Murakıplarının özlük haklarının iyileştirilmesi hakkında soru önergesi

Diyanet İşleri Başkanlığında görevli murakıpların özlük haklarının iyileştirilmesi hakkında soru önergesi verildi.

Murakıplarının özlük haklarının iyileştirilmesi hakkında soru önergesi

Diyanet İşleri Başkanlığında görevli murakıpların özlük haklarının iyileştirilmesi hakkında soru önergesi verildi.

14 Şubat 2015 Cumartesi 20:10
Murakıplarının özlük haklarının iyileştirilmesi hakkında soru önergesi
Kütahya milletvekili Prof. Dr. Alim IŞIK tarafından hazırlanan önergede Başbakan Ahmet DAVUTOĞLU’nun yanıtlaması istemiyle aşağıdaki sorulara yer verildi:
 
Diyanet İşleri Başkanlığının il ve ilçe müftülüklerine bağlı olarak din hizmetlerinin denetimini yerine getiren murakıpların mali ve özlük haklarının iyileştirilmesine yönelik hükümetiniz çalışmalarıyla ilgili olarak;
 
1. Halen Diyanet İşleri Başkanlığı il ve ilçe müftülüklerine bağlı olarak görev yapan murakıpların toplam sayıları ve illere göre dağılımları nasıldır?
 
2. Murakıpların; Genel İdari Hizmetler (GİH) sınıfına alınarak, idari açıdan İl/İlçe Müftüsüne, hiyerarşik olarak da Rehberlik ve Teftiş Kuruluna bağlanmalarına yönelik talepleri hükümetinizce nasıl değerlendirilmektedir?
 
3. Hükümetinizce yapılacak yeni bir düzenlemeyle, İl Müftülükleri bünyesinde rehberlik ve denetim kurulları oluşturularak ilçelerde görev yapan murakıpların bu kurullara alınıp bünyesinde murakıp kadrosu bulunmayan bütün ilçelerin de denetim hizmetinden faydalanmaları sağlanabilir mi?
 
4. Murakıpların, Diyanet İşleri Başkanlığı kariyer basamak sisteminde 2. Kademe de yer almasına rağmen eşdeğer kadrodaki şube müdüründen 1200 TL/ay, diğer eşdeğer kadrolardan ise ortalama 500 TL/ay daha az ücret aldıkları iddiaları doğru mudur? Doğru ise bu farklılığın sebepleri nelerdir?
 
5.Murakıpların denetim elemanı olmalarına rağmen şimdiye kadar kendilerine denetim tazminatı verilmediği iddiaları doğru mudur? Doğru ise bu uygulamanın gerekçeleri nelerdir?
 
6.Murakıpların mali ve özlük haklarının iyileştirilmesi konusunda hükümetinizce yapılan bir çalışma var mıdır? Varsa çalışma ne aşamadadır? Çalışmanın içeriği ve uygulama planı nasıldır? Yoksa bu konuda bir çalışma yapılması düşünülmekte midir?
 
7. Hükümetinizin anılan konuya ilişkin görüşü ile yaşanan mağduriyetlerin giderilmesine yönelik 2015 yılı programı nasıldır?"
 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
MAĞDUR ŞUBE MÜDÜRLERİ 2015-02-14 21:31:11

Güvenle takip ettiğimiz Dini Haberler sitemizin Ankara 18. İdare Mahkemesinin iptal ettiği şube müdürlüğü mülakatlarının tekrar yapılmasını gündeme almasını talep ediyoruz. Yani Mahkeme kararı uygulansın istiyoruz. 17-25 aralık operasyonunun hemen akabinde yapılan mülakatta paralel yapı mesubupları şube müdürü oldular. Şimdi mahkeme kararının uygulanması ile bu haksızlıkları gidermenin tam zamanıdır. Lütfen gündeme alınız. selamlar.

Avatar
adba 43 2015-02-14 21:45:25

Teşekkürler inşallahh murakıpları rahatlatacak cvp gelir hükümetten...

Avatar
murakıp 2015-02-14 22:11:03

sayın hocam sesimiz olduğunuz için teşekkürler dinihabarler.com'ada ayrıca tşekkür...cevabıda buradan izlemek istiyoruz.

Avatar
eyüp 2015-02-14 22:28:13

3 ocak 2014 de şube müdürlüğü mülakatına çağrıldım. komisyon başkanı sınavda bana "25 aralık ta bildiri dağıtan savcı doğru mu yaptı yanlış mı yaptı" diye sordu. ben de yanlış yaptı dedim. sınav açıklandığında 56 puan alarak sınavı kaybettiğimi gördüm. yazılı sınavım 89. haram zıkkım olsun.

Avatar
BARIŞ 2015-02-14 23:21:31

KIYMETLİ DİN GÖNÜLLÜSÜ (MÜFTÜLER-İMAMLAR-MÜEZZİNLER VB.) DOSTLARIM! KURAN YOLU CİLT 4,SAHİFE 92, NUR SURESİ AYET 55' İ OKUYALIM HEP BERABER (3.BASKI 20027). NEDEN BU HALLERE DÜŞTÜĞÜMÜZÜ ANLARIZ. EN BAŞTA DİYANET İŞLERİNİN TÜM YÖNETİCİLERİ VE BİZLER. BUNU ALLAH RIZASI İÇİN MUTLAKA OKUYALIM. ALLAH'A EMANET OLUN.

Avatar
murakıp hüseyin 2015-02-15 00:11:51

arkadaşlar millet vekili bir abimiz var ne çıkar bundan diye sordum boşuna ümitlenme hocam dedi öncelikli olan bir çok farklı meselemiz var. Başkanlıktaki bir çok kişi murakıpların durumunun düzelmesini istemiyor dedi...

Avatar
hacı ahmet 2015-02-15 00:23:58

vaizlerden bahseden yok....onlara ve eğitim görevlisi hocalarımızda Murakıplarla aynı kaderi ve yoksulluğu paylaştıklarından eminim...

Avatar
Cengâver 2015-02-15 00:42:23

İhtisas mezunu Vaizlerin özlük hakları düzeldi, sıra murakıplarda öylemi??? Sayıları kaç abi bunların??? Neden bu kadar gündemde tutuyorsunuz? Koskoca Diyanet Teşkilatı'nın bütün sorunları bitti sıra murakıplarda öylemi? Hani murakıplık kadrosu lağvedilecekti?????