Lisans + İlahiyat Önlisans Konusunda Diyanet Haklı!

Diyanet İşleri Başkanlığı 15 gün önce personel alımı için duyuruya çıktı. Uzun bir aradan sonra böylesine çoklu personel alımının yapılmış olması DHBT sınavına giren adayları mutlu etti. 

Lisans + İlahiyat Önlisans Konusunda Diyanet Haklı!

Diyanet İşleri Başkanlığı 15 gün önce personel alımı için duyuruya çıktı. Uzun bir aradan sonra böylesine çoklu personel alımının yapılmış olması DHBT sınavına giren adayları mutlu etti. 

15 Ocak 2018 Pazartesi 03:03
Lisans + İlahiyat Önlisans Konusunda Diyanet Haklı!


9 bin 500 personel alımı için duyuruya çıkan Diyanet işleri Başkanlığı kategorilere göre dağılım yaptı.

İmam alımlarında; 

İHL + HAFIZ kategorisine 3 bin kontenjan ayırarak en büyük pastayı bu alana ayırdı.

Pastanın ikinci büyük dilimi ise bin kişi ile İlahiyat Fakültesi mezunlarına ayrıldı. 

Pastanın üçüncü büyük dilimi ise İHL + Önlisans ile İHL mezunlarına ayrıldı. Kategorilerdeki alımlara dikkat edilirse ağırlıklı olarak İHL mezunlarına öncelik verildi.  

İHL ağırlıklı alım yapılması karşısında diğer lisans + ilahiyat önlisans kategorisinde bulunanlar her platformda serzenişlerini dile getirdiler. 

Bu durum sözde Diyanet personeline hitap eden ÇAKMA bazı haber sitelerinde “hak savunuculuğu altında okur çekme adına hatalı bir kategorizasyon olarak” gündem yapıldı.  

Bu güne kadar okurunu aldatmayan, “kim ne der?”, “Acaba okur kaybı yaşar mıyız?” demeden doğruları söylemekten çekinmeyen dinihaberler.com ve dinihaber.com haber siteleri olarak Diyanet’in bu konuda yaklaşımını doğru buluyor ve destekliyoruz. Şöyle ki;

İmam Hatip ruhuna sahip olmayan lisans + ilahiyat önlisans mezunu bir adayın din hizmetlerine ne gibi bir katkısı olabilir? 

Bu adaya nasıl mihrap ve mimber  teslim edilebilir? 

Bu aday kürsü de ne konuşabilir? 

Köylüsünden kentlisine, işçisinden memuruna, mahalle bakkalından mahallede oturan en rütbeli görevliye kadar arkasındaki cemaate imamlık/liderlik yapan bir kimse gelen fıkhi sorular karşısında hangi cevabı hangi kaynaktan verebilir? 

Dışardan İlahiyat Önlisans okuyan biri belki bazı konularda bilgi sahibi olabilir ama mihrap ameliyat masası gibidir. Nasıl ameliyat yapacak kimse dışarıdan Tıp Fakültesi bitirmekle doktor yapılmıyor, önüne hasta konulup “Buyur ameliyat et!” denilmiyorsa mihrapta dışardan dini eğitim alan bir kimseye teslim edilemez. İmamlık da tıpkı doktorluk gibi bizzat hocanın önüne diz çökmekle öğrenilebilecek manevi boyutu olan kutsal bir meslektir.

Medresede tekdüze at gözlüğü ile olaylara bakan eğitim sürecine muhatap olup cemaatlerin Kur’an ve sünnetten uzak himmet toplama ve ümmeti bölme amaçlı eğitiminden geçmiş veya tarikatların uydurduğu menkıbelerden nasiplenmiş bir kimse nasıl mihraba geçebilir.

Din hizmetlerinin mayası İHL'den geçer ve bu konuda Diyanet işleri Başkanlığı sonuna kadar haklıdır ve destekliyoruz.

Gelelim Kur'an Kursu Öğreticiliği Alımlarına...

Diyanet İşleri Başkanlığı, Kur'an Kursu Öğreticiliği alımında pastanın en büyük payını İlahiyat Mezunlarına verdi. Rekor bir alımla 2 bin kişiye din hizmetlerinde iş istihdamı verdi. Diyanet, bu alımla geleceğe yatırım yaptı. Bayan Müftü yardımcıları, vaizeler, Bayan Murakıpların görev alması hep bu kategoriden geçiyor.

Pastanın diğer dilimlerini ise İHL + Hafız ve İHL + İlahiyat Önlisans + Hafız kategorisine ayırdı. Tıpkı imamlarda olduğu gibi din hizmetlerinde de büyük pay İHL mezunlarına ayrıldı. Kur'an Kursu Öğreticiliğinde kimse kusura bakmasın ama İmam Hatip Okulunda hocanın önüne diz çökmeyen bir kimsenin kimseye bir faydası olmayacağı gibi kendisine emanet edilenleri saptırması imkan dahilindedir. Lisans + ilahiyat önlisans mezunlarından Hafızlar bundan bir nebze hariç tutulabilir. Hafızlar ilmi derinliğe vakıf olmasalar da en azından hafızlık süresince hocalarından etkileşim yoluyla bazı şeyler duymakla kendi kategorilerindeki diğer adaylara fark atmaktadırlar.

