Din İşleri Yüksek Kurulu Üye Seçimi Başladı

Diyanet İşleri Başkanlığının en yüksek karar ve danışma organı olan Din İşleri Yüksek Kurulu üye seçimi başladı.

Din İşleri Yüksek Kurulu Üye Seçimi Başladı

Diyanet İşleri Başkanlığının en yüksek karar ve danışma organı olan Din İşleri Yüksek Kurulu üye seçimi başladı.

25 Mayıs 2015 Pazartesi 10:57
Din İşleri Yüksek Kurulu Üye Seçimi Başladı
banner283
 
DiNiHABERLER.COM / öZEL


Türkiye Fetva Makamını Seçiyor

 
Diyanet İşleri Başkanlığının en yüksek karar ve danışma organı olan Din İşleri Yüksek Kurulunda, bugün yapılacak seçimle üyeleri yenilenecek.
 
İslam dininin temel bilgi kaynakları ile güncel talep ve ihtiyaçları dikkate alarak dini konularda karar veren, görüş bildiren ve soruları cevaplandıran Din İşleri Yüksek Kurulu üyeleri yeniden belirlenecek. Aday Tespit Kurulu tarafından 24 üye aday  seçilecek. Adaylar, en az lisans düzeyinde dini yüksek öğrenim görmüş veya dini ilimlerde temayüz etmiş kişiler arasından belirlenecek.
 
 
- 7 yıllık hizmet süreleri, 5 yıla indirildi
 
Din İşleri Yüksek Kurulunun 16 üyesinin 7 yıl olan hizmet süreleri, çıkartılan yasayla 5 yıla indirildi. 24 Nisan 2008'de belirlenen Din İşleri Yüksek Kurulu üyeleri 7 yıllık görev sürelerini tamamladı.
 
- Kurul üyeliği seçimi
 
Başkanlığın dini konularda en yüksek karar ve danışma organı olan Din İşleri Yüksek Kurulu, 16 üyeden oluşuyor. Aday Tespit Kurulu, 24 üye adayı belirliyor. Diyanet İşleri Başkanı, Aday Tespit Kurulunca en az lisans düzeyinde dini yüksek öğrenim görmüş veya dini ilimlerde temayüz etmiş 24 üye adaylar arasından 12 kişiyi, ayrıca ilahiyat fakültesi öğretim üyelerinden ise 4 kişiyi Kurul üyeliğine atanmak üzere tespit ediyor. Kurul üyelerinin görev süresi 5 yıl ve bir kişi en fazla iki kez Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi olarak atanabiliyor. Üyeliklerde herhangi bir sebeple boşalma olması halinde, Aday Tespit Kurulunca seçilmiş olan adaylar veya ilahiyat fakültesi öğretim üyeleri arasından bulunduğu kontenjana göre, otuz gün içinde yeni üye atanıyor. Atanan üye, yerine atandığı üyenin görev süresini tamamlıyor.
 
Din İşleri Yüksek Kurulu kendi üyeleri arasından gizli oyla ve üye tam sayısının salt çoğunluğuyla bir başkan ve bir başkan vekili seçiyor. Kurul, üye tam sayısının salt çoğunluğu ile toplanıyor ve salt çoğunluğu ile kararlar alıyor.


Din İşleri Yüksek Kurulu üyeliğine 100 adayın müracaat etti ve yaklaşık olarak 202 seçici kurul oy kullanacak. Seçici Kurul; Diyanet İşleri Başkanı ve Yardımcıları, Birim amirleri, Özel Kalem Müdürü ve Basın Müşaviri, 81 İlin Müftüsü, Bölgelerden Seçilen İlçe Müftüleri, Baş Vaiz, Baş İamamhatip, Eğitim Merkezi Görevlileri ve İhtisas Merkezi Müdürlerinden oluşuyor.
 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Hayır 2015-05-25 11:30:06

Diğerlerini anladım da özel kalem müdürüyle basın müşaviri nasıl oy kullanıyor. Dini İlimlerde temayüz etmiş kişiler midir bu makamların sahipleri?

Avatar
berkant gizemli 2015-05-25 13:10:19

kurul uzmanlarından aday olanlar var ise onların seçilmesi daha uygun olur kanaatı hakimdir. zira onlar o kurulun çalışma usüllerini daha iyi bilir ve daha verimli olurlar.seçici kurulun liyakate dikkat etmesi elbette çok daha önemlidir.