2016-2017 Okul servis ücretleri belli oldu

Milyonlarca öğrenci ve ailelerinin merakla beklediği haber açıklandı. 2016-2017 Eğitim Öğretim yılı okul servis ücretleri belli oldu. Buna göre Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerde okul servislerine verilecek ücretlerin ne kadar olduğunu yazımızdan takip edebilirsiniz. Peki İstanbul okul servis ücreti ne kadar?

2016-2017 Okul servis ücretleri belli oldu

Milyonlarca öğrenci ve ailelerinin merakla beklediği haber açıklandı. 2016-2017 Eğitim Öğretim yılı okul servis ücretleri belli oldu. Buna göre Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerde okul servislerine verilecek ücretlerin ne kadar olduğunu yazımızdan takip edebilirsiniz. Peki İstanbul okul servis ücreti ne kadar?

15 Ağustos 2016 Pazartesi 12:34
2016-2017 Okul servis ücretleri belli oldu
İşte 2016 okul servis ücretleri...

Ankara ve İzmir'de 2016-2017 eğitim öğretim yılı okul servislerinin zamlı ücretleri belli oldu. İstanbul'da ise yeni ücretler, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi'nin (UKOME) onayının ardından belirlenecek. Peki yeni okul servis ücretleri ne kadar oldu? İstanbul okul servis ücreti ne kadar? İşte detaylar...

ANKARA

Ankara Servis Aracı İşletmecileri Odası Başkanı Tuncay Elmadağlı, Okul servis ücretlerinde yüzde 4,3 ila 7,3 artış yapıldığını, yıllık 1350 lira olan 0-3 kilometre arası servis ücretinin, bu yıl 1440 liraya çıkarıldığını bildiren Elmadağlı, şunları söyledi: "2015-2016 eğitim-öğretim döneminde yıllık bin 467 lira olan 3-6 kilometre arası ücreti, bu yıl 1575 liraya, 6-10 kilometre arası 1755 liradan 1845 liraya, 10-15 kilometre arası ücreti de 2 bin 70 liradan 2 bin 160 liraya yükseltildi. 15 kilometreyi aşan her kilometre için ise yıllık yüzde 7,6 zam yapıldı ve ücret 39 liradan 42 liraya çıkarıldı." Elmadağlı, söz konusu ücretlerin 9 taksitle ödenebileceğini söyledi.

İZMİR

İzmir Otobüsçüler ve Umum Servis Araçları İşletmecileri Esnaf Odası Başkanı Hasan Basri Bostancı da okul servis ücretlerine yüzde 6,6 ile 8 arasında artış yapıldığını ifade etti. Bostancı, yıllık bin 80 lira olan 0-3 kilometre arası ücretin bin 170 liraya çıkarıldığını belirtti. Bin 350 lira olan 0-6 kilometre arası ücretin bin 440 liraya, 0-10 kilometre arası ücretin bin 422 liradan bin 530 liraya çıkarıldığını bildiren Bostancı, 0-20 kilometre arası ücretin de bin 998 liradan 2 bin 160 liraya yükseltildiğini söyledi. Bostancı, 20 kilometreyi aşan her kilometreye ise 4,50 lira ekleneceğini belirterek, "Rehber personel bulundurulması zorunlu servislerde fiyatlara yüzde 10 ilave edilecek" dedi.

İSTANBUL

İstanbul okul servis ücretleri de son günlerde veliler tarafından en çok merak edilen konular arasında yerini aldı. Ankara ve İzmir servis ücretlerinin açıklanması ile birlikte gözler İstanbul Şoförler Odasına çevrildi. İstanbul'da yeni ücretler, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi'nin (UKOME) onayının ardından belirlenecek.

UKOME’nin açıkladığı İSTANBUL için 2015-16 tarifesi aylık olarak şöyleyi;

0-1 KM ARASI 160 tl

1-3 KM ARASI 175 tl

3-5 KM ARASI 190 tl

5-7 KM ARASI 195 tl

7-9 KM ARASI 205 tl

9-11 KM ARASI 245 tl

11-13 KM ARASI 285 tl

13-15 KM ARASI 305 tl

15-17 KM ARASI 315 tl

17-19 KM ARASI 340 tl

19-21 KM ARASI 360 tl

21-23 KM ARASI 380 tl

23-25 KM ARASI 390 tl

25 KM’den sonraki her KM için 3.36 tl ödenir.
ŞİKAYETLERİ BEYAZ MASAYA İLETİN

Ücret tarifesinde belirtilen fiyatların dışında ücret talep eden ya da ilgili UKOME kararında belirtilen hükümlere uymayan ve vatandaşa/müşterisine gerektiği gibi davranmayan okul servis araçları ile şoförler hakkında tüm şikâyetleri İstanbul Büyükşehir Belediyesi Alo Beyaz Masa 153’e ya da Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğüne iletebilirsiniz. Vatandaşlar şikayetlerini topluulasim@ibb.gov.tr mail adresine yapabilirler. Şikayetlerinizi“153” Alo Beyaz Masa ya da topluulasim@ibb.gov.tr e-posta adresine yapabilirsiniz.

