Diyanet 2016 Yılı İhtisas Kursuna Kursiyer Seçim Sınav Duyurusu

Diyanet İşleri Başkanlığı 2016 yılı ihtisas kursuna kursiyer seçimi sınav duyurusu

Diyanet 2016 Yılı İhtisas Kursuna Kursiyer Seçim Sınav Duyurusu

Diyanet İşleri Başkanlığı 2016 yılı ihtisas kursuna kursiyer seçimi sınav duyurusu

09 Mart 2016 Çarşamba 11:58
Diyanet 2016 Yılı İhtisas Kursuna Kursiyer Seçim Sınav Duyurusu
2016 YILI İHTİSAS KURSUNA KURSİYER SEÇİM SINAV DUYURUSU

Başvuru için BURAYA tıklayınız
Başkanlığımızca, en az lisans düzeyinde dinî yüksek öğrenim görmüş olan personelin, Başkanlığın görev alanı ile ilgili konularda hizmet içinde bilgisini artırması ve uzmanlaşması amacıyla 2016 yılı Ağustos ayından itibaren hizmet içi eğitim ihtisas kursu düzenlenecek ve anılan kursa 300 kursiyer alınacaktır. Söz konusu kursa katılacak personeli belirlemek için yazılı ve sözlü-uygulamalı olmak üzere iki aşamalı kursiyer seçim sınavı yapılacaktır.

Kursiyer seçim sınavı ile ilgili işlemler şunlardır:


I. ADAYLARDA ARANAN ŞARTLAR:

1. Son başvuru tarihi itibariyle (28 Mart 2016):

a. Başkanlık teşkilatında 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4 üncü maddesinin (A) bendi statüsünde kadrolu devlet memuru olarak çalışıyor olmak,
b. Dört yıllık dinî yüksek öğrenim mezunu olmak, (Dört yıllık dinî yüksek öğrenim son sınıf öğrencisi olan personelin başvuruları; Fakülte Dekanlıklarından aldıkları durumlarını gösterir belgeyi sisteme yüklemleri halinde kabul edilecektir.)
c. Memuriyette adaylığı kaldırılmış veya 08 Ağustos 2016 tarihine kadar kaldırılacak olmak,
d. Uzun süreli yurtdışı görevinde bulunmamak, (08 Ağustos 2016 tarihinden önce yurtdışı görevini tamamlayacakların başvuruları kabul edilecektir.)
 
2. 01 Ocak 1976 ve sonraki tarihlerde doğmuş olmak,

3. Önceki yıllarda hizmet içi eğitim ihtisas kursuna katıldığı halde kurstan başarısızlık veya disiplinsizlik sebebiyle birden fazla ilişiği kesilmemiş olmak.


II. BAŞVURU, SINAV, YERLEŞTİRME İŞLEMLERİ ve DİĞER HUSUSLAR

1. Başvuru işlemleri:

a. Adaylar başvurularını DİBBYS’ye (https://dibbys.diyanet.gov.tr) kendi kullanıcı adı ve şifreleri ile girerek, İKYS sınavlar menüsünden 2016 Yılı İhtisas Kursu Kursiyer Seçim Sınavı bölümünden yapacaklardır.
b. Başvuru işlemlerinin hatasız, eksiksiz ve duyuruda belirtilen hususlara uygun olarak yapılmasından adayın kendisi sorumlu olacaktır.
c. Bu duyuruda belirlenen esaslara uygun olmayan ve posta yolu ile yapılan müracaatlar ile 28 Mart 2016 tarihi saat 17.30’dan sonra yapılan başvurular kabul edilmeyecektir.
 d. Sınav başvurularında adayın beyanı esas alınacaktır.

2. Sınav İşlemleri:

a. Kursiyer seçim sınavı yazılı ve sözlü-uygulamalı olmak üzere iki aşamalı olarak yapılacaktır.
b. Sözlü-uygulamalı sınavda 70 ve üzeri puan almak şartıyla belirtilen kontenjanda sıralamaya girebilen adaylar kursa katılmaya hak kazanacaklardır.


A. Yazılı Sınav:

a. Yazılı sınav, Başkanlığımızca belirlenecek sınav merkezlerinde 24 Nisan 2016 tarihinde saat 14:00’da yapılacaktır.
b. Yazılı sınav, çoktan seçmeli test şeklinde yapılacak ve toplam 100 sorudan oluşacaktır.
c. Adaylar; “sınav giriş belgesi” alma ve “sınav sonuç öğrenme” işlemlerini DİBBYS üzerinden gerçekleştireceklerdir.
d. Adaylar sınava gelirken “sınav giriş belgesi” ile birlikte T.C. kimlik no’sunun yer aldığı kimlik belgelerinden birini (nüfus cüzdanı, pasaport veya ehliyet) yanlarında bulunduracaklardır.

