Diyanet'ten Naklen Kuran Kursu Öğreticisi Alım İlanı

Diyanet İşleri Başkanlığı Naklen Kuran Kursu Öğreticisi Alım İlanına Çıktı

Diyanet'ten Naklen Kuran Kursu Öğreticisi Alım İlanı

Diyanet İşleri Başkanlığı Naklen Kuran Kursu Öğreticisi Alım İlanına Çıktı

01 Ağustos 2017 Salı 09:37
Diyanet'ten Naklen Kuran Kursu Öğreticisi Alım İlanı
banner283

Diyanet İşleri Başkanlığından;

Başkanlığımız teşkilatında farklı unvanlarda çalışmakta olup Kur'an kursu öğreticisi kadrolarına geçmek isteyenlere yönelik MBSTS puan sırası esas alınarak aşağıdaki tabloda belirtilen boş kadro sayısının üç katına kadar Başkanlıkça yapılacak sözlü sınava çağrılacak adaylar arasından sınav sonucu başarı sırasına göre naklen atama yapılacaktır.

.

KADROLARA AİT BİLGİLER

BULUNDUĞU

YER

UNVAN

SINIF

BOŞ KADRO SAYISI

Taşra Teşkilatı

Kur'an Kursu Öğreticisi

D.H.S

200

TOPLAM

200

I- BAŞVURU ŞARTLARI

1. 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48 inci maddesinde belirtilen şartları taşımak,

2. Diyanet İşleri Başkanlığı Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin 5 inci maddesinin (b) bendinde belirtilen "Ortak Nitelik" şartını taşımak,

3. Halen Başkanlığımız teşkilatında 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4/A maddesine göre kadrolu devlet memuru olarak çalışıyor olmak,

4. Memuriyette adaylığı kalkmış olmak,

5. İmam hatip lisesi mezunu veya üstü dini öğrenim düzeyine sahip olmak,

6. Kur'an kursu öğreticiliği yapmaya mani bir engeli bulunmamak,

7. Hafız olmak,

8. Erkek olmak,

9. Başkanlığımızca 2015, 2016 ve 2017 yıllarında yapılan Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavının (MBSTS) her hangi birinden en az 60 (altmış) puan almış olmak,

10. Halen Başkanlığımızda Kur'an kursu öğreticisi olarak çalışmamak veya bu unvanda müktesebi bulunmamak.

II- BAŞVURU ŞEKLİ, YERİ VE ZAMANI

1. Sınava başvuru yapmak isteyenlerden Başkanlığımız merkezinde çalışanlar birimlerine, taşra teşkilatında çalışanlar bağlı bulundukları İl Müftülükleri veya Dini Yüksek İhtisas/Eğitim Merkezi Müdürlüklerine başvuru için gerekli belgelerle birlikte şahsen başvuracaklardır.

Yurtdışından sınava başvuracak adaylar adına adaylardan istenen belgeleri getirmeleri halinde üçüncü şahıslar başvuru işlemini yapabileceklerdir.

2. Başvurular 01.08.2017 (saat 08:30)-08.08.2017 (saat 16:30) tarihleri arasında alınacaktır.

3. Başvurular ilgili birimlerdeki DİBBYS (İKYS) sorumluları tarafından Başkanlığımız

DİBBYS programı üzerinden alınacaktır.

4. Başvuru işlemlerinin hatasız, eksiksiz ve duyuruda belirtilen hususlara uygun olarak yapılmasından adayın kendisi sorumlu olacaktır.

5. Bu duyuruda belirlenen esaslara uygun olmayan başvurular kabul edilmeyecektir.

III-BAŞVURU İÇİN GEREKLİ BELGELER

1. T.C. Kimlik numaralı kimlik belgesi,

2. Tasdikli diploma sureti veya mezuniyet belgesi (Diploma yabancı bir ülkeden alınmışsa YÖK'ten alınacak denklik belgesi),

3. Görev yapmaya mani bir özrü bulunmadığına ve adli sicil kaydına ilişkin yazılı beyanı.

Başvuruları alan personele gerekli belgeleri ibraz edemeyen adayların başvuruları kabul edilmeyecektir. Belgeler, kontrol edildikten sonra adaylara iade edilecektir.

Yazılı beyan istenen hususlar tek bir dilekçede yer alacaktır.Belgeler, atanmaya hak kazanan adaylar tarafından atama sürecinde ilgili birime teslim edilecektir

IV- SINAVIN YERİ, TARİHİ, ŞEKLİ VE KONULARI

1. Sınav; Antalya, Bursa, Erzurum, Kayseri, Manisa, Samsun, Şanlıurfa ve Trabzon illerindeki sınav merkezlerinde yapılacaktır. Adaylar, sözlü sınava girmek istedikleri sınav merkezini başvuru formundaki ilgili kısımda belirteceklerdir.