Velhasıl diyeceğimiz o ki diğer lisans + ilahiyat önlisans mezunlarının Cumhurbaşkanlığı, BİMER, CİMER ve Diyanet'e yapmış oldukları şikayetler karşılık bulmayacaktır. Hele hele Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın din eğitimine ve işin ehline verdiği önem ortada iken…


 

Kaynak: Dinihaberler.com / Özel Haber

Son Güncelleme: 15.01.2018 03:06
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
YANLIŞ TESPİT YANLIŞ HABER 2018-01-13 14:32:11

haberinizde ne kadar dar düşünceli olduğunuzu gösteriyorsunuz imam hatiplerin halini anlatmaya gerek yok en düşük puanlarla imam hatip lisesine yerleşenler imamlığa yakışmayacak insanlarda çoğunlukla mezun oluyor diğer lisans + ilahiyat ön lisansta kendini çok güzel yetiştirmiş insanlar var mülakata bıraksalardı da aralarında imana kurana islamiyete büyük hizmetleri olacak cevherleri görebilselerdi ki bu diğer lisans arkadaşlarda öğretmenler de çok yani öğretme kabiliyeti yüksek insanlar.ayrıca kadro dağılımında büyük adaletsizlik var çünkü diğer lisan+ilahiyat ön lisans +hafızlar da kuran kursu öğreticiliğine başvuramıyor.yaptığınız tutarsız haberi bir kez daha düşünün!!!!!!!!!!

____ADMİNİN YORUMU____ NE KADAR HAKLI OLDUĞUMUZU KANITLADINIZ...

Avatar
Mahmut 2018-01-13 13:33:15

Açıklamanız çok küstahca.. madem ilahiyat ön lisans + hafız olanlara bilgisiz diyosunuz neden sadece ilahiyat ön lisans kategorisi alım şartlarında bulunuyor ??

Misafir Avatar
Onur 2018-01-14 21:50:46

Madem ihl şartı aranıyor önlisas kategorisi varda önlisas+ hafız katogisi niye yok evet açıktan okumanın çok faydası kesinlikle yok ama enzından şu diz çökme dediğiniz olayı yapanlara biraz önem verilebilirdi diz çökme dediğiniz olay sadece hafızlıkta ve Arapça okutulan yerde oluyor bilmem haberiniz varmı ?

Beğenmedim! (2)
Avatar
Ali 2018-01-13 16:48:09

Admin bu insanlar Dhbt sınavına girerken lisans mezunu olduğu için ösym lisans seviyesinde kabul ederken şimdi Diyanetin Ortaöğretim seviyesinde İHL diploması istemesi de haklı mı.Yine önceki alımlarında Diyanet diğer lisans +İlahiyat önlisansı kabul etmiş.Yönetmeliğinde ihl,İlahiyat önlisans yada İlahiyat Lisans mezunu olmak yeterli iken duyuruda böyle davranılması ne kadar haklı.Fazla eğitim almak cezalandırılmış olmuyor mu sizce.Bir de bu eğitim çocuk gelişimi ve eğitimi yada okul öncesi öğretmenliği ise Diyanet ne kadar isabetli karar verebilmiş acaba.

Avatar
cem 2018-01-13 12:58:55

dini haber saçmalamayın ya adam düz lise mezunu ilahiyat kazanıp gidip okullarda veya imam hatiplere derse giriyor da buna bir şey imam veya k.k öğreticisi olunca mı olmuyor ozaman imam hatipler ilahiyat dışında başka fakülte okumasınlar bundan beş yıl öncesinde gidelim yazık cahil cühelâ yazılar yazmayın sevişmelisiniz ki başka bölümleri bitirenlere bizi alanımız da görev almak istiyor

Avatar
Birisi 2018-01-13 13:30:50

Ben katılmıyorum madem öyle 80 puanla alınsın bakalım ne kadar bilgi var ezber zaten yok acaba artisi nedir

Avatar
Ali 2018-01-13 14:16:44

Diyanetin 4-6 yaş grubu Kuran Kurslarında,Okul Öncesi Öğretmenliği mezunlarına bu duyuruda yer vermemesi de haklı mı.Bu kurslarda diplomalı kişiler yerine sertifikalı kişilerce ne kadar doğru sizce sayın admin.

Avatar
İmam 2018-01-13 15:37:55

NEOLDU ADMİN KORKTUNMU MEDRESELİLER GELİYOR DİYE

____ADMİNİN YORUMU___ İMAM OLMADAN ÖNCE ADAM.. ÇAPINIZ ETİNİZ BUDUNUZ NE Kİ KORKALIM. ŞU YORUM BİLE NE KADAR APTAL OLDUĞUNU GÖSTERİYOR..

Avatar
abdullah 2018-01-13 13:10:37

3000 kkö 2000'inin ilahiyat mezunu olması makul değildir. nasıl ki kurumumuz yıllardır erkek kkö alımını kurum içinden yapıyor ve sadece hafızları alıyor, aynı şekilde ilahiyat+hafız, önlisans+hafız ve ihl+hafız olanlar bitmeden diğerlerine kadro verilmesi abesle iştigaldir. kuran kursu öğreticisi mümkün mertebe hafız olmalıdır, bu bir liyakat meselesidir.

Misafir Avatar
Safa 2018-01-13 22:50:39 @abdullah

değerli kardeşim. bana göre imamlık ve kkköğreticiliği için kesinlikle ilahiyat lisans mezunu şartı aranmalı. varsa hafız olanlarına artı puan verilmeli. müezzinlik içinse önlisan ilahiyat şartı yeterli. hafızlar varsa ek puan verilmeli. başka lisans başka lise olmaz. diyanet intihar ediyor ihl mezunu alarak. ben ihl mezunu olarak başladım, lakin şimdiki aklım olsaydı başlamazdım.

Beğenmedim! (2)