Evde Engelli Bakımı Yapan Annelere Güzel Haber

Evinde engelli çocuğu olup ta çalışan annelere devletten sevindirici bir haber geldi. Gerçekleştirilecek olan düzenlemeyle birlikte, engelli çocuğu bulunan annelerin çalıştığı her bir yıl 360 gün olarak değil 450 gün gibi değerlendirilecek.

Evde Engelli Bakımı Yapan Annelere Güzel Haber

Evinde engelli çocuğu olup ta çalışan annelere devletten sevindirici bir haber geldi. Gerçekleştirilecek olan düzenlemeyle birlikte, engelli çocuğu bulunan annelerin çalıştığı her bir yıl 360 gün olarak değil 450 gün gibi değerlendirilecek.

08 Ekim 2014 Çarşamba 10:23
Evde Engelli Bakımı Yapan Annelere Güzel Haber
banner283
Bir yılın 360 değil 450 gün olarak değerlendirilmesiyle birlikte ek olarak bu kişilerin bir yıl çalışmaları karşılığında emekli olmaları gereken yaştan 90 gün yani 3 ay düşülüyor.
 
Akşam gazetesinden yer alan yazı dizisinde konuyla ilgili olarak ayrıntıları yer verildi. Yazının bazı kısımları şu şekilde:
 
Tüm engellilere engelli aylığı bağlanabiliyor mu?
 
Engelli aylığının bağlanması için gerekli ilk şart sağlık kurulu raporu. Sağlık kurulu raporuyla en az yüzde 40 oranında engelli olduğu tespit edilenlere engelli aylığı bağlanabiliyor. Fakat engelli aylığı alabilmek için engelli olmak yetmiyor. Bunun dışında; 18 yaşını geçmiş,talebine rağmen İŞKUR tarafından işe yerleştirilememiş, yaşadığı hane içerisindeki kişi başına düşen gelir muhtaçlık sınırının altında olan, SGK'dan her ne ad altında olursa olsun gelir veya aylık almayan, uzun vadeli sigorta kolları açısından zorunlu sigortalı olmayı gerektirecek bir işte çalışmayan, nafaka bağlanmamış ve bağlanması mümkün olmayan, herhangi bir sürekli geliri olmayan engellilere engelli aylığı bağlanabiliyor. 
 
Çalışan engelliye aylık bağlanmıyor mu?
 
Engellilerin engelli aylığı alabilmesi için uzun vadeli sigorta kolları açısından sigortalı olmayı gerektirecek bir işte çalışmıyor olma şartı var. İşsizlik sigortasından maaş, kocasından dul aylığı veya emekli aylığı alan engellilere de engelli aylığı bağlanması mümkün değil. Bir tek yetim aylığı alan engelliler için istisna bulunuyor. Yetim aylığı almakta olan engelli bireylerin aylık veya gelirleri, alacağı engelli aylığından az ise aradaki fark ilgili SGK tarafından karşılanıyor. 
 
Engellisine bakana aylık bağlanabilir mi?
 
En az yüzde 40 oranında engelli olduğu sağlık kurulu raporu ile tespit edilen engelli yakınının fiilen bakımını yürüten engelli yakınına da aylık bağlanabiliyor. Engelli yakınına bakması dolayısıyla kendisine aylık bağlanacak kişinin SGK'dan gelir veya aylık almıyor olması, nafaka almıyor olması ve çalışmaması şartı var. 
 
Engelli aylığı ne kadar?
 
Gerekli şartları sağlayan ve engellilik oranı yüzde 40 ila yüzde 69 arasında olan engellilere ve evinde engellisine bakan kişiye aylık 282,3 TL ödeme yapılıyor. Ödemeler 3 ayda bir yapıldığı için engellinin ve evinde engellisine bakan kişilerin eline 3 ayda bir toplam 847,1 TL geçiyor. Yüzde 70 ve üzerinde engelli olanlar için ise söz konusu aylık 426,5 TL. 
 
Engelli çocuğuna bakan anne erken emekli olabilir mi?
 
Başkasının sürekli bakımına muhtaç derecede engelli çocuğu bulunan annelerin 1 Ekim 2008 tarihinden sonra çalıştığı her bir yıl 360 gün olarak değil 450 gün çalışılmış gibi değerlendiriliyor. Diğer yandan bir yıl çalışmaları karşılığında emekli olmaları gereken yaştan da 90 gün yani 3 ay düşülüyor. Dolayısıyla kadın sigortalılar için 8 yıllık çalışmanın karşılığı 10 yıl olarak değerlendirilecek ve emekli olması gereken yaştan da 2 yaş düşülecektir. Bu şekilde hem 2 yıl erken emeklilik, hem de 2 yıl fazla çalışılmış gibi değerlendirilmek söz konusu olacaktır. 
 
Nereye başvuru yapmak gerekiyor?
 
Engelli aylığı bağlanması için gerekli başvuruların ikamet edilen yerdeki valilik, defterdarlık veya mal müdürlükleri bünyesinde hizmet veren Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapılması gerekiyor. Bu kapsamda gerekli belgelerle yapılan başvurular değerlendirilerek aylık bağlanma işlemleri gerçekleştiriliyor.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.