2. Sınav tarihi başvuruların tamamlanmasından sonra yapılacak gerekli hazırlıkların ardından Başkanlığımız internet sitesinde ayrıca ilan edilecektir.

3. Sınav, sözlü olarak yapılacaktır.

4. MBSTS puan sırasına göre ilan edilen kadro sayısının 3 (üç) katına kadar aday sözlü sınava çağrılacaktır. MBSTS puan sırasına göre çağrılacak son sıradaki adayın birden fazla olması halinde, puanı eşit olan adayların tamamı sözlü sınava çağrılacaktır.

5. Adaylar sözlü sınavda;

a) Kur'an-ı Kerim, (70 puan)

b) Dini bilgiler (İtikat, ibadet, siyer ve ahlak konuları), (20 puan)

c) Hitabet. (10 puan)

konularından ayrı ayrı puan verilmek suretiyle değerlendirileceklerdir.

6. Kur'an Kursu Öğreticiliği sınavına katılacaklarda Başkanlığımız web sayfasında yayımlanan Diyanet İşleri Başkanlığı Personel Yeterliklerinde belirtilen "Ortak Genel Kültür Yeterlikleri" ile "Kur'an Kursu Öğreticisi Temel ve Özel Yeterlikleri" esas alınacaktır.

7. Adaylar; sınav için "Sınav Giriş Belgesi" alma işlemlerini https://dibbys.diyanet.gov.tr/IKYS/Sinav adresi aracılığıyla gerçekleştireceklerdir.

8. Adaylar sınava gelirken "Sınav Giriş Belgesi" ile birlikte kimlik belgelerinden birini (nüfus cüzdanı ve pasaport) yanlarında bulunduracaklardır. Kimlik belgesi ve sınav giriş belgesi bulunmayan adaylar sınava alınmayacaktır. Nüfus cüzdanı veya pasaport dışında başka bir belge kimlik belgesi olarak kabul edilmeyecektir.

9. Sınava girmeye hak kazandığı halde ilan edilen sınav tarihlerinde sınava katılmayan adaylar sınav hakkını kaybetmiş sayılacaktır. Bu durumdaki adaylara ikinci bir sınav hakkı verilmeyecektir.

V- DEĞERLENDİRME VE BAŞARI SIRALAMASI

1. Sınavda başarılı sayılabilmek için sınav komisyonu üyelerinin her birinin ayrı ayrı verdikleri puanların aritmetik ortalamasının en az 70 (yetmiş) puan olması gerekmektedir.

2. Başarı sıralamasında en yüksek puandan başlanmak üzere öncelikle sınav puanı dikkate alınacaktır. Sınav puanlarının eşit olması halinde MBSTS puanı yüksek olana, onun da eşit olması halinde hizmet süresi fazla olana, bu sürenin de aynı olması halinde doğum tarihi önce olana öncelik verilecektir.

VI- SINAV SONUÇLARI VE İTİRAZ

1. Adaylar sınav sonuçlarını https://dibbys.diyanet.gov.tr/IKYS/Sinav adresi üzerinden öğreneceklerdir.

2. Sınav sonuçlarına ilişkin itirazlar sınavın sonuçlarının ilan edilmesinden itibaren 7 (yedi) gün içinde ıslak imzalı ve yazılı olarak Başkanlığımız İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü Personel Sistemleri Eğitim ve Sınavlar Daire Başkanlığına yapılacaktır.

3. İtirazlar, en geç 15 (on beş) gün içinde incelenerek adaya bildirilecektir.

4. Süresi içinde ıslak imzalı ve yazılı olarak Başkanlığımız İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğüne ulaştırılmayan, T.C. kimlik numarası, adı, soyadı, imza ve adresi olmayan dilekçeler ile e-mail ve faksla yapılan itirazlar dikkate alınmayacaktır.

VII- ATAMA İŞLEMLERİ

1. Atamaya ilişkin hususlar ilgili birimce daha sonra ilan edilecektir.

VIII- DİĞER HUSUSLAR

1. Başkanlık sınav ve atama sürecinin her aşamasında aday tarafından belirtilen hususlarda adaydan belge talep edebilecektir.

2. Sınav öncesi, sonrası ve yerleştirme sürecindeki işlemlerde gerçeğe aykırı belge verdiği ya da beyanda bulunduğu tespit edilen adayların başvuru ve sınavları geçersiz sayılacaktır.

