Başçı, Merkez Bankası Başkanlığı görevini Çetinkaya'ya devretti

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanlığı sona eren Erdem Başçı, görevini Murat Çetinkaya'ya devretti.

Başçı, Merkez Bankası Başkanlığı görevini Çetinkaya'ya devretti

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanlığı sona eren Erdem Başçı, görevini Murat Çetinkaya'ya devretti.

20 Nisan 2016 Çarşamba 00:05
Başçı, Merkez Bankası Başkanlığı görevini Çetinkaya'ya devretti
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanlığı sona eren Erdem Başçı, görevini Murat Çetinkaya'ya devretti.

Görev devir-teslimi dolayısıyla Banka İdare Merkezi Konferans Salonu'nda toplantı düzenlendi.

"Enflasyonun hedefle uyumlu seviyelerde tutulması amaçlanacak"

Murat Çetinkaya, toplantıda, bankanın karar alma süreçlerinde farklı düşüncelerin ve politika önerilerinin ortak bir amaç etrafında koordine edilmesinin bundan sonraki dönemin de temel yapı taşlarından biri olacağını belirterek, "Önümüzdeki dönemde de şeffaf ve öngörülebilir politikalarla fiyat istikrarının kalıcı olarak sağlanması hedefine ulaşma azminde olacağız." dedi.

Önümüzdeki dönemde şeffaf ve öngörülebilir politikalarla fiyat istikrarının kalıcı olarak sağlanması hedefine ulaşma azminde olacaklarını bildiren Çetinkaya, şöyle devam etti:

"Makro ekonomik dengeleri ve para politikası ile etkileşimlerini de gözeten bütüncül bir yaklaşımla hareket edeceğiz. Enflasyonun hedefle uyumlu seviyelerde tutulmasını amaçlarken, finansal istikrarı gözetmeye de devam edeceğiz. Tüm bu hedeflere ulaşmak için ortak çabanın gerekliliğine inanarak, ilgili kurumlarla işbirliği konusunda önümüzdeki dönemde de başarılı örnekler sergileyeceğimize inanıyorum. Bu politikalar ekonomik istikrarı pekiştirme ve ödünleşimleri azaltma konusunda elimizi güçlendiren ana faktörler olacaktır."

TCMB'nin önümdeki dönemde de hem günün şartlarını hem de geleceğe dair beklentileri dikkate alarak politikalarını dinamik bir şekilde belirlemeye devam edeceğine dikkati çeken Çetinkaya, bu doğrultuda sürekli gelişim ve kendini yenileme çabası içinde olacağını söyledi.

Çetinkaya, Merkez Bankasının sahip olduğu kurumsal kimliğin daha da güçlendirilmesi, teknik yetkinliğinin ve iletişim kapasitesinin artırılmasının öncelikli hedeflerden olduğunu vurguladı.

"Enflasyondaki düşüşün devam etmesini bekliyoruz"

Görevini Murat Çetinkaya'ya devreden Erdem Başçı da "Önümüzdeki 5 yıllık dönemde, Sayın Başkanımız Çetinkaya'nın liderliğinde, ekonomimizin 2023 hedeflerine yaklaşacağına inancım tamdır" dedi.

Son 12 yıl boyunca karşılaştığı sıra dışı zorluklarla birlikte sıra dışı güzellikte gelişmeler de olduğunu anlatan Başçı, "Örneğin enflasyonun 35 yıllık bir aradan sonra, kalıcı bir şekilde, tek haneli seviyelere indirilmesi bu dönemde gerçekleşti. Türk Liramız simgesine bu dönemde kavuştu." değerlendirmesinde bulundu.

Erdem Başçı, "Enflasyon, alınan tedbirler sonucunda, en son veri itibarıyla, yüzde 7,5'e kadar geriledi. Kısa vadede enflasyondaki düşüşün devam etmesini bekliyoruz." dedi.

Süreklilik ve değişim vurgusu

Süreklilik ve değişimin, başarının ardında yatan iki temel unsur olduklarını ifade eden Başçı, kurumsallaşmanın sürekliliği sağladığını, sürekliliğin ise öngörülebilirliği sağlayarak belirsizliği azalttığını ve bu yolla istikrarı ve güveni artırdığını söyledi. 

Aşama kaydetmek, ilerleme sağlamak ve yeni şartlara uyum sağlamak için değişimin şart olduğunun altını çizen Başçı, "Süreklilik ve değişim dengesini doğru kurabilen kurumsal yapılar sürdürülebilir bir başarıya ulaşabilmektedir. Son 15 yılda TCMB bunun güzel bir örneğini oluşturmuştur" dedi.

Kaynak: AA

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.