Diyanet'in Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliğinde Değişiklik Yapıldı!

Diyanet İşleri Başkanlığı Personeli Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik

Diyanet'in Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliğinde Değişiklik Yapıldı!

Diyanet İşleri Başkanlığı Personeli Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik

28 Kasım 2017 Salı 04:39
Diyanet'in Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliğinde Değişiklik Yapıldı!

Başbakanlık (Diyanet İşleri Başkanlığı)’tan:
DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI PERSONELİ GÖREVDE YÜKSELME VE UNVAN DEĞİŞİKLİĞİ YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK

MADDE 1 – 15/4/2015 tarihli ve 29327 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Diyanet İşleri Başkanlığı Personeli Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliğinin 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (d) bendinde yer alan “/veya” ibaresi yürürlükten kaldırılmış ve aynı fıkranın (h) bendine, “yazılı” ibaresinden sonra gelmek üzere “ve sözlü” ibaresi eklenmiştir.

(AYRINTILAR İÇİN TIKLAYINIZ)

MADDE 2 – Aynı Yönetmeliğin 8 inci maddesinin birinci fıkrasının (a) bendinin (2) numaralı alt bendi ile (d) ve (ı) bentlerinin (1) numaralı alt bentleri aşağıdaki şekilde değiştirilmiş; aynı fıkranın (d) ve (e) bentlerinin (2) numaralı alt bentleri yürürlükten kaldırılmıştır.

“2) Başkanlık teşkilatında memur veya aynı düzey görevler ile üst görevlerde en az 8 yıl çalışmış olmak.”

“1) Eğitim bilimleri veya dini alanda en az dört yıllık yüksek öğrenim mezunu olmak.”
“1) En az lise veya dengi okul mezunu olmak.”

(AYRINTILAR İÇİN TIKLAYINIZ)

MADDE 3 – Aynı Yönetmeliğin 10 uncu maddesinin üçüncü fıkrasında yer alan “kırk beş” ibaresi “on beş” olarak değiştirilmiştir.

(AYRINTILAR İÇİN TIKLAYINIZ)

MADDE 4 – Aynı Yönetmeliğin 11 inci maddesinin birinci fıkrasın sonuna aşağıdaki cümle eklenmiştir.
“Sınav kurulunu teşkil eden üyeler görevde yükselme sınavına alınacak personelden, öğrenim ve ihraz ettikleri unvanlar itibarıyla daha düşük seviyede olamazlar.”

MADDE 5 – Aynı Yönetmeliğin 12 nci maddesinin birinci fıkrasının (a) bendinde yer alan “/veya” ibaresi yürürlükten kaldırılmıştır.

MADDE 6 – Aynı Yönetmeliğin 13 üncü maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“MADDE 13 – (1) Görevde yükselme veya unvan değişikliği suretiyle atanacakların yazılı ve sözlü sınavda başarılı olmaları gerekir.”

MADDE 7 – Aynı Yönetmeliğin 14 üncü maddesinin ikinci ve dördüncü fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“(2) Unvan değişikliğine ilişkin yazılı sınavlar, Başkanlıkça belirlenecek görev alanları ve atama yapılacak görevin niteliğine ilişkin konularda yaptırılır.”
“(4) Yazılı sınavda yüz tam puan üzerinden en az altmış puan alanlar başarılı sayılır.”

(AYRINTILAR İÇİN TIKLAYINIZ)

MADDE 8 – Aynı Yönetmeliğin 15 inci maddesinin birinci fıkrasının birinci cümlesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
“Yazılı sınavda en yüksek puan alan adaydan başlamak üzere ilan edilen kadro sayısının beş katına kadar aday sözlü sınava çağrılır.” 

(AYRINTILAR İÇİN TIKLA)

MADDE 9 – Aynı Yönetmeliğin 16 ncı maddesinin birinci fıkrasının birinci cümlesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
“Başarı puanı, yazılı ve sözlü sınav puanlarının aritmetik ortalaması esas alınmak suretiyle tespit edilir.”

(AYRINTILAR İÇİN TIKLAYINIZ)

MADDE 10 – Aynı Yönetmeliğin 25 inci maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
“MADDE 25 – (1) Bu Yönetmelik hükümlerini Diyanet İşleri Başkanlığının bağlı olduğu Bakan yürütür.”
MADDE 11 – Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.
MADDE 12 – Bu Yönetmelik hükümlerini Diyanet İşleri Başkanlığının bağlı olduğu Bakan yürütür.