3. Sınav ve sonuçları ile ilgili Başkanlığımızın internet sitesinde ve aynı sitedeki İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü sayfasında yapılan tüm duyurular tebligat sayılacaktır. Adaylara ayrıca tebligat yapılmayacaktır.

4. Sınavla ilgili iş ve işlemlerde faks ve e-mail ile işlem yapılmayacaktır. Adayların ıslak imzalı ve yazılı dilekçelerini Başkanlığımız İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü Personel Sistemleri Eğitim ve Sınavlar Daire Başkanlığına ulaştırmaları gerekmektedir.

5. Bu duyuruda yer almayan hususlarla ilgili olarak 633 sayılı Diyanet İşleri Başkanlığı Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun, Vaizlik, Kur'an Kursu Öğreticiliği, İmam- Hatiplik ve Müezzin-Kayyımlık Kadrolarına Atama ve Bu Kadroların Kariyer Basamaklarında Yükselme Yönetmeliği, Diyanet İşleri Başkanlığı Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği hükümleri geçerlidir.

IX- İLETİŞİM

Yazışma Adresi :Diyanet İşleri Başkanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü Personel Sistemleri Eğitim ve Sınavlar Daire Başkanlığı

Üniversiteler Mah. Dumlupınar Blv. No:147/A 06800 Çankaya/ANKARA

e-mail :persis@diyanet.gov.tr

Telefon :(0312) 295 70 00

İlgililere duyurulur

Son Güncelleme: 01.08.2017 19:27
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
İmam 2017-08-01 12:37:02

Kıraatı çok güzel ama hafız olmayan birisini kkö liğine layık,yoksa kıraatı düzgün olmayıp hafız olup ezberinin çoğunu unutmuş birisimi.

Avatar
Hafiz 2017-08-01 14:44:32

Hadi hayırlısı hafizliknanda olmuyor(mbsts)olacak yoksa ne olursan ol.

Avatar
Ahmet 2017-08-01 14:52:38

En kötü Hafiz en iyi Hafiz olandan daha iyidir hafizlik yapmamış birisi nasıl hafızlık yaptıracak yıllardır diyanet çok çekti Hafiz olmayıp hafızlık yaptirandayaptirandan çok isabetli karar olmuş

Avatar
Misafir 2017-08-01 17:03:11

İmam Hatib lisesi mezunu birini öğretmen yapmak (!) lise mezunu ve Kur'an kursu öğretmeni Bunun üzerinde yetkili mercilerin çok düşünmesi gerekiyor ilkokula bile lise mezunu öğretmen olamazken geleceğin alimlerinin yetişeceği kuran kursuna öğretmen olması (!!!!)

Avatar
Misafir 2017-08-05 08:00:22

Lise mezunu olsa ne prof olsa ne...diyen kardeşim Biz hala orada isek işimiz zor Liseden sonra okadar emeği ne diye versin bu insanlar Bir hocanın görevi sadece hafızlık dinlemek değildir Zihnen kalben İslam davasının yılmaz savunuculugunu yapacak dava adamları yetiştirmektir 1994 te hafızlık diploması aldım Ben üzülüyorum O gün yapılan yanlışlar hala devam ediyor Biz kaybediyoruz Kimsenin haset ettiği kıskandığı filan yok İlkokula lise mezunu ücretli öğretmen alın bakalım veliler ne tepki verecek İlkokula bile aklın kabul etmediği öğretmeni Kur'an Kursu Öğretmeni yapmak (!!!)Biz kaybediyoruz Not; Lise mezunuyum

Misafir Avatar
alperen 2017-08-05 15:12:59 @Misafir

misafir efendi ..yazdıklarımı nerenle okuyon... lise olsa ne prof olsa neden kasıt bu alımın dış alım değil kurum içi olduğu ...adam orada yazmış lise mezunları alınıyor die ...zaten adam devlet memuru olmuşşşş... kafan basmıyor herhal hala lise mezunu olduğundan belli

Beğenmedim! (1)
Avatar
hafız vekıl 2017-08-01 15:19:29

hafızım ılahıyat ön lısans mezunuyum yanı kurum dışı olsa bızde muracaat etsek ne olur dhbts var her şart tamam sadece kadrolu olmadıgımız için muracaat edemıyoruz rabbım hakkımızı sorsun

Avatar
İmam hatip 2017-08-01 10:12:33

Haydi inşAllah hayırlısı hocalarım

Avatar
Ahmet 2017-08-01 14:55:31

70e düşerim mbsts acaba