Heyecanlandıran gelişme! Emekliye 900 lira...

Çalışma Bakanlığı'nın promosyon düğmesine tekrar basması, emeklileri heyecanlandırdı. Anlaşma sağlanırsa 900 lira ek gelir sağlanacak.

Heyecanlandıran gelişme! Emekliye 900 lira...

Çalışma Bakanlığı'nın promosyon düğmesine tekrar basması, emeklileri heyecanlandırdı. Anlaşma sağlanırsa 900 lira ek gelir sağlanacak.

21 Temmuz 2015 Salı 17:54
Heyecanlandıran gelişme! Emekliye 900 lira...
banner221

Yaklaşık 10.9 milyon emekliye promosyon yeniden gündemde. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın bankalarla görüşme trafiğine yeniden başlaması, Memur- Sen'in de promosyonu toplu sözleşme masasına taşıyacağını açıklaması, emeklileri heyecanlandırdı. Meraklı bekleyiş içerisine giren emekliler, bu kez bankalarla uzlaşmanın sağlanmasını ve iyi bir rakamda anlaşılmasını istiyor. Emekliler için yapılacak anlaşmanın da memurlarınki gibi olması bekleniyor.
 
MEMURLAR GİBİ
 
Bankalar, maaş ödemesini yaptıkları kamu personeli için kurum ve kuruluşlara belli oranlarda ödeme yapıyor. Tutar, kurumlarla bankalar arasındaki anlaşmalarla belirlense de; genel olarak anlaşılan dönem için (1-3 yıl) brüt maaşın yüzde 60'ı ödeniyor. Memurlara uygulanan sisteme göre, ortalama bin 500 lira maaşı olan bir emekliye ödenecek promosyon miktarı 900 lirayı bulacak. Bu para aylara bölünüp ödenebildiği gibi, toplu olarak da verilebiliyor. Bu, tamamen bankayla yapılan anlaşmayla belirleniyor. Çalışma Bakanlığı eğer bankalarla anlaşmaya varırsa, emekliler her dönem için ortalama 900 lira ek gelir sağlayacak. Para toplu olarak da aya bölünerek de verilebilecek.
 
BANKALAR KÂR EDİYOR
 
Bankalar, promosyona nazlanırken; maaşını kendi şubelerine taşıyan emeklilere faizsiz kredi, altın, puan gibi hediyeler veriyor. SGK, emeklilerin maaşlarını ödeme gününden önce bankalara yolluyor. Bu sayede bankalar, toplu paraları maaş gününe kadar işletiyor. Bankamatiklerde tanımlanan ödeme limitleri (10 TL) nedeniyle de emekli maaşları bankalar için önemli bir kaynak oluyor. Bankalar emeklilerden faiz ve hizmet geliri de kazanıyor.

 
 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Mehmet Kas 2015-07-21 18:20:04

chp nin teklifi daha iyi, asgari ücret artacak, yoksulu doyurmaya teşviğe girer. Emekliye de iki maaş

Avatar
Okuyucu 2015-07-21 20:04:06

Aile yardımı versinler çok daha iyi

banner220