Vaizlerin Problemleri

“VAİZLER, DİYANET'İN DAMARLARINDA DOLAŞAN KAN GİBİDİR”

Vaizlerin Problemleri

“VAİZLER, DİYANET'İN DAMARLARINDA DOLAŞAN KAN GİBİDİR”

08 Mart 2015 Pazar 21:09
Vaizlerin Problemleri
 
Diyanet İşleri Başkanlığı’nın il ve ilçe müftülüklerine bağlı olarak görev yapan vaizler ve  cezaevi  vaizlerinin problemleri.   
 
Bugüne kadar vaizlerin  sorunları, mağduriyetleri,  gündeme getirilmedi. Sürekli eleştirildiler. Cezaevinde yaşadıkları sorunları var. Cezaevi  Vaizleri, Cezaevi  müdürleri  tarafından  psikolojik  baskılara maruz kalıyorlar.

 
Bu sorunları birkaç madde halinde dile getirelim:
 
1. MALİ HAKLAR
 
Diyanet İşleri Başkanlığı’nın il ve ilçe müftülüklerine bağlı olarak görev yapan vaizlerin meslekleri, 6002 Sayılı  Diyanet İşleri Başkanlığı Teşkilat Kanunu ile kariyer meslek haline getirilmiş, vaiz kadrosuna eş değer kadroların özlük hakları ve mali durumlarında iyileştirmeler yapılırken, vaizler için herhangi bir iyileştirme yapılmamıştır. 
 
Vaizlerin sesi çıkmadığı için, idari ve hukuki sorumluluk altında ezilmeleri seyredilmiş, ama haklarının verilmesi kimsenin aklına gelmemiştir.
 
2. "Aile Birliği Mazeretine Bağlı Yer Değişikliği” ile ilgili haklar
 
Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmelik, 16 Ağustos 2014 tarihi kanun maddesi şöyle:
 
 MADDE 14- Aile birliği mazeretine dayanarak yer değişikliği memurun; 
 
a) Kamu personeli olan eşinin, kurum içi yer değiştirme suretiyle atanma imkanının olmaması veya mevzuatı uyarınca eşin zorunlu yer değiştirmeye tabi tutulan bir görevde bulunması durumunda bu kapsamdaki eşin bulunduğu yere, 
 
b) Eşlerin her ikisinin de aynı kurumda çalışıyor olması halinde, kurumun daha fazla hizmet ihtiyacı duyduğu yere, 
 
c) Eşlerin farklı kurumda çalışıyor olması halinde kurumlar arasında gerekli koordinasyon sağlanmak suretiyle her iki kurumun da öncelikli hizmet ihtiyacının bulunduğu yere, atanması suretiyle yapılabilir.
 
 MADDE 12- Aynı Yönetmeliğe aşağıdaki geçici madde eklenmiştir. 
 
"GEÇİCİ MADDE 5- Kamu kurum ve kuruluşları bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren altı ay içinde  yönetmeliklerini  bu yönetmeliğe uygun hale getirirler. Bu süre içerisinde kamu kurum ve kuruluşlarının yönetmeliklerinin bu yönetmeliğe aykırı olmayan hükümlerinin uygulanmasına devam edilir."
 
Bu yasa 16 AĞUSTOS 2014 çıkmıştı ve  en geç 16 Şubat 2015 tarihinde de yönetmeliğin yayınlanması gerekiyordu ama yayınlanmadı.  Bu yönetmeliğin bir an evvel ivedilikle çıkarılması, bu yüzden mağdur olan onlarca personelin mağduriyetlerinin giderilmesi açısından elzemdir.
 
 3. CEZAEVİ VAİZLERİNİN SORUNLARI
 
Diyanet İşleri Başkanlığı Taşra teşkilatında görevli  Cezaevi vaizlerinin karşılaştıkları ve çözülmesini bekledikleri birçok problemi var. 
 
Bilindiği gibi Diyanet İşleri Başkanlığı personeli olan cezaevi vaizleri Başkanlık ve Adalet Bakanlığı arasında imzalanan protokol gereği ceza infaz kurumlarında din hizmeti sunmaktadırlar.
 
Cezaevi  Vaizleri, Cezaevi  müdürleri  tarafından  psikolojik  baskılara maruz kalıyorlar. Şöyle ki; protokolün 1.maddesi dayatılarak  cezaevi vaizlerinin kuruma 8-5 gelmeleri  istenmekte  protokolün diğer maddeleri  göz ardı edilmektedir. 
Cezaevi vaizleri 2 saat maaş karşılığı ve de 6 saat ücret karşılığı toplam 8 sat derslere girmektedir. Cezaevlerinde dersler genellikle 9.30-10.00 da başlamakta ve 15.30-16.00 bitmektedir. Dersler blok olarak yapıldığından bahsedilen  saatler arasında 8 saat fazlasıyla doldurulmaktadır. 
 
Fakat bazı cezaevi müdürleri bu saatler arasında yapılan hizmetleri hiçe sayarak vaizlere mesai saatleri olan 08-00-17.00 dayatması yaparak yetkileri olmadan  vaizlerin ders ücretlerini kesmektedir. Ama protokolün vaizlere tam donanımlı oda ve sınıf verme vb. maddelerine gelince imkansızlıktan dem vurmaktadırlar. Bir an evvel bu sıkıntılar ortadan kalkmalıdır.
 
 Vaizlerin seslerinin duyulmasını istiyoruz 
 
Vaizlerin statü, özlük ve mali haklarında iyileştirmeler yapılarak bu haksız durumun ortadan kaldırılması gerekmektedir. 
 
Bazı cezaevi müdürlerinin vaizlerimize psikolojik ve mali sıkıntılar derhal ortadan kaldırılmalıdır.
 
Teşkilatımızda kimseye haksızlık yapılmasını istemiyoruz...

BiR GRUP VAiZLER ADINA
DİNİHABERLER.COM
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
efe 2015-03-08 22:03:45

Siz önce imamların sorununa bi el atın ya biraz dürüst olun biraz

Avatar
abdullah 2015-03-08 22:09:47

vaizler olarak müftülerle eğitim sürecimiz aynı sadece makam farkı var... ancak maaş olarak bir uçurum oluşturdular.... fiili olarak müftü biziz aslında müftüler değil... sadece isim onlarda.... hutbeleri biz yazıyoruz... ilmi olarak bütün çalışmalarda biz varız...

Avatar
vaiz hoca 2015-03-08 22:10:47

sorunlarimizi dile getirdiğiniz icin Allah razi olsun

Avatar
siz emri verdiniz 2015-03-08 22:15:25

Emir sizden çıktıysa hemen olur siz kendinizi ne zannediyorsunuz basbakan cumhurbaşkanı hemen derhal bu olsun o olsun azcık insan haddini bilmeli

Avatar
vaiz a.kadir 2015-03-08 22:15:36

dertlerimizi dile getirdiğiniz için teşekkür ediyoruz..

Avatar
Mustafa benim 2015-03-08 22:28:27

Dogru. Ben vaiz degilim ama onlarin sıkıntılarını yakinen biliyorum. Muftuluklerdeki sorunlari cezaevindeki sorunlari dogri yazmissiniz tebrik ederim duyarliginiz icin. Imamlarin sotunlari yazilirsa onlar ivinde iyi olmus deriz.imam ve memur arkadaslar alinmasinlar.

Avatar
Vaiz Kemal 2015-03-08 22:31:31

40 YAŞ Şartı kalktı.Eş durumu gelmesse ver elini millieğitim.

Avatar
fani kul 2015-03-08 22:37:16

Allah razı olsun