Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı Bugün Yapılacak

ÖSYM tarafınan gerçekleştirilecek olan Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı Bugün Yapılacak

Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı Bugün Yapılacak

ÖSYM tarafınan gerçekleştirilecek olan Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı Bugün Yapılacak

22 Şubat 2015 Pazar 03:48
Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı Bugün Yapılacak
DİNİHABERLER.COM / ÖZEL

Diyanet İşleri Başkanlığı, Görevlilerin bilgi seviyelerini ölçmek ve mesleki bakımdan göreve iyi şekilde hazır bulunmalarını sağlamak amacıyla yılda bir defa yapmış olduğu Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı (MBSTS), ÖSYM tarafından bugün yurdun bazı illerinde gerçekleşecek.

20 ilde yapılacak olan ve yaklaşık 60 bin din görevlisinin katılacağı Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı bu saat 14:00 da başlayacak.


Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı'nda yanlış doğruları götürmeyecek, kategorilere göre puanlarınız ayrı hesaplanacak, soru cevapları  5 seçenekli olacak (bu yıla mahsus) ve sınavdan düşük not alsanız dahi üzülmeyiniz çünkü Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı 2016 yılında da yapılacak.

ÖYSM 2015 MBSTS’nin konulardan Kuran, (10 soru) Fıkıh/İlmihal (15 soru), Siyer/İslam Tarihi(10 soru), Tefsir (10 soru), Hadis (10 soru), Akaid/Kelam (10 soru), Dinler ve Mezhepler Tarihi (15 soru) gibi konularından sorular sorulacak.

Sınava girecek tüm din görevlilerine şimdiden başarılar dileriz.

-BU UYARILARA DİKKAT-


 Adayların sınavdan en az 1 saat önce sınava girecekleri binanın kapısında hazır bulunmaları zorunludur.  

 Adaylar sınav binalarına/salonlarına yüzü açık, sınav görevlilerince kimlik kontrolü yapılabilir bir şekilde alınacaklardır.

 Yüzü kimlik tespiti yapılmasına uygun bir şekilde açık olmayan adaylar, sınav bina/salonlarına alınmayacaklardır.

 Adayların sınava girebilmeleri için Sınava Giriş Belgesinden başka fotoğraflı ve onaylı özel kimlik belgelerini de yanlarında bulundurmaları zorunludur.

 Nüfus cüzdanı, pasaport, zorunlu askerlik görevini ifa eden er/erbaşlar ile askerî öğrenciler için askerî kimlik belgesi (Bu özel durum, muvazzaf askerler için geçerli değildir.), tutuklu/hükümlü adayların bu durumlarını kanıtlayan fotoğraflı resmî belge, Türk vatandaşlığından izin ile ayrılanlar ve bunların kanuni mirasçılarına ait Pembe/Mavi Kartlar özel kimlik belgesi olarak kabul edilir.

 Bunların dışındaki, sürücü belgesi, meslek kimlik kartları vb. diğer tüm belgeler sınava giriş için geçerli belgeler sayılmayacaktır.

 Nüfus cüzdanında soğuk damga basılı olmalı, sınav görevlilerinin adayı kolaylıkla tanıyabilmelerini sağlayacak, sınav görevlilerinde adayı tanımada tereddüt oluşturmayacak güncel bir fotoğraf ve T.C. Kimlik Numarası bulunmalı, pasaportun süresi geçerli olmalıdır.

 Üzerinde soğuk damga, sınav görevlilerinin adayı kolaylıkla tanımasını sağlayacak güncel bir fotoğraf veya T.C. Kimlik Numarası bulunmayan nüfus cüzdanları (TC Kimlik numarası elle veya daktilo ile sonradan yazılmış veya ilave edilmiş olmamalıdır.) ile geçerlilik süresi bitmiş pasaport kabul edilmeyecektir.

 Sınav günü sınav görevlilerinin, fotoğrafından adayın kimliğini belirlemede güçlük çektiği takdirde, adayı sınava almayabileceği veya adayın sınavının geçersiz sayılabileceği göz önünde bulundurulmalıdır.

 Bu belgelerini eksiksiz olarak yanında bulundurmayan bir aday, mazereti ne olursa olsun, sınava alınmayacak; sınava alınsa bile sınavı geçersiz sayılacaktır.Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
müezzin 2015-02-22 05:09:12

Rabbim sınava giren tüm meslektaş lar ı ma yardım etsin inşallah hiç kimse 50 den aşağı geçmez

Avatar
Yakışıklı İmam 2015-02-22 06:42:28

Meslektaşlarıma başarılar dilerim. Allah zihin açıklığı versin

Avatar
Hasan 2015-02-22 08:22:52

Nasip olursa seneye elbette yine sınav yaparlar.Çünkü birilerine para lazım.Geçen sene 45 TL olan sınav ücreti bu sene 80 TL oldu.Seneye 150 TL'YE çıkarırlar.Gerçi katılım geçen senelere oranla az olmuş.Bayağı bir tepki var gibi.Herkese başarılar.

Avatar
Hircin imam 2015-02-22 16:49:21

Allahim bu nasil sinav,bu nasil soru sekli anlayamadim.Zorlastirmaktan baska bisey deil.Sinav deil resmen rezalet

Avatar
Hasan 2015-02-22 19:56:12

Bence bu soruları Müftülerle , Vaizlere sorsunlar görelim bakalım kaç puan alacaklar? İmamlara müezzinlere mbsts sınavı mecburiyeti var da diğer personele niçin yok? Imamlar ile müezzinler diyanetin üvey evlatları mı?

Avatar
CEMALETTİN 2015-02-22 21:35:25

Sorular 4 yıllık mezunlarına göre hazırlanmış buna müftüler ve diğer çalışanlar girse de bi görsek bakalım kaç çekecekler

Avatar
karadenizli 2015-02-23 08:19:42

kardeşim imam hatipte ne verdin ne istiyorsun önce ver sonra istemye yüzün olsun. bizim çocuklarımızın hakkı sizleri iyi etmez.ihl si 2 yıllığı 4 yıllığı hafız aynı aynı sınavda tolamışsın haktan hukuktan bahsederken bunlarıda düşünün. böyle bir sınav sistemi hangi kurumda var.Tabi İMAMLAR KÖYLERDE BEKÇİLİK YAPADURSUN . HAKKIM VARSA HARAM OLSUN. SİZİNDE ÇOCUKLARINIZ bizimkiler gibi madur olsun inşeallah.

Avatar
ımam 2015-02-23 16:07:32

ısyan edıyorum...bu kış ve kıyamette canımızdan olacaktık.o kadar ayet tefsır,hadıs kuran çalıştık çıkmadı.fıkıhtan hiç yok denecek kadar soru çıktı...