(AYRINTILAR İÇİN TIKLAYINIZ)

Son Güncelleme: 29.11.2017 08:25
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
dingönüllüsü 2017-11-28 07:55:07

eskiye dönüşte bekleniyordu?zaten diyanette yükselmek çok zor bir iştir. eşitlik ve adalet hiç olmayacak diye düşünüyorum.liyakat. sadakat. değer verme ve her şey sözde .özde hiç olmayacak. müslüman aleminin durumu böyle olduğu için. diyanetin de böyle gider gibi düşünüyorum. kurum değiştiren arkadaşları şimdi daha iyi anladım. memleketimize hayırlı olsun.büyükler öyle karar vermiş ve yönetmelik çıkarmışlar.

Avatar
Sınav 2017-11-28 17:31:36

Dört sene önce yaptıkları sınav diyanet için büyük bir ayıptı. 30 yıl din görevlisi olarak görev yapan kardeşlerimizi 30 yıllık memurların ve şeflerin başına müdür yaptılar. Paraf bile ne anlama geldiğini bilmiyorlardı halada idari işlemlerde bir şey bilmiyorlar.

Misafir Avatar
ahmet arif 2017-11-29 13:45:51 @Sınav

acı ama gerçek olan bir şey var ki diyanette kalifiye eleman maalesef yok şefler şube müdürleri mevzuattan bi haber zaaten müftü veya yardımcılarını yazmaya gerek yok. adamlar 657 devlet memurları kanunu,mali hizmetler,kamu ihale vs. alakaları yok.diğer kurumlardakiler gülüyor ağlanacak halimize. kim alınırsa alınsın iyi bir eğitim verilerek kadrosunu alsın. parafın ne anlama geldiğini, kanun mu önce gelir yönetmelik mi,protokol kurallarını bilmeyen,hatta yazışma kurallarından bi haber aciz insanlar çok azı istisnalar hariç müdür oldular zamanında.

Beğenmedim! (0)
Avatar
dahi adam 2017-11-28 09:26:57

bu yüksek lisans bitirmiş , geçmişte şartları tutan ama şimdi tutmayan personelin günahı ne olacak. durmadan mevzuat mı değişir. doğru bulmuyorum.

Avatar
bi hoca 2017-11-28 13:01:41

yüksek lisans bitirdim başka bir ilden zar zor gidiş geliş yaptık,müftüyle bile kavga ettik iizin vermedi yüksek lisans için tayin aldık okula yakın olsun diye dağın tepesine şimdi ise bu şartı kaldırdılar ya kahretsin 2015 da doğu gelirdiye öğretmenliği yazmadım çok pişmanım silopiye giden arkadaşım bile 3 yılı dolunca geldi ben hala yerimde sayıyorum son şansım yüksek lisans idi onuda sağolsunlar..hiç mi adalet gelmicek bize

Misafir Avatar
hakkıyenen 2017-11-28 15:33:10 @bi hoca

arkadaşlar yürütmenin durdurulması için dava açalım....bu haksızlığa dur diyelim.....birilerine bu kadroları peşkeş çekmek için hazırlanmış bir yönetmelik...

Beğenmedim! (1)
Avatar
eski türkiyeye doğru 2017-11-28 13:31:57

bu işler böyle gider .arkadaşlar..üzülmeyin. tavsiyem tahsilinizi yapın. başka kurumlarda bu kadar şartlar koymazlar...geçin başka kuruma. giderken alın diyanet sizin olsun deyin. zaten doktora yapan arkadaşlar üniversiteye geçti.ufkunuz açılsın.

Avatar
aa.şahin 2017-11-28 15:58:08

yönetmeliğin son şekline göre k.kursu öğreticileri yükselme sınavına giremeyecek mi.

Avatar
M-K 2017-11-28 18:18:59

30 Yıllık görevliyim.2004yılında bu belge 5yıl geçerlidir imam Hatiplik yeterlilik belgesi aldım.imamlığa gecmedim.tabi.yıl 2017.imam olmak için nasıl nasıl bir yol izlenecektir bilen arkadaşlar aydınlatırmı.?.herkese iyi vazifeler.

Avatar
Mete 2017-11-28 17:53:37

Ben bunu tam anlayamadım dört yıl ilahiyat mezunu olan bi imam vaiz veya müftülüğü yukselemiyomu admin