20 milyon kişiye büyük müjde

Esnaftan öğretmene, taşeron işçiden emekliye kadar yaklaşık 20 milyon kişiyi ilgilendiren torba tasarı yasalaşıyor.

20 milyon kişiye büyük müjde

Esnaftan öğretmene, taşeron işçiden emekliye kadar yaklaşık 20 milyon kişiyi ilgilendiren torba tasarı yasalaşıyor.

08 Eylül 2014 Pazartesi 10:01
20 milyon kişiye büyük müjde
Meclis bugün torba yasa tasarını görüşmek için olağanüstü toplanıyor.
 
BORÇLARA YAPILANDIRMA
 
Vergi, prim, ceza gibi borçlar yapılandırılacak.
 
Bazı kamu alacaklarında faiz, cezai faiz, gecikme faizi, gecikme zammı Yİ-ÜFE oranları esas alınarak yeniden hesaplanacak. Vergi cezaları silinmeyecek; vergi asıllarının tamamı, cezaların tamamı yapılandırma kapsamında tahsil edilecek.
 
120 TL'nin altındaki trafik cezalarının tahsilinden vazgeçilecek.
 
12 TL'nin altındaki karayolu geçiş ücreti cezası alınmayacak.
 
40 bin öğretmen atanacak.
 
65 yaşını dolduranlara yersiz ödenen aylıklar ile bunlardan doğan ceza ve faizler silinecek.
 
Mavi Kartlı olarak adlandırılan gurbetçilere de SGK'ya davasız borçlanma hakkı getirilecek.
 
Özelleştirme uygulamaları nedeniyle iş akitleri, kamu ya da özel sektör işverenlerince feshedilen ve diğer kamu kuruluşlarına nakil hakkı bulunmayan personel de yaşlılık ya da malüllük aylığı almaya hak kazanıncaya kadar istihdam edilecek.
 
Ev hizmetlerinde aynı kişi yanında ay içinde 10 günden az çalışanlar için günlük kazanç alt sınırının yüzde 2'si oranında iş kazası ve meslek hastalığı sigortası primi, çalıştıranlar tarafından ödenecek.
 
1 GÜNE TAZMİNAT
 
Yeraltı maden işlerinde çalışan işçilerin emeklilik yaşı 55'ten 50'ye düşürülecek. Yıpranma hakkı düşünüldüğünde madencinin emeklilik yaşı 43'e kadar inebilecek.
 
İşçilerin yeraltındaki çalışma süresi haftada en çok 36 saat olacak. Günlük çalışma 6 saati geçemeyecek.
 
Yeraltı işlerinde çalışan işçilerde kıdem şartı aranmayacak. 1 gün dahi çalışanlar kıdem tazminatından yararlanacak.
 
ESNAF RAHAT NEFES ALACAK
 
Torba yasa ile borcunu yapılandıran Bağ-Kur'lular, bu şekilde günleri tamamlanıyorsa emeklilik işlemlerini başlatacak. Yasayla, son 5 yılında işçi olarak çalışanlara işçi statüsünde emeklilik yolu açılıyor. Bu kapsamdaki 70 bin Bağ-Kur'lunun emekliliğinin önündeki engel kalkacak.
 
Çalışan emeklilerin Sosyal Güvenlik Destek Primi (SGDP) borçlarına da yapılandırma imkanı sunulacak. Bağ-Kur'lu olarak çalışan emekliler, bu şekilde borçlarından kurtulacak.
 
ANNELER 6 YIL KAZANACAK
 
SSK'lılara tanınan doğum borçlanması hakkı, Bağ-Kur'lu ve memuranneleri de kapsayacak. Borçlanılabilecek çocuk sayısı ise 2'den 3'e çıkarılacak. Böylece çalışan anneler emeklilik için 6 yıl kazanabilecek.
 
Tüp bebek deneme sayısı 3'e yükseltilecek. 
 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
veKil 2014-09-08 10:20:32

Torbanin icinfe bisey yok bosmus

Avatar
mustafa 2014-09-08 10:50:23

torba açılsın daaaa...içerisindekileri bir görelim bakalımmmm....avrupadaki gibi bir yapılanma olduğu anlaşılıyor.....

Avatar
mehmet vekil imam 2014-09-08 12:04:27

torba yasada vekillere gene bir şey yok biz vekiller kadro istiyoruz yeterligimiz iptal kpssmiz iptal olmadan bizlere kadro verin allah rızası için

Avatar
mahmut şefik 2014-09-08 13:31:20

Beyler...Basit yorumlarınızla boşa konuşuyorsunuz. 657 sayılı Devlet Memurluğu kanununda memurluk statüsü kademe kademe belirtilmiş olup Devlet ihtiyaca binaen gerekli gördüğünde Vekil statüdekileri KADRO ya alır. Bu sistem sadece Diyanette olmayıp diğer kurumlarda da mevcuttur. Dolayısı ile kanun nizam bilmek elzemdir. İlgili kanunu kaldırırsın o zaman müktesep hakkın hukukun olmaz. Kafaya göre ağzı olan konuşuyor. Biraz kitabi konuşalım. Dünkü Vekillerin şimdiki vekillerden farklılığı ve fazlalığı da yoktu beyler...

Avatar
vekil 2014-09-08 16:33:46

şimdiye kadar vekiller hep alındı şimdi ne oldu da almıyolar üstelik yeterlilikleriyle beraber hadi almadınız kazanılan yeterlilik haklarını neden iptal ediyolar bu nasıl adalet Allahım üstelik diyanette kazanılan hakkı iptal etmek hak yemek olmaz mı 2013 2 yeterlilik sınavı yaptılar son yılların en düşük alımınıda 2014 te yaptılar kazanılan belgeler iptal vekillerin alınması şimdiye kadar vebal değildi daha 2013 de almadılar mı şimdi ne oldu da bu diyanet buna kar şı çıkıyor biri açıklayablir mi yeterliliklerin iptali hangi hakka hakikate sığıyor