Diyanet'ten 'Tashih-i Huruf Kursu' Duyurusu

Diyanet İşleri Başkanlığın'dan 'Tashih-i Huruf Kursu' Duyurusu

Diyanet'ten 'Tashih-i Huruf Kursu' Duyurusu

Diyanet İşleri Başkanlığın'dan 'Tashih-i Huruf Kursu' Duyurusu

29 Temmuz 2016 Cuma 14:48
Diyanet'ten 'Tashih-i Huruf Kursu' Duyurusu
İŞTE O DUYURU

Başkanlığımızca, özellikle Kur'an kursu ve cami hizmetlerini yürüten personelin bilgi ve becerilerini geliştirmek, Kur'an-ı Kerim tilavetinde görülen telaffuz hatalarını gidermek, Kur'an-ı Kerim'i güzel bir eda ile okumalarını sağlamak amacıyla, ilinizde görevli personel arasından (sistem üzerinde görülen kontenjan kadar) mülakat yoluyla seçilecekler için ve yine sistemde belirlenen Dini Yüksek/Eğitim Merkezinde 6 ay süreli "Tashih-i Huruf Kursu" düzenlenmesi planlanmıştır.

A) TASHİH-İ HURUF KURSUNA ALINACAK PERSONELDE ARANAN ŞARTLAR:

a) Kur'an kursu öğreticisi, imam-hatip, müezzin-kayyım unvanlarında kadrolu olarak fiilen çalışıyor olmak,


b) Adaylığı kalkmış olmak,

c) 07 Kasım 2016 tarihinden itibaren 6 ay süreyle askerlikle ilişkisi bulunmamak,

d) Musiki kabiliyeti olmak,

e) Kurs süresince yurtdışı, hac, umre vb. sebeplerle kursa ara verme durumunda olmamak.

B) SINAV DUYURUSU VE SINAV KOMİSYONU:

Yukarıda belirtilen şartları taşıyan görevlilerin katılacağı mülakat sınavına dair duyurular il müftülüklerince yapılacaktır. Her il, mülakatın yeri, tarihi ve sınav komisyonunun tespitinde, Tashih-i Huruf kursu için kursiyer göndereceği eğitim merkezi ile görüşerek mutabakat sağladıktan sonra duyuruyu yapacaktır. Tüm bu işlemler 05 Eylül - 03 Ekim 2016 tarihleri arasında tamamlanacaktır. 3 personelden oluşacak sınav komisyonu, dini yüksek ihtisas/eğitim merkezi müdürü veya görevlendireceği eğitim görevlisinin başkanlığında, 1 eğitim görevlisi, müftü yardımcısı veya 1 ilçe müftüsünden oluşturulacaktır.

Sınav sonuçları aynı gün sınavın yapıldığı yerde ilan edilecektir.

C) SINAV ŞEKLİ:

Sınav komisyonları, mülakat usulüyle adayın Kur'an-ı Kerimi yüzüne ve ezber okuma becerisini, ilmihal bilgisi ve dini musiki kabiliyetini ölçecek, 70 ve üzeri puan değerlendirmesine göre başarı sırasını belirleyecektir. Boş kalan kontenjanlar eğitim merkezlerince puan sıralamasına göre yedeklerden doldurulacaktır.

Sınav komisyonları "Tashih-i Huruf Kursu" sınavına katılan adaylar arasından üstün başarı gösteren ayrıca, kurs görmesine ihtiyaç görülmeyenlerin isimlerini doğrudan belge sınavına alınmak üzere Başkanlığa bildireceklerdir.

D) KURSUN BAŞLAMASI:

Seçimi yapılan personel için kurs, ikinci bir tebligata gerek kalmaksızın anılan Eğitim Merkezinde 07 Kasım 2016 tarihinde başlayacaktır.

E) DİĞER HUSUSLAR:

a) Mülakat sınavlarını yapmak üzere görev alacak komisyon başkanı ve üyeleri, yolluk ve yevmiyeleri ile sınav ücretlerini bağlı bulundukları birim saymanlıklarından alacaklardır.

b) Tashih-i Huruf kursunun, ilk üç aylık dönemi sonunda ara sınav yapılacak, bu sınavda başarısız olanların kursla ilişkileri kesilecektir.

c) Eğitim Merkezleri İl Müftülüğüyle koordineli olarak mahallinden alabilecekleri kursiyer kontenjanlarını, talep olması durumunda ve imkânlar dâhilinde kadın Kur'an kursu öğreticileri için değerlendireceklerdir.

d) Kursa, mahallinden katılan Kur'an kursu öğreticilerinin programları öğleden sonraları plânlanacak, ders kredisi esas alınmak suretiyle gerektiğinde 6 aylık süre uzatılabilecektir.

e) Kursa, mahallinden katılacak imam-hatip/müezzin-kayyımlar, öğle namazlarından muaf tutulacak, gerektiğinde ikindi namazlarından da muaf tutulmaları Hizmet İçi Eğitim Yönetmeliğinin 25/3 ncü maddesi gereğince il müftülüklerince değerlendirilecektir.

Yukarıda belirtilen şartlara uygun olarak mülakatın yapılmasını ve isimlerin onaya bağlanmak üzere 10 Ekim 2016 mesai saati bitimine kadar DİBBYS (EHSY)'de açılan "Tashih-i Huruf Kursu"na girilmesi hususunda gereğini rica ederim.


 
Son Güncelleme: 29.07.2016 15:29
Anahtar Kelimeler:
DiyanetTashih-i Huruf Kursu
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ayşe 2016-07-30 00:12:52

Lütfen hanımlar içinde olsun

Avatar
Hacer Gülep 2016-07-29 16:11:28

Lütfen ilahiyat öğrencileri için bunlara benzer kurs düzenlensin

Avatar
özlem bal 2016-07-29 17:43:24

Niye bunda ilahiyat yada kadro sarti var bizi neden ayiriyorlar.Neden diyanet bunu illerde tum imamlara ve kadrolu kadrosuz hoca hanimlara yapmiyor.Neden bu kazananlar ders vermiyor.Diyanete sesleniyorum liyakatli elaman ariyorsa liyakatli insan yetistirmek icin herkese hitap etmeli...

Avatar
Önce düşün 2016-07-29 18:10:22

Arkadaşlar ben bu kursu yatılı olarak aldım.bazı zorluklara rağmen eğitim merkezinde kaldım.
Ama şimdi pişmanım çünkü bir değeri kalmadı
illerde bu kurslar açıldı ve hafız olmayanlar uzman öğretici sıfatıyla kurslar veriyor
Ben ne anladım bu işten

Misafir Avatar
malum 2016-08-06 00:12:57 @Önce düşün

çok bilmiş

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
malum 2016-08-06 00:11:34 @Önce düşün

senin derdin para mı lan bencillik yapma çoğu hafıza taş cıkaran nice imamlar var sen mi zannettin el alamin güzel okuyanını

Beğenmedim! (0)
Avatar
Imamliga hasret 2016-07-29 15:18:36

Imam hatip mulakatlari ne zaman devam edilecek

Avatar
İmam Adayı 2016-07-29 17:26:27

5 bin sozleşmeli imam alımı mülakatları ne. Zaman devam edecek beklemekten bunaldık. ...

Avatar
Muammer 2016-07-29 17:40:02

4 bli imamlar hiç bireyden yararlanamiyo bu nasıl biseydir Buna bi çözüm sart

Avatar
Nur 2016-07-29 18:30:33

S a iyide ilahiyat şartı yazmiyo ,yoksa ben mi okudum