FETÖ’nün holdingleri TMSF'ce yöneticilecek

Kanun Hükmünde Kararname'ye göre; TMSF, 'şirketlerin mali durumu, ortaklık yapısı, diğer sorunları veya piyasa koşulları nedeniyle mevcut halin sürdürülebilir olmadığının... tespit edilmesi durumunda şirketler satışa çıkarılacak

FETÖ’nün holdingleri TMSF'ce yöneticilecek

Kanun Hükmünde Kararname'ye göre; TMSF, 'şirketlerin mali durumu, ortaklık yapısı, diğer sorunları veya piyasa koşulları nedeniyle mevcut halin sürdürülebilir olmadığının... tespit edilmesi durumunda şirketler satışa çıkarılacak

03 Eylül 2016 Cumartesi 10:10
FETÖ’nün holdingleri TMSF'ce yöneticilecek

OHAL kapsamında hazırlanan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile terör örgütleri FETÖ ve PKK'nın milli güvenliği tehdit eden, ülkeyi savaş alanına çevirmesine destek olan belediye ve özel sektördeki işbirlikçilerine de ağır darbe vurulacak.

Hükümet yayımladığı yeni bir Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile daha önce FETÖ bağlantıları nedeniyle kayyum atadığı şirketlerin tamamını Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na (TMSF) devretti. TMSF, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'ndan farklı olarak şirketleri sadece satmıyor, aynı zamanda gerekli gördüğü hallerde faaliyetini sürdürmesini sağlıyor, varlıkları ile şirketi ayrı ayrı satabiliyor ya da şirketi direkt feshedip tasfiye sürecine götürebiliyor.

KHK'ya göre; 'terör örgütlerine' aidiyet veya irtibat nedeniyle şirketlere atanan kayyumların yetkileri Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na (TMSF) devredilecek.

Halka açık şirketlerin kayyum atanmış FETÖ bağlantılı olanlarının başlıcaları arasında Koza Altın, Koza Madencilik, İpek Doğal Enerji ve Boydak Holding yer alıyor.

KHK'ya göre; TMSF, 'şirketlerin mali durumu, ortaklık yapısı, diğer sorunları veya piyasa koşulları nedeniyle mevcut halin sürdürülebilir olmadığının... tespit edilmesi durumunda' şirketlerin veya şirket varlıklarının satılmasına veya feshine karar verebilecek.

Şirketlerin TMSF'ye devredilmesinin ardından kayyumların görevi sona erecek.

3 KİŞİLİK KOMİSYONLAR SATACAK

TMSF, bugüne kadar Bankacılık Kanunu kapsamında el konulan şirketlerin satış ve tasfiye işlemini yürütüyordu. Şimdi KHK ile kendisine devredilen şirketleri de aynı yetki kapsamında değerlendirecek. Şirketlerin satışına TMSF Kurulu karar verecek. Kurul satış kararı verdiği şirket için en az 3 kişiden oluşan satış komisyonu oluşturup ihale usulünü belirleyecek. Kurul, asgari satış bedelini tespit ettirdikten sonra ihale ilanı yapılacak ve satış işlemi kapalı zarf veya açık artırma yöntemiyle yapılacak. Bu iki yöntemin ardından gerekirse pazarlık usulüne de geçilebilecek. Şirketlerin satıştan elde edilecek gelirler yargılamanın kesin hükümle sonuçlandırılmasına kadar bir hesapta nemalandırılacak. FETÖ ile bağlantısı olmayıp bu şirketlerden alacaklı olanların alacakları, ihale sonrası ödenecek.

NEDEN ÖİB YERİNE TMSF

FETÖ ile bağlantılı olduğunu tespit ettiği şirketleri ekonomiye kazandırma yolunda hükümetin önünde iki alternatif bulunuyordu. Hükümet, bu şirketleri önce kamulaştırıp daha sonra Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) aracılığıyla da satabilirdi.

Ancak TMSF tercih edilerek önemli bir tercihte bulundu. TMSF, ÖİB'den farklı olarak şirketleri sadece satmıyor, aynı zamanda gerekli gördüğü hallerde faaliyetini sürdürmesini sağlıyor, varlıkları ile şirketi ayrı ayrı satabiliyor ya da şirketi direkt feshedip tasfiye sürecine götürebiliyor.

Ayrıca, kendisine devredilen şirketlerin piyasadan alacaklarını kamu alacağı halinde hızla tahsil etme yetkisine sahip olan TMSF, İcra İflas, Devlet İhale ve Kamu İhale kanunlarına da tabi olmadan faaliyet gösterebiliyor. 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.