MBSTS'ye girecek personele harcırah duyurusu

Diyanet'ten MBST Sınavına Gireceklere Harcırahlar hakkında yazı.

MBSTS'ye girecek personele harcırah duyurusu

Diyanet'ten MBST Sınavına Gireceklere Harcırahlar hakkında yazı.

04 Nisan 2014 Cuma 16:36
MBSTS'ye girecek personele harcırah duyurusu
Diyanet İşleri Başkanlığı resmi internet sitesinde İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü tarafından 25.03.2014 tarihinde Diyanet İşleri Başkanlığı personeli için Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı’nın yapılacağı duyurulmuştur. Sınav duyurusunda sınavın ne şekilde ve hangi şehirlerde yapılacağına ilişkin hususlar da açıklanmıştır. Buna göre Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı, 25.05.2014 Cumartesi günü saat 14.00’da Ankara, Antalya, Bolu, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, İstanbul, Kars, Kastamonu, Kayseri, Konya, Manisa, Mersin, Osmaniye, Samsun, Sivas, Şanlıurfa, Trabzon ve Van illerinde yapılacaktır.

Söz konusu sınavın bazı şehirlerde yapılması sınava girecek din görevlilerinin memuriyet mahali (şehir) dışından sınavın yapılacağı şehirlere gitmek zorunda olmaları nedeniyle mağdur olmasına neden olduğu gibi bu hususta da Sendikamız Genel Merkezine üyelerimiz tarafından pek çok şikayet gelmektedir.

Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı ile ilgili Diyanet İşleri Başkanlığı Sınav Yönetmeliği’nin “Sınavlar ve sınavları açacak merciler” başlıklı 6. Maddesinin birinci fıkrası: Görevlilerin bilgi seviyelerini ölçmek ve mesleki bakımdan göreve iyi şekilde hazır bulunmalarını sağlamak amacıyla yılda bir Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı (MBSTS) yapılabilir. Bu sınav Başkanlıkça yapılabileceği gibi başka kamu kurum veya kuruluşlarına da yaptırılabilir. Sınavın yeri ve zamanı ile sınavda sorulacak sorular Başkanlıkça belirlenir ve sınavı yapacak kuruma bildirilir. Başkanlıkça gerekli görülmesi halinde sınav soruları ÖSYM’ye veya üniversitelere de hazırlatılabilir.” şeklinde düzenlenmiştir. Buna göre bahsi geçen sınavın başka kurumlar tarafından yapılabileceği ve sınavın yeri ile ilgili hususlarda Diyanet İşleri Başkanlığı’nın mevzuat gereği takdir yetkisi bulunmaktadır. Ayrıca Anadolu Üniversitesi ile yapılan anlaşma gereğince sınava giren personel sayısına göre sınavın bazı şehirlerde yapılması uygun görülmüştür.

Yine Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavının yapılacağı şehirlere memuriyet mahali dışından gelen din görevlilerinin yol masraflarına ilişkin yolluk alıp alamayacakları hususu da üyelerimiz tarafından Genel Merkezimize sıklıkla sorulmaktadır.

Bu konu ile ilgili olarak 6245 sayılı Harcırah Kanun’unun ilgi maddeleri ve “Ehliyet tespiti, imtihan ve hava değişimi için başka yere gönderilenler” başlıklı 18. maddesi“Memurlar, yardımcı hizmetler sınıfına dahil personel ve kurumlarda yalnız ödenek mukabili çalışanlardan, memuriyet mahalli dışına;a. Görevlerine ait mesleki ve sıhhi yeterliklerinin tespiti veya kurumlarınca görülecek lüzum üzerine imtihan içingönderilenlere, gidiş ve dönüşleri için yol masrafı ve gündelik ile bu amaçla gönderildikleri yerde geçen sürenin en çok yedigünü için gündelik ödenir.b. Hava değişimi maksadıyla gönderilenlere gidiş ve dönüşleri için yol masrafı ile yalnız yolda geçen süre için gündelik ödenir. “şeklinde düzenlenmiştir. Madde hükmü uyarınca kurumlarınca görülecek lüzum üzerine sınav için gönderilen personele yolluk ödemesinin mümkün olduğu görülmektedir. Konu ile ilgili Diyanet İşleri Başkanlığının görüş yazısı da aşağıda gösterilmiştir.

www2.diyanet.gov.tr/StratejiGelistirme/MaliSorularVeCevaplar/62_sinav_icin_har_odenirmi.pdf

 

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ali 2014-04-04 17:35:07

YorumunuzAnkarada Görevde Yükselme Sınavına girdik henüz onun parasını dahi alamadık.

Avatar
HASAN imam 2014-04-04 18:56:38

efendim bu tasarrufu sendikadan istifa ederek değerlendirdik

Avatar
kral 2014-04-04 20:12:53

slm saygı değer editörüm yurtdışından bu sınava katılacak olanlarda yolluk alabilecekmi. mesala almanyaya görevli geldim ve sınava girmeyi düşünüyorum bize uçak parası ve otel masrafları ödenecekmi saygılarımla

Avatar
imam 2014-04-04 21:46:25

boş verin parayı.sınavı kaldırın. rantiye rencide sebebi bu.

Avatar
Aday... 2014-04-05 09:16:04

S.a bu sınava sadece diyanet çalışanlarımı giriyor acaba? Dışardan giriş yokmu?
Bilgisi olan ?

Avatar
imam 2014-04-07 19:23:48

yolluk verilmesi iyi olur zaten ilimizde giremiyoruz...

Avatar
diğer sınavlar 2014-04-08 19:01:15

ankar da defalarca pek çok sınava katıldık.diyanetin yaptığı bu sınavlar için hiç harcırah almadık veya düzeltiyorum hiç harcırah söz konusu olmadı.hep cepten gittik geldik.hac,umre yurtdışı uzman v.s. için ankara eskişehir v.s. çağırdılar gittik.bu sınavlarla ilgili harcırah söz konusu mudur acaba sayın subaşı.teşekkür ediyorum umarım görür ve cevaplarsınız.