Diyanet'te Atanan Şube Müdürleri, Yeniden mi Atanacak?

EYMEN NEZİR / ANKARA Danıştay 5.Dairesi tarafından 31.8.2013 günlü 28751 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Esaslarına Dair Genel Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yönetmeliğ

Diyanet'te Atanan Şube Müdürleri, Yeniden mi Atanacak?

EYMEN NEZİR / ANKARA Danıştay 5.Dairesi tarafından 31.8.2013 günlü 28751 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Esaslarına Dair Genel Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yönetmeliğ

14 Mayıs 2014 Çarşamba 14:35
Diyanet'te Atanan Şube Müdürleri, Yeniden mi Atanacak?
EYMEN NEZİR / ANKARA

Danıştay 5.Dairesi tarafından 31.8.2013 günlü 28751 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Esaslarına Dair Genel Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yönetmeliğin 1. maddesi ile aynı Yönetmeliğin 2. maddesinin ikinci fıkrasının (g) bendine eklenen "ilçe idare şube başkanlıkları ile bunlarla aynı düzeydeki diğer görevlere" ibaresi ile değişiklik yapan Yönetmeliğin 9. maddesi ile Yönetmeliğe eklenen 12/B maddesine ilişkin bölümünün ilk fıkrasında yer alan "sözlü sınav" ibaresinin yürütülmesinin durdurulmasına dair karar verdi.
 
Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Sınavlarında başarılı olup, atanan Müftülük Şube Müdürleri açısından bu kararı değerlendirecek olursak:
 
1. Danıştayın bu kararı bir sınav iptal kararı değildir. Yani ne yazılı ne de sözlü sınavı iptal etmiştir.
 
2. Danıştay yapılan sözlü sınavın hakkaniyete uygun olup olmadığından da bahsetmemektedir. Dolayısıyla sözlü sınavın içeriğine dair de bir iptal kararı bulunmamaktadır.
 
3. Yönetmeliğin 9. maddesi ile Yönetmeliğe eklenen 12/B maddesine ilişkin bölümünün ilk fıkrasında yer alan "sözlü sınav" ibaresinin yürütülmesinin durdurulmasına dair karar verdi. O madde şöyledir: “…Başarı puanı şube müdürü, müdür ve bunlarla aynı düzeydeki diğer kadrolara atanacaklar için sözlü sınav..puanı esas alınmak suretiyle tespit edilir.” İbaresidir.
 
Bu şu anlama gelmektedir. Diyanet İşleri Başkanlığının sözlü sınav puanını esas alarak yaptığı başarı sıralaması iptal edileceğinden, bu başarı sıralamasına istinaden yapılan atamalarda iptal edilecektir.Dinihaberler-  Diyanet yeni bir başarı sıralama ilkesi belirleyerek yaptığı bu sınav sonuçlarına göre yazılı sınavı da hesaba katarak yeni bir başarı sıralaması oluşturacak ve o sıralamaya göre atamaları yapacaktır.
 
12/c maddesine herhangi bir iptal kararı olmadığından dolayı başarı puanlarına göre tekrar bir atama yapacaktır. Bu atamayı da adaylardan tercihlerini alarak yapma zorunluluğu bulunmamaktadır.
 
Bilindiği üzere bu iptal kararından en çok etkilenen kurum çalışanlarından bir tanesi de Diyanet olacaktır. 280 personel kendi çalıştıkları yerlerini bırakıp daha kısa bir süre önce Edirnedeki bir görevli karsa, samsundaki hataya bu atama ile atanmıştır. bu sebeple bir çok şube müdürü daha bir yıl bile dolmadan tekrar bir atama çilesi ile karşı karşıya kalacaktır. Diyanet işleri başkanlığının bu durumun farkında olarak adayları imkan ölçüsünde tekrar aynı yerlerine ataması beklenmektedir. Sözlü sınavdan düşük puan alıp yazılı sınavdan yüksek alanların başarı sıralamasını değiştireceği de göz önünde bulundurularak sözlü ve yazılıdan yüzdeler hesaplanarak vb., 280 şube müdürüne yaşatılması muhtemel bir yeniden atama çilesinin bir şekilde önüne geçilmeli ve hak kayıpları telafi edilirken yeni mağduriyetler ortaya çıkarılmamalıdır.

