Diyanet Ramazan Ayı Talimatı: Camilerde alınacak tedbirler
DiNiHABERLER.COM / öZEL İÇERiK

B- CAMİLERLE İLGİLİ ALINACAK TEDBİRLER

1. Ramazan ayı öncesinde tüm camiler ile müştemilatlarının genel temizliği, bahçe ve çevre düzenlemesi, onarımı ve bakımı yapılacak, ibadetin huzur ve huşu içinde yapılabilmesi için her türlü tedbir alınacaktır.

2. Camilerdeki ses sistemi ve kullanımı, rahatsız edici ve ibadet huzurunu bozucu mahiyette olmayacaktır.

3. Cami içi ve dışı aydınlatmalar kontrol edilecek, minarelerdeki kandiller Ramazan ayı boyunca iftar vaktinde yakılacak, imsak vaktinde söndürülecektir.

4, Sakal-ı Şerif bulunan camilerde Ramazan ayında ziyaret günleri tertiplenebilecektir.

5. Camilerdeki mahyalarla ilgili olarak "Camilerin Bakım Onarım ve Çevre Tanzimi Yönetmeliği"nin ilgili maddeleri ile 11.06.2010 tarihli ve 934 sayılı Başkanlığı talimatına riayet edilecektir.

6. Camilerdeki vaaz, irşat ve mukabele gibi programlar cami panosuna asılarak ilan edilecek, toplumun her kesimine çeşitli yollarla duyurulacaktır,

7. Çeşitli sebeplerle görevlisi bulunmayan camilere imkanlar ölçüsünde personel görevlendirilecektir.

8. Ramazan ayını tatil yörelerinde, sahil sitelerinde ve yaylalarda gegiren vatandaqlanmrz ile mevsinrlik iqgilerin ibadetlerini rahat bir gekilde yerine getirebilmeleri, gocuklarrnayazKur'an kursu duzenlenebilmesi igin (prefabrik/gadrr mescit vb.) gerekli tedbirler ahnacaktrr.

9. Gerekli guvenlik tedbirleri ahnmak suretiyle il ve ilgelerde en az bir cami Kadir Gecesi'nde sabah namazına kadar açıkk bulundurulabilecektir.

10. Başkanlığımızca il ve ilçe müftülüklerine gönderilen 05.03.2013 tarihli ve 5i4 sayılıh "Camilerin Açık Tutulması Genelgesi" ile ilgili gerekli hassasiyet gösterilecektrr.
 
 

Kaynak: Dinihaberler.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol