Kur'an-ı Kerim Yüzünden Güzel Okuma Yarışma Bilgi Esasları

Diyanet İşleri Başkanlığı Kur'an kursları arası Kur'an-ı Kerim Yüzünden Güzel Okuma Yarışması düzenleyecek. İşte ayrıntılar...

Kur'an-ı Kerim Yüzünden Güzel Okuma Yarışma Bilgi Esasları

Diyanet İşleri Başkanlığı Kur'an kursları arası Kur'an-ı Kerim Yüzünden Güzel Okuma Yarışması düzenleyecek. İşte ayrıntılar...

10 Şubat 2016 Çarşamba 12:42
Kur'an-ı Kerim Yüzünden Güzel Okuma Yarışma Bilgi Esasları
banner283

DiNiHABERLER.COM / öZEL iÇERiK

KUR’AN-I KERİM’İ YÜZÜNDEN GÜZEL OKUMA YARIŞMASI İLE İLGİLİ ESASLAR

1) Yarışma iki kategoride yapılacaktır.

I. Kategori: Final tarihleri itibari ile on sekiz (18) yaşından gün almamış olmak,

II. Kategori: Final tarihleri itibari ile on sekiz (18) yaş ve yukarısı bir yaşta olmak.

2) İkinci kategori sadece il düzeyinde yapılacak olup;

1-İl müftülüklerince sadece il birincisi seçilecektir.

2-Seçilen kadın-erkek öğrenci bölge yarışmalarına ve Türkiye finallerine katılmayacaktır.

3-Bu kategori de öğrenci ve öğreticilerine verilecek ödüller İl müftülükleri tarafından karşılanacaktır.

3) Her iki kategori için;

1-2015-2016 eğitim-öğretim yılında Başkanlığımıza bağlı Kur’an kurslarına (D grubu Kur’an kursları dahil) devam ediyor olmak. Daha önceki yıllarda Kur’an kurslarında eğitim görmemiş olmak,

1-İhtiyaç Odaklı Kur’an Kursları Öğretim Programlarına (Temel, Ek ve Hafızlık Temel) kayıtlı olmak.

2- Hafızlık Eğitim Programı’nın “Hazırlık Dönemine” kayıtlı olmak.

3-İmam Hatip Lisesi mezunu ve İlahiyat Fakültelerinde öğrenci veya mezun olmamak,

4-Yarışmalara daha önce katılmamış olmak.

Bu şartları taşımayan öğrenciler yarışmaya alınmayacak olup, ilçe/il ve bölgelerden seçilerek ön elemeye katılsalar bile aranan şartları taşımayanlar ihraç edilecektir.

4) Yarışmanın safahatı;

A) İlçe, İl, ve Bölge Merkezi İl Müftülüklerimizce Yapılacaklar;

1) İlçe, il ve bölge birincilerinin seçiminde, Başkanlık ön eleme seçiminde ve final yarışmasında Ek- 1/1’deki kriterler göz önünde bulundurulacaktır.

2) İl ve ilçe müftülükleri bünyelerinde komisyonlar oluşturarak, 1 Nisan 2016 tarihine kadar kendi birincilerinin seçimini yapacaklardır.

3) İl ve ilçe müftülüklerinde seçme yapılırken Ek-1/2’deki puan cetveli esas alınacaktır.

4) İl müftülüklerinde oluşturulacak ayrı bir komisyonca, 19-20 Nisan 2016 tarihlerinde il ve ilçe birincileri arasından il birincileri seçimi yapılacaktır. (Bölge yarışmalarına katılabilecek seviyede öğrenci bulunmaması durumunda o il ve ilçede birinci seçme mecburiyeti yoktur.)

5) 29 Nisan 2016 tarihinde Ek-1/3 tabloda belirtilen bölge merkezi il müftülüklerinde il birincileri arasından bölge birincilerinin seçimi yapılacaktır.

6) Söz konusu seçim için bölge merkezi il müftülükleri kendi bünyesinde en az üç kişiden oluşan bir komisyon kuracaktır.

7) Bölge birincilerinin seçimi için kurulacak komisyonun resmi işlemler (Onay alma, Tebligat, Konaklama Ek Ders Ücretleri vs.) bölge merkezi il müftülüklerince yapılacaktır.


B) Kur’an-ı Kerim’i Yüzünden Güzel Okuma Yarışması Türkiye Finali ve Ön Elemesi

1) “Kur’an-ı Kerim’i Yüzünden Güzel Okuma Yarışması Türkiye Finali” için, bölgelerden kız ve erkek birer bölge birincisi seçilecektir. Başkanlık merkezinde I. Kategori için yapılacak ön elemeye katılabilecek seviyede kız ve erkek öğrenci bulunamazsa o bölge merkezinde bölge birincisi seçme mecburiyeti yoktur.

2) Bölge merkezi il müftülüklerinde, bölge birincisi seçilen kız-erkek öğrenciler “Kur’an-ı Kerim’i Yüzünden Güzel Okuma Yarışması Türkiye Finali”ne katılabilmek için, 10-11 Mayıs 2016 tarihlerinde Başkanlık merkezinde ön elemeye tabi tutulacaklardır. (Ön elemeye seçilen kız-erkek bölge birincileri Başkanlığa kurs öğreticisiyle birlikte geleceklerdir. Başkanlıktaki ön elemeye seçilen kız ve erkek öğrencilerin öğreticileri, yol hariç bir gün süre ile görevli sayılacak ve seyahatlerini kara yolu, gerektiğinde hava yolu ile yapacak, yolluk ve yevmiyeleri ise 2015 Yılı Mali yılı bütçesinin ilgili harcama tertibinden bağlı bulundukları saymanlıklarca; Başkanlıktaki ön eleme yarışmasına katılacak olan kız-erkek öğrencilerin masrafları ise bağlı bulundukları il müftülüklerince ödenecektir.

3) Bölge birincisi seçilen erkek öğrencilere yarışmanın yapıldığı bölge merkezi il müftülüğünce, 10 Mayıs 2015 Salı günü saat 09.00’da, kız öğrencilere ise 11 Mayıs 2015 Çarşamba günü saat 09.00’da ön eleme için Başkanlığımızda hazır bulunmaları konusunda yazılı tebligat yapılacak ve bu tebligatın bir sureti ile Ek-1/4 tablo eksiksiz olarak doldurulduktan sonra Başkanlığımıza gönderilecektir. (Başkanlığımız merkezinde yapılacak ön elemenin belirtilen tarihlerde tamamlanamaması durumunda müteakip günde de devam edebileceği ilgililere duyurulacaktır)

4) Ayrıca, Ek-1/4 tablosunun bir sureti, 29 Nisan 2016 mesai bitimine kadar Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğümüzün yaygindinegitimi@diyanet.gov.tr adresine ve/veya (0312) 287 68 59 numaralı faksına bildirilecektir.

5) Başkanlık merkezinde I. Kategori için yapılacak ön elemede komisyonca uygun görülen kız-erkek öğrencilerden; kız öğrenciler 24 Mayıs 2016 Salı günü Tekirdağ ilinde, erkek öğrenciler ise 29 Mayıs 2016 Pazar günü Malatya ilinde yapılacak olan “Kur’an-ı Kerim’i Yüzünden Güzel Okuma Yarışması Türkiye Finali”ne katılacaklardır.

KUR’AN-I KERİM’İ YÜZÜNDEN GÜZEL OKUMA YARIŞMASINDA UYGULANACAK YARIŞMA KRİTERLERİ

1- Değerlendirme 100 puan üzerinden yapılacaktır.

2- Yarışmacı öğrenci Diyanet İşleri Başkanlığının mühürü bulunan herhangi bir Kur’an-ı Kerim’inden okuyacaktır.

3- Adayın okuyacağı yer ön elemelerde 01-15’inci cüzlerden yarım sayfa, 16-30’uncu cüzlerden yarım sayfa okuyacak şekilde komisyonca tespit edilecektir. Finalde ise komisyonca belirlenecek yerden okunacaktır. 4-Soruların hazırlanmasında sayfaların kolaylık-zorluk açısından birbirlerine eşit olmasına dikkat edilecektir.

5- Yarışma sırası önceden kura ile tespit edilecektir.

6- Komisyon tarafından yarışma öncesi hazırlanan sorular mühürlenerek bir zarfa konulacaktır. Ayrıca zarf da mühürlenerek komisyon tarafından muhafaza edilecektir.

7- Yarışmada puanlama aşağıdaki tablo esas alınarak yapılacaktır. a) Okumada akıcılık ve doğruluk (Maharic-i Huruf ve Tecvid ) : ( 75 )
Son Güncelleme: 10.02.2016 13:45
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.