DİZ HİZMETLERİ ALAN TEST SINAV KİTABI ÇIKTI... AYRINTILAR İÇİN TIKLAYINIZ
 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ADALET NERDE 2014-05-14 15:09:14

DİYANETİN GÜNAHLARINA ORTAKLIĞA DEVAM EDİN. ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ MÜLAKATINDA YAPILAN HAKSIZLIKLARI GÖRMEYİN, O HAKSIZLIĞIN MEYVELERİNİ KORUMAYA ÇALIŞIN. YAZIK BU MÜSLÜMANLIKTAN BAHSEDENLERE..

Avatar
hakkı dayı 2014-05-14 15:28:21

önce düşüneceklerdi 2 yıllık mezunu şube müdürü olarak atayıp yükseklisans yapanı dışarda bırakanların ne tür mağduriyetlere sebep olduklarını okuma zahmetinde bulunan yetkililer adalet sağlanıncaya kadar hodri meydan bu savaş devam edecek.

Avatar
Hasan 2014-05-14 15:50:39

Yazılı ve sözlü sınavı sonucu ortalaması alınarak yeni bir sıralama yapılıp asıl olanlar tekrar atansın, yedekte kalanlar için mağduriyet olduğundan Devlet Personel Başkanlığından yeni bir onay ile yeni tahsis ve münhal olan yerlerin eklenerek bir defaya mahsus ilan edilen kadro kabul edilip ortalaması 70 ve daha yukarı başarılı olan asıl ve yedek olanların tamamının atanması ile sorun çözülmüş olur. Büyüklerimizden gündemimizi günlerdir meşgul eden bu sorunu çözerek personeline büyük bir ikram ve iyilik yapmış olurlar. Müjdeli haberi bekliyoruz.

Avatar
Şahin Köksal 2014-05-14 15:52:04

dinihaberler.com bazı konularda ortaya koyduğunuz ve gerçekten takdir edilen tutumunuzu maalesef bu konuda gösteremiyorsunuz. Diyanet azıcık adalet olması için yazılı puanları ile en azından mülakat puanlarının ortalamasını almalıydı. Ama öyle yapılmadı, kimin adamı, dayısı varsa önemli yerlere mülakatta onlar geçirildi. Akademik anlamda çok daha birikimli kişiler varken bazı önemli yerlere önlisans mezunları müdürler verildi. elbette bir grup ya da cemaat adına hareket edenlere karşı devletin hassasiyeti normaldir. Ancak hiç böyle bir şey olmadığı halde çobanlık yapamayacak arkadaşların müdür yapıldığına yakinen tanığım. Bu arada ben müdürlüğü kazanamadığım için de bunu yazıyor değilim. Çünkü şu an müdürüm.. ancak yapılan doğru değil.. yok efendim düzeni bozulacakmış, şu olacakmış.. böyle bişey olamaz..adalet her hakkı sahibine vermektir. mülakat ve yazılı ortalamasına göre yeniden atama yapılmalı.. adaletsizliğin borazanı olmayın .....

Avatar
şube müdürü sözlü mağduru 2014-05-14 16:15:45

Başkanlığımızın kıymetli Yetkililerinin Kararın gereğini yerine getireceğini umit ediyor
saygılar sunuyorum

Avatar
Elif Gibi Ol 2014-05-14 16:17:45

Lütfen elif gibi dosdoğru olalım. .............................

Avatar
Yanlış Taraftasınız 2014-05-14 17:03:28

Sitenizi; haksızlığı, huzursuzluğu savunduğu için kınıyorum.

Avatar
kerim 2014-05-14 17:17:22

tayinlerin yeniden yapılması haktır. Eğer din samimiyet ise diyanet samimi olmalıdır.Tekrarlansın.