Asgari ücret belli oldu

Çalışma Bakanı Faruk Çelik, asgari ücret zammı ne kadar olduğuna ilişkin açıklama yaptı

Asgari ücret belli oldu

Çalışma Bakanı Faruk Çelik, asgari ücret zammı ne kadar olduğuna ilişkin açıklama yaptı

30 Aralık 2014 Salı 17:31
Asgari ücret belli oldu

Faruk Çelik 'Şuan 4 çocuklu asgari ücret alan birinden vergi alınmamaktadır. Bunu kanun tasarısı ile 3 çocuklu aileden gelir vergisi alınmayacaktır. Asgari Ücret Tespit Komisyonu 4 toplantının ardından çalışmalarını tamamlamıştır. Buna göre bekar bir işçi için aylık brüt aylık asgari ücret 1202 TL'ye, ikinci 6 ay için 1274 TL'ye yükseltilmiştir. Net asgari ücret bekar biri için 2015'in ilk 6 ayı için 949, ikinci 6 ay için ise bin TL'ye yükseltilmiştir. Yani ilk 6 ay için yüzde 6, ikinci altı ay için yüzde 6 olarak arttırılmıştır. Ortalama artış yüzde 12,30 olarak gerçekleşmiştir.

5 milyonun gözü kulağı bu toplantıda

Türkiye'de asgari ücretli çalışanlar neredeyse toplam çalışanların üçte birini oluşturuyor. Bugün komisyon asgari ücreti tespit için son kez toplanacak.

Türkiye'de 5 milyon işçinin gözü kulağı bu toplantıda. Asgari Ücret Tespit Komisyonu bugün 2015 yılında uygulanacak asgari ücreti belirlemek için son toplantısını yapacak.

Şu an net asgari ücret 891 TL. Bir önceki toplantıda Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) bir işçinin geçimi için gereken aylık tutarın bin 424 lira 70 kuruş olarak açıkladı. Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) asgari ücretin bin 800 lira, Türk-İş ise TÜİK'in verisinin pazarlıkta temel alınmasını istiyor. Hükümetin 2015 yılı programında ise asgari ücrete 2015'in ilk ve ikinci 6 ayı için yüzde 3'lük artış planlanmıştı. Yıllık enflasyonun da yüzde 9 seviyelerinde olması bekleniyor.

12'NCİ SIRADAYIZ

Avrupa Birliği İstatistik Kurumu'nun (Eurostat) verilerine göre Türkiye'deki asgari ücret Avrupa ülkelerine göre oldukça düşük. Türkiye asgari ücrette ancak Arnavutluk, Romanya, Bulgaristan gibi kendi ekonomik liginde olmayan ülkeleri geride bırakıyor. Türkiye en düşük asgari ücret veren ülkeler arasında 12'inci sırada kendine yer buluyor. Türkiye'de Sosyal Güvenlik Kurumu'nun eylül ayı verilerine göre Türkiye'de 29.2 milyon istihdamın 19.9 milyon sigortalı çalışıyor. Çalışma Bakanı Faruk Çelik ise Temmuz 2014 itibariyle 4.9 milyon kişinin asgari ücretle çalıştığını açıklamıştı. Türkiye'de asgari ücretli çalışanların oranı bu şekilde yüzde 27'yi buluyor. Bu diğer ülkelere göre yüksek bir oran. İspanya'da bu oran yüzde 1, Yunanistan'da yüzde 2, Fransa'da yüzde 9 seviyelerinde. ABD'de ise bu oran yüzde 24 olarak belirlenmiş.

SENDİKA GÜÇLÜ OLSA!

