Vaiz ve Murakıplara Sitem!

Dinihaberlor.com, Reyting Kaygısı Olmadan Yoluna Devam Ediyor.

Vaiz ve Murakıplara Sitem!

Dinihaberlor.com, Reyting Kaygısı Olmadan Yoluna Devam Ediyor.

18 Aralık 2014 Perşembe 13:48
Vaiz ve Murakıplara Sitem!
Eymen NEZİR / DİNİHABERLER.COM

Diyanet İşleri Başkanlığı'nda en önemli görevlerden bir kaçını temsil eden Vaiz ve Murakıplardır. Hiç bir personelin görev ve sorumuluğu hatta edinmiş ve izlemiş olduğu misyon ve vizyon tartışılamaz. Hepsi kutsal vazifeyi en güzel bir şekilde yerine getirmeye çalışmaktadır.


"Vaizler müftülük bünyesinde fetva, vaaz, aile-irşad, müftülüğe vekâlet, soruşturma, mevlid vb. programlar, dini içerikli yarışmalar, ezber dinleme, seminer, hutbe hazırlama ve kontrol gibi birçok işi ellerinden geldiğince ve vakit gözetmeksizin sürdürmeye çalışmaktadırlar. Buna rağmen birçok il&ilçede vaizler, eğitim ve sosyal durumları itibariyle o yörede tek olmalarına rağmen, aldıkları eğitim, taşıdıkları risk ve sorumluluklara göre özlük hakları açısından ihl mezunu imamlar kadar bile rahat değillerdir. Şube müdürüne göre daha eğitimli ve toplumsal bazda da daha ön planda olan vaizlerin ekonomik durumu mutlaka düzeltilmelidir. Bir vaiz kitap alabilecek, cemaatine yemek yedirebilecek veya kitap hediye edebilecek ekonomik özgürlükte olabilmelidir. Öbür taraftan çalışma şartları, statü, özlük, tayin ve atama hususları dikkate alındığında müftülük ve şube müdürlüğü kadrolarına nazaran eğitim görevlisi, vaiz ve murakıplara farklı bir tutum sergilenmiştir. Vaizlik, eğitim görevlisi ve murakıplık sanki önemsiz, işlevsiz gibi görülmektedir. Kanaatimizce bunun en önemli nedeni vaizlerin vd. Görev tanımının, çalışma şartlarının ve faaliyatlerinin net olarak yapılmamasıdır."


Vaiz ve Murakıplar her platforma sorun ve sıkıntılarını başta dinihaberler.com olmak üzere dile getirmektedirler. Yöneticiler de bunu görüyor. Er ya da geç bu sistem değişecek ve istenilen sonuçlara ulaşılacaktır kanaatini taşıyoruz. 

-Hak arama işi doğru yerde doğru zamanda olmalı-

Konumuza dönecek olursak; daha bir kaç gün öce Diyanet'e, Diyanet Vakfı'na ve Başarısını çekemeyen başta Diyanet'in içindeki hain paraleleciler ve onun tayfası basına yalan yanlış bilgiler sunarak Başkan Görmez'i, yıpratma adına elinden gelen gayreti gösterdiler. Dinihaberler.com olarak üzerimize düşen görevi yerine getirme adına elimizden gelen gayreti gösterdik. İbrahim  (a.s) ateşini söndürmeye giden karınca misali....

Haberlerimize öyle yorumlar geldi ki şaşkına döndük. Bazı vaiz ve murakıp kardeşlerimiz kurumuna sahip çıkma adına yorum yazma yerine hak arayışına girdiler. Sanki arkalarından atlı süvari birliği geliyor! Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu.
 
Başarı için; kurumunuza sahip çıkın, işinizi ve mesleğinizi sevin, sabırlı olun, uzun vadeli düşünün ve kaliteye önem verin. Basit ve absürt yorumlar yazarak bulunduğunuz konumu ve mesleğinizin itibarını zedelemeyin.

Kuruma şimdi sahip çıkmayacaksınız da ne zaman çıkacaksınız? Gelin, gidin, bakın ve kurumun her şeyi ile ilgilenin. Bu kurum sizin, sahip çıkma mesuliyeti de size ait..

Kızım sana söylüyorum gelinim sen anla... 

Fi-emanillah....
Anahtar Kelimeler:
DiyanetVaiz MurakıpSitem
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
vaiz 2014-12-18 15:12:03

5 çocuğum var ilahiyat bitirdim master da yaptım imam kadar maaşım yok onlar gibi yan gelirim de yok. Ben sadece Allaha havale ediyorum

Avatar
Vaiz 2014-12-18 16:04:49

Vaiz ve Murakıplar akşama kadar boş boş oturuyor... diyenler. siz de boş boş oturarak vaiz murakıp olun, gelin hep beraber oturalım.

Avatar
Yakışıklı İmam 2014-12-18 14:00:26

Vaizler içinde bu çapta ve hizmet anlayışına sahip bir elin beş parmağı kadar arkadaşımızın hakkını saklı tutmak kaydıyla vaizler kadar rahat görev yapan diyanet personeli yoktur

Avatar
MÜFTÜLÜK 2014-12-18 14:05:22

Vaiz ve Murakıplar (bazılarını tenzih ederim) akşama kadar boş boş yatmaktan canları sıkılıyor. bunlar kuruma sahip çıkmaz arkadaş. herkes iyi bilsin Diyanet İşleri Başkanımız çok iyi biri görevini gayet başarılı bir şekilde yapıyor. Başkanımıza ve kurumumuza sahip çıkalım...

Avatar
Ebu Enes 2014-12-18 16:23:20

Diyanet camiamız içinde tabii ki müezzini, imamı, vaizi, murakıbı ve diğer görevlileriyle her birimiz özveriyle -görevlerimizin bize birer emanet olduğu bilinciyle- görev yapıyoruz ve de yapmalıyız. Bu hususta birbirimizi boş boş oturuyor deyip genelleme yaparak itham etmek yerine acaba ben bulunduğum görevde neler yapıyorum bunun cevabını düşünelim. Yoksa iki kör malum üzüm yerlerken birinin diğerine sen üzümü ikişer ikişer yiyorsun galiba demesi gibi olur. Yani kendimiz boş boş oturup duruyorsak başkalarını da öyle zannedebiliriz. Şunu da ilave edeyim. Gerek vaizlik gerekse murakıplık görevleri öyle yatarak alınmıyor. Vesselam.

Avatar
FERDİ RUHANİ 2014-12-18 14:11:23

EY SİTE YÖNETİMİ, BİLMEZMİSİNİZ Kİ DERTLİ DİYEGEN OLUR. SİZE NE OLUYORDA RAHATSIZ OLUYORSUNUZ. ADAM YÜZÜNÜ KARARTMIŞ İSTEME NOKTASINA GELMİŞ. OSMANLIYI BU HALE GETİRENLER UTANSIN.
BAŞKANA GELİNCE BAŞIMIZIN TACIDIR.

Avatar
Yedekler 2014-12-18 14:12:18

Yedek şube müdürlerini de dahil etseydiniz güzel olurdu. Asillerin işi bitti yedekler kaldı. Bunlardan dava adamı olmaz. dava nedir sorumluluk nedir bilmezler. yazıklar olsun öyle zihniyetli kişilere.

Avatar
mztr 2014-12-18 14:24:12

Site yonetimi diyanet once yer degistirmelerdeki torpili onlesin