B. Sözlü-Uygulamalı Sınav:

a. Yazılı sınavda en yüksek puan alan adaydan itibaren ilk 900 aday sözlü-uygulamalı sınava çağrılacaktır. (900’üncü adayla aynı puana sahip diğer adaylarda sözlü-uygulamalı sınava çağrılacaktır.)
b. Adaylar, yazılı sınav sonuçlarının ilanından sonra Başkanlıkça duyurulacak tarih ve sınav merkezi/merkezlerinde sözlü-uygulamalı sınava alınacaklardır.
c. Adaylar; sözlü-uygulamalı sınav öncesinde, “sınav giriş belgesi” alma ve “sınav sonuç öğrenme” işlemlerini DİBBYS üzerinden gerçekleştireceklerdir.
d. Adaylar sınava gelirken; “sınav giriş belgesi” ile birlikte T.C. kimlik no’sunun yer aldığı kimlik belgelerinden birini (nüfus cüzdanı, pasaport veya ehliyet) yanlarında bulunduracaklardır.
e. Sözlü-uygulamalı sınavda Kur’an-ı Kerim’i usulüne uygun ve güzel okumak baraj kabul edilecektir.
f. Adaylara sınava girecekleri günün sabahında sözlü-uygulamalı sınavda değerlendirilmek üzere kompozisyon yazdırılacaktır. Kompozisyon konuları günlük olarak sözlü-uygulamalı sınav komisyonunca belirlenecektir.

3. Yerleştirme İşlemleri ve Diğer Hususlar:

a. Kursa katılmaya hak kazanan adayların merkezlere yerleştirme işlemleri Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğünce belirlenecek kıstaslara göre yapılacaktır.
b. Sınav öncesi, sonrası ve yerleştirme sürecindeki işlemlerde gerçeğe aykırı beyanda bulunduğu tespit edilen adayların başvuru ve sınavları geçersiz sayılacak, kursa katılmış olmaları halinde kursla ilişikleri kesilecektir.
c. Kursa katılmaya hak kazandığı halde son sınıf öğrencisi olup dinî yüksek öğrenimden mezun olamayanlar ile memuriyette adaylığı belirtilen tarihe kadar kaldırılmayanlar kursa alınmayacak ve sınav sonuçları ileriki yıllarda müktesep teşkil etmeyecektir.
d. Bu ilandaki şartlar, sadece bu sınav ve sınava bağlı yerleştirmeler ile ilgilidir. Bundan sonraki sınav ve yerleştirmeler için müktesep teşkil etmeyecektir.
e. Sınav ve sonuçları ile ilgili Başkanlığımızın internet sitesinden yapılan tüm duyurular tebligat sayılacaktır. Adaylara ayrıca tebligat yapılmayacaktır.
f. Kursa katılmaya hak kazanan adaylar; dinî yüksek öğrenim diploma veya mezuniyet belgesinin tasdikli suretini, (Diploma yabancı bir ülkeden alınmışsa YÖK’ten alınacak denklik belgesi tasdikli suretini) kendilerine bildirilecek tarihe kadar Başkanlığımıza göndereceklerdir.
g. Kursa katılmaya hak kazanan adaylar, ödenek yetersizliği sebebiyle kursa alınacakları Müdürlük emrine tayin edileceklerdir.
h. Kursu başarıyla bitirenler ile herhangi bir sebeple kursla ilişiği kesilenler Başkanlıkça verilecek göreve gitmekle yükümlü olacaklardır.III. SINAV KONULARI:

1. Yazılı Sınav Konuları:
a. Arapça
b. Temel İslam Bilimleri ve Genel Kültür2. Sözlü-Uygulamalı Sınav Konuları:
a. Kur’an-ı Kerîm
b. Yazılı Sınav Konuları (Kompozisyon, genel kültür başlığı altında değerlendirilecektir.)


IV. İLETİŞİM:

Telefon: 0312 295 81 44 – 48 – 49
Belgegeçer (Fax): 0312 287 68 59
İlgililere duyurulur.

 
Başvuru için BURAYA tıklayınız
 
Son Güncelleme: 19.03.2016 20:03
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Alii 2016-03-04 13:46:38

Sevgili admin..duyuruda ki son sınıf öğrencisi olduğunu belgeleme geçen senelerde sınavdan sonra idi..Bu sene önce ..nasıl bir belge öğrenci belgesi matbu evrak vs olduğu konusunda bilgilendiriirseniz seviniriz..selamlar

Avatar
Ali fatih 2016-03-04 15:19:22

Arkadaslae gecen sene ben ihtisas kursunu kazanmistim ancak ailevi sebeblerden dolayi kursa muracaat etmedim . simdi ise kayit yaparken daha once ihtisas kursuna katilmamis olmak diye hata yazisi cikiyor . nedendir

Misafir Avatar
ali.. 2016-03-04 23:41:26 @Ali fatih

anlaşılan size kontenjan ayrılıp gitmediğiniz için bu sene basvurunuz kabul edilmiyor....

Beğenmedim! (0)
Avatar
hayri 2016-03-04 15:51:57

kim ihtisası niye okusun tamamen s devlet bütçesine fuzuli masraf

Avatar
Alii 2016-03-05 16:43:37

Hocalarim şu son sınıf öğrencisi olduğunu belgeleyip sisteme girme kısmını yapan birisi varsa aciklasin Allah rızası için. .nasıl yapacağız. .?

Misafir Avatar
isa 2016-03-08 11:28:31 @Alii

hocam üniversitede son sınıfta olduğuna dair elektronik imza ile belge gönderiyor hotmail adresine gelen pdf oraya yüklüyorsunuz

Beğenmedim! (0)
Avatar
ALİ CAN 2016-03-09 13:38:27

şu yaş siniri kaldirilsa i̇yi̇ olur