Diyanet Ramazan Ayı Genelgesi

Diyanet İşleri Başkanlığı 2016 Yılı Ramazan Ayı Hizmetleri Programını Yayımladı.

Diyanet Ramazan Ayı Genelgesi

Diyanet İşleri Başkanlığı 2016 Yılı Ramazan Ayı Hizmetleri Programını Yayımladı.

30 Mayıs 2016 Pazartesi 14:54
Diyanet Ramazan Ayı Genelgesi
banner283
DiNiHABERLER.COM / öZEL iÇERiK

Rahmet, bereket ve mağfiret iklimi olan Ramazan ayına erişmenin huzur ve mutluluğunu yaşamaktayız. 

5 Haziran Pazar günü kılacağımız ilk teravih namazınınardından 6 Haziran Pazartesigünü tutacağımız ilk oruç ile bu mübarek aya girmiş olacağız. 

Başkanlığımız, her yıl Ramazan ayında bireysel ve toplumsal hayatımızaışık tutan önemli bir değeri kamuoyunun gündemine taşımaktadır. Konu, Ramazan ayı boyunca etraflı bir şekilde ele alınarak toplumumuzda bir duyarlılık ve farkındalık oluşmasını hedeflemektedir. Bu bağlamda bu yılın Ramazan teması "Gelin Gönüller Yapalım Bu Ramazan ve Her Zaman" olarak belirlenmiştir. Kişininöncelikle kendisine karşıdürüst ve saygılıolması, insana ve mahlukata karşı aynı doğrultuda davranış sergilemesi; anne, baba, eş, çocuk, komsu, arkadaş, engelli, mülteci ve yetim başta olmak üzere toplumun bütün katmanlarına karşı insani ve örnek yaklaşım göstermesi önem arz etmektedir Yüce Kitabımızın model insan olarak takdim ettiği Peygamberimiz (s.a.s) affetmeyi seven, kimseyi incitmeyen, nezaket sahibi örnek bir şahsiyettir. NitekimKur’an-ı Kerim'de onun bu özelliğinden övgüyle bahsedilir: "Ant olsun ki Resulullah sizin için, Allah'a ve ahiret gününe kavuşmayı umanlar ve Allah’ı çok zikredenler için güzel bir örnektir". (Ahzab,33/2I). 

Diğer taraftan Peygamberimiz (s.a.s) müminşahsiyetitanımlarken “Müslüman, kendisi ve başkaları ile iyi geçinenkişidir. Başkaları ile iyi geçinmeyen ve kendisi ile geçinilmeyenkişidehayır yoktur." (Ahmet b, Hanbel, Musned, II, 400); "Mümin canları ve malları hususunda insanların kendisinden emin oldukları kişidir." (Tirmizi, Iman, 12) buyurarak gönül kırmanın, insanları incitmenin ona maddi ve manevi zarar vermenin olgun bir müminin tavrı olmayacağını açıkça ortaya koymaktadır. Yine Yüce Dinimiz İslam’dagerçekzenginliğingönülzenginliğiolduğunudeğişik vesilelerle dile getirmiştir. 

Gerçekşu ki, gönülleri fethetmenin en müessir yolu insanlara değer vermek, onlara sevgi ve saygı ile muamele etmektir. İnsanlık ne zaman ki gönül dilini kaybetti, kıskançlık, bencillik ve adavet gibi insanıdeğersizleştiren olgulara mahkûm oldu. Ne zaman ki paylaşma, hoşgörü ve diğergamlık gibi değerler semamızdan çekildi gönüller kuraklaştı. Vicdani duygular köreldi. Nice gönüllerin kırıldığı, onurların zedelendiği, insani değerlerin örselendiğigünümüzdeinsanı insan kılan gönlün keşfi ve fethi için birey ve toplum olarak topyekûn gayret etmemiz gerekmektedir. 

Bu itibarla İslamalemi için Kutlu zaman dilimlerinden olan Ramazan ayında kırık gönüllerin onarılması, kardeşlik bağlarımızı ve ilişkilerimizi yeniden daha güçlü bir şekilde kurmak gayesiyle "Gelin Gönüller Yapalım Bu Ramazan ve Her Zaman" temasıçerçevesinde aşağıdaki hususlara dikkat edilecektir.

 

Kaynak: Dinihaberler.com / Özel Haber

Son Güncelleme: 30.05.2016 17:16
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.