPSS Genel Yetenek Testi, Genel Kültür Testi veya DHBT’de en az bir soruya cevap kağıdı üzerinde cevap vermemiş adayların KPSSP122, KPSSP123 ve KPSSP124 puanları hesaplanmayacaktır.

d)       KPSSP122, KPSSP123 ve KPSSP124 puanları, DHBT sonuçları ile birlikte açıklanacaktır.
 
İlgililere duyurulur.
 
D.İ.B.İNSAN KAYNAKLARI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
burdanda anlasilacagi 2014-07-11 18:47:40

Gibi önceki yeterlilikler 18 ekimden sonra iptal

Avatar
rifki sasmaz 2014-07-11 19:41:16

YAZILI-SÖZLÜ YETERLILILIGI OLAN BINLERCE KISININ HAKLARI NE OLACAK DIYANET ISLERI BASKANLIGI BU HAKSIZLIGI YAPARSA ALLAHINDA BIR HESABI OLACAK:
TANE YETERLILIK BELGELER VE KPSS PUANLARI OLAN BINLERCE FAHRI KURAN KURSU ÖGRETICILERINI KADROYA ALMAYIN SONRADA DURMADAN SINAV YAPIN KAZANANLARI NEDEN ATAMA YAPTIRMIYORSUNUZ: MILLETVEKILI ESLERI MUDUR KIZLARI ZENGIN KISILERIN KIZLARINI YETERLILILK BELGELERI VE KPSS PUANLARI OLMADAN KADROYA ALIRSINIZ:- YILLARINDA DEFA YETERLILIK SINAVI YAPARSINIZ KAZANANLARI KADROYA ALMAZSINIZ:SIZ NASIL DIYANETSINIZ SIZLERILERI GÖREV YAPAN IMAMLARINIZ DAHI SEVMIYOR: BU HAKSIZLIKLARI BIRAKIN ARTIK MILLET SIZDEN BIKTII VE USANDI ARTIK

Avatar
Vekil 2014-07-11 19:50:29

Bizim bu gidişle yeterlilikler de kpss iptal olacak bugun kadro yarın kadro derken anca bızı kandırıyor bu devlet .yazık emeklerımize.

Avatar
Vekil 2014-07-11 21:42:08

Devlette yuz astar olsa bu kadar insanın bu laflarını kaldırmaz en azında mulakat yapar.ama ne dıyanette nede devlette haya denen bısey kalmamıs.umrudegil.hakkımı helal etmıyorum bu dunyanın ustu varsa altıda var burda hesap kolay orda nasıl vercekler bakalm bu kul.hakkını.

Avatar
yusuf 2014-07-11 22:57:23

merhaba; Bu durumda İmamlıktan kuran kursu öğreticiliğine geçmek için nasıl bir yol izlemeliyim?

Avatar
alii 2014-07-12 12:15:41

Soruların farklı olmasıcçok adaletsiz bir uygulama.ayni gorevi yaptıracagin kisilere niye farklı Sorular soruyorsun ..Imam ise hepsi aynı k.ogreticisi ise de.cok adaletsiz bir uygulama.umarim duzelir

Avatar
asilzade44 2014-07-12 14:24:33

adalaetsizlik adaletsizlik adaletsizlik yeterliliklerimiz iptal oluyor daha bir senesini bile dpldurmadan yazık cok yazık

Avatar
... 2014-07-13 01:29:35

sınava niye girelimki bunlara güven olmaz yarın bunuda iptal edebilirler..olan yatırdımız paraya ve emeklerimize oluyor..