Asgari ücret sadece 5 milyon işçiyi ilgilendirmiyor. Asgari ücretin seviyesi aslında ülkenin refah seviyesini de yansıtıyor. Bu minimum ücretin üzerine diğer çalışanların ücretleri de belirleniyor. Ancak asgari ücretin çok düşük olduğu bizim gibi ülkelerde asgari ücretin üzerinde alanların da durumunu da riske atıyor. Asgari ücret sendikaların güçlü olduğu ülkelerde çok da önemli değil. Avrupa Birliği üyesi 28 ülkenin 21'inde ise asgari ücret uygulanıyor. Uygulanmayan ülkelerde toplu sözleşmelerle ücretler belirleniyor. Nitekim, Danimarka, Norveç gibi ülkelerde asgari ücret uygulaması bulunmuyor. Bizim gibi ülkelerde ise sendika temsilcileri toplantıya katılsa bile son sözü işveren ve hükümet söylüyor. Öyle ki 15 kişilik asgari ürcet komisyonda 5 işçi, 5 işveren ve 5 hükümet temsilcisi bulunuyor. Sadece üçte birlik söz hakkı işçilerin asgari ücrette daha yüksek rakamlar almalarını engelliyor.

AÇLIK SINIRI 1.232 LİRA

TÜRK-İş Konfederasyonu'nun aralık ayı verilerine göre yaptığı hesaba göre tek bir işçinin yaşama maliyeti bin 457 lira. Bir işçinin, sadece kendisi için yapması gereken gıda harcaması tutarı bir önceki yıla göre 44 TL, temel ihtiyaçları için yapması gereken toplam harcama ise 267 TL artış gösterdi. Hemen hemen TÜİK'in geçim tutarına yakın olan bu ücret miktarının Türk-İş asgari ücret pazarlığında baz alınmasını istiyor. 4 kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcaması tutarı yani açlık sınırı bin 232.35 lira, gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarı yani yoksulluk sınırı ise 4 bin 014.17 TL olarak belirlendi.
Anahtar Kelimeler:
Asgari ücret
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Sendika hikaye 2014-12-30 19:15:59

Türk-İş temsilcisi asgari ücret kararını beğenmiyor. Masanın başında da oturuyor?
Bizde yedik.

Avatar
sami kaya 2014-12-30 22:06:12

sayın bakan 3.dönemdir çalışma vesosyal güvenlik bakanı olarak görev yapmaktasınız. Bende bir AKP li olarak sizin bu göreve layık olmadığınızı açıkça belirtmek istedim.ALLAH aşkına 3ve4 çoçuklu bir aile 949 tl yegeçinebilirmi.Acaba siz şu işçiye layık gördüğünüz 949 tl yialıp bir ay deneseniz. ona göre karar verseniz.millet vekiliyle işçi arasındaki farkısiz daha iyi görebiliyorsunuz.bunun adınada adalet diyorsunuz.ALLAH CC birgün bunun hesabını soracağını unutmayız. SAYGILARIMLA

Avatar
evvelemir 2014-12-31 10:22:38

bu asgari ücretliler ekonomik göstergelerin ve gelişimin önünde birer engeldir, açlıktan ölmeliler..derhal!

Avatar
VIJDANSIZLASTIK 2014-12-31 11:54:04

ALLAH BU MILLETIN YAR VE YARDIMCISI OLSUN 14 MILYON ASKERI UCRETLI ÇALİŞAN KADINI KIZI GELINI EMEKLIYLE BİRLIKTE BU SAYI 25 MİLYON ARKADAŞLAR BU HUKUMET NASIL BOYLE BİR HALKI GOZ ARDI EDER YEM EDER PEŞKEŞ ÇEKER YEMIN EDERIM BU ZULME ORTAK OLAN DINSIZDIR VIJDANSIZDIR MERHAMETSIZDIR

Avatar
MEHMET GÖZ 2014-12-31 13:37:10

sayın bakanım diyorsunuzki şuan 4 çocukludan vergialınmıyor peki bu nezaman faliyete geçti bizim neden haberimiz yok ben 4 çocuk sahibiyim halen 891 maaş alıyorum elinizi viçdanıza koyup bir düşünün ne olur 2014 yılı başında çayı 9 tl alıyordum şimdi ise 24 tl oldu yağı 17 alıyorduk şimdi27 tl alıyoruz birde büyük şehir olduk elletrik su faturası 2 katı gelmeye başladı ev kirası bir suriyeliler belası sardınız başımıza kiralık ev bulamıyoruz 450 denaşağı ev yok allah aşkına merhamet edin biraz 200 tl kalıyor geriye 58 siz verdiniz258 idare edeceğiz allah yardımcımız olsun KAHRAMAN MARAŞTAN SAYGILARIMLA