OKUL TAŞITLARINDA ARANACAK ŞARTLAR

1) Taşımacılar tarafından okul servis aracı olarak kullanılacak taşıtlarda aşağıdaki şartlar aranır.

a) Okul servis araçlarının arkasında "OKUL TAŞITI" yazısını kapsayan numunesine uygun renk, ebat ve şekilde reflektif bir kuşak bulundurulmalıdır.

b) Okul servis aracının arkasında, öğrencilerin iniş ve binişleri sırasında yakılmak üzere en az 30 cm çapında kırmızı ışık veren bir lamba bulunmalı ve bu lambanın yakılması halinde üzerinde siyah renkte büyük harflerle "DUR" yazısı okunacak şekilde tesis edilmiş olmalı, lambanın yakılıp söndürülmesi tertibatı fren lambaları ile ayrı olmalıdır. (EK: 2)

c) Okul servis aracı olarak kullanılacak taşıtlarda, öğrencilerin kolayca yetişebileceği camlar ve pencereler sabit olmalı, iç düzenlemesinde demir aksam açıkta olmamalı, varsa yaralanmaya sebebiyet vermeyecek yumuşak bir madde ile kaplanmalıdır.

ç) Okul servis araçlarında Araçların İmal, Tadil ve Montajı Hakkında Yönetmelik ile Karayolları Trafik Yönetmeliğinde belirtilen standart, nitelik ve sayıda araç, gereç ve malzemeler her an kullanılabilir durumda bulundurulmalıdır.

d) Okul servis araçlarının kapıları şoför tarafından açılıp kapatılabilecek şekilde otomatik (Havalı, Hidrolikli v.b.) olabileceği gibi; araç şoförleri tarafından elle kumanda edilebilecek şekilde (Mekanik) de olabilir. Otomatik olduğu takdirde, kapıların açık veya kapalı olduğu şoföre optik ve/veya akustik sinyallerle intikal edecek şekilde olmalıdır.

e) Okul servis aracı olarak kullanılacak taşıtlar temiz, bakımlı ve güvenli durumda bulundurulmalı ve 6 ayda bir bakım ve onarımları yaptırılmakla birlikte; taşıtların cinsine göre Karayolları Trafik Yönetmeliğinin öngördüğü periyodik muayeneleri de yaptırılmış olmalıdır.

f) (Değişik bend : 17.9.2009/27352 RG) Okul Servis Aracı olarak kullanılacak taşıtların yaşları yirmi yaşından büyük olmamalıdır. Taşıtların yaşı fabrikasınca imal edildiği tarihten sonra gelen ilk takvim yılı esas alınarak hesaplanır.

g) Araçların İmal, Tadil ve Montajı Hakkındaki Yönetmelik hükümlerine göre tayin edilen ve o araca ait tescil belgelerinde gösterilen oturacak yer adedi, aracın içerisine görülebilecek bir yere yazılarak sabit şekilde monte edilecektir.

ğ) Kamu Kurum ve Kuruluşları ile gerçek ve tüzel kişi ve kuruluşlara ait okul servis aracı olarak teçhiz edilmiş araçlar, taahhüt ettikleri öğrenci taşıma hizmetlerini aksatmamak kaydıyla, personel servis taşıma hizmetlerinde de kullanılabilir. Ancak, bu taşıma esnasında okul servis araçlarına ait ışıklı işaretlerin şoförler tarafından kullanılması yasaktır.

h) Okul servis aracı; Araçların İmal, Tadil ve Montajı Hakkındaki Yönetmelik hükümlerine uygun olmalıdır.

ı) Gerektiği hallerde ilgili meslek odası, okul veya işyeri ve öğrenci velileriyle haberleşebilmek için telsiz veya mobil telefon bulunmalıdır.

i) Taşıtlarda her öğrenci için bir emniyet kemeri bulunmalıdır.

j) Taşıtlarda görüntü ve müzik sistemleri taşıma hizmeti sırasında kullanılmamalıdır.

Milyonlarca öğrenci ve ailelerinin merakla beklediği haber açıklandı. 2016-2017 Eğitim Öğretim yılı okul servis ücretleri belli oldu. Buna göre Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerde okul servislerine verilecek ücretlerin ne kadar olduğunu yazımızdan takip edebilirsiniz. Peki İstanbul okul servis ücreti ne kadar? 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.