Misyonu, topluma din hizmeti sunmak ve insanları aydınlatmak olan Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan adaleti öğreten ve iç işleyişinde de bunu uygulayan bir kurum olması beklenir. Diyanet’in, 15 Temmuz 2016 menfur darbe girişimi sonrası açığa alınan hatta ihraç edilen personeli ile ilgili yapılan soruşturmalarda kılı kırk yaran tutumu, adına yaraşır ve güveni ve takdiri de beraberinde getirdi.

15 Temmuz sonrası millet olarak adeta travma geçirdik. Herkes haklı olarak, hainlerin bulunmasını ve en ağır cezanın uygulanmasını istemedi. Önce her kurum kendi içindeki çürükleri temizlemekle işe başladı. Önce açığa almalar, ardından KHK ile ihraçlar geldi. Açığa alınanların ve ihraç edilenlerin adını duydukça şaşkınlığımız daha da arttı. Bu da mı, Allah Allah bu da mı derken yoksa bu iş sulandırılıyor mu diye düşünmeye başladık. Ben kendi adıma ilk aydan itibaren iftiraya kurban gidenlerin olabileceğini, kimsenin günahını almama adına soruşturma sonuçlarını beklemenin daha isabetli olacağını düşündüm.

 Bazı kurumlar KHK ile ihraç edilenlerle ilgili olarak “Nasıl olsa ihraç edildi, artık bizimle ilişkisi kalmadı, yapılabilecek bir işlem de yok” diye düşündü ama Diyanet özellikle ihraçları derinlemesine incelemeye tabi tuttu. İhraçları soruşturmak için gelen müfettişler, ilgili şahsın lehinde ve aleyhinde en az 20 kişinin ifadesine başvurduklarını, mahallinde muhakkik olarak görevlendirilenlere de aynı şeyi tavsiye ettiklerini söyledi. Başkanlık, Denetim ve Rehberlik Kurulu eski Başkanı İsmail Karagöz bir toplantıda,FETÖ ile ilgili soruşturmalarda en az somut iki, bazen üç delil ile ihraç kararı verdiklerini, hakkında yeterli delil bulunmayanları göreve iade ettiklerini söyledi. Gerçekten olması gereken de bu değil mi? Zira bu atmosfer, suiistimale de oldukça müsait. Nitekim, üç dört kafadarın bir araya gelerek, sevmedikleri birini iftira atarak açığa alınmasına hatta memuriyetten ihraç edilmesine sebep oldukları yapılan soruşturma sonucu anlaşıldı. Bu bağlamda BİMER üzerinden arkadaşına iftira atarak açığa alınmasına sebep olan müfteri bir Kuran Kursu öğreticisinin, ortak nitelikten görevine son verildiği de bilinmektedir.

Ülkemiz üzerinde oynanan oyunları bozmak, uluslar arası istihbarat örgütlerinin taşeron olarak kullandığı bu hain fetö terör örgütünü deşifre ederek kökünü kurutmak için, bu yapıya üye olanları kamu kurumlarından tasfiye etmek gerekir fakat “iltisak” iddiası somut delillerle ortaya konulmalı ve ona göre işlem yapılmalıdır.  Birkaç kafadar müfterinin, başka bir hesaplaşma sebebi ile sevmediği birine fetö yaftasını yapıştırarak sonuç alırsa, iddiayı yeteri kadar incelemeden işlem yapanlar da zulme alet olurlar.

Bu aylarda fetö ile hiç alakası olmayan kişilere fetöcü iftirası atılmasını fetönün iyi düşünülmüş yeni bir stratejisi olarak değerlendirmek gerekir. Böylesi durumlarda şunlar akla geliyor:

1-Her önüne gelene fetöcü diyerek savcı ve hakimlerin işini zorlaştırma ve yargıyı kilitleme amacı taşıyabilir

2-Asıl fetöcüyü gizleme ve hedef saptırma amacı olabilir.

3-Dezenformasyon ve manipülasyonla bazı stratejik hedefler boşaltılarak, planlanan kişinin o yere gelmesi sağlanabilir.

4-Kısa vadede, önümüzdeki referandumu olumsuz etkileme amacı taşıyabilir.

5-Orta ve uzun vadede devlete ve hükümete karşı kızgın bir zümre oluşturmak, bir sonraki aşamada terörize olmaya elverişli bir kitle oluşturmak ve bununla da kızgın kitlenin çocuklarının eline silah vererek iç savaşa elverişli bir ortam oluşturmak isteyebilirler.

Netice itibarı ile fetö ile ilgili hiçbir iddia pas geçilmemeli fakat her iddia da gerçekmiş gibi işleme konularak yeni mağdurlar oluşturulmamalıdır. Başka kurumları bilmem ancak şu ana kadar yapılan işlemleri nazarı itibara aldığımızda Diyanet İşleri Başkanlığının kul hakkı ihlali olmaması hususunda azami hassasiyet gösterdiğini memnuniyetle müşahede ediyoruz.

Hakkında soruşturması tamamlanan ve somut delillerle örgüt bağlantısı ispat edilemeyenlerin de bir an önce görevine dönmeleri ve aklanarak görevine dönenlere de şüpheli muamelesi yapılmaması en büyük arzumuzdur.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Murat Hombaç 2 hafta önce

Değerli site yöneticisi haberlerinizi dikkatli takip etmeye çalışıyorum adaletten. Vede araştırmalardan kul hakkından bahsettiniz güzel .ben Corum Mecitözü Gungormez köyünde gorev yaparken 672 sayılı khk ile devlet memurluğundan cikarildim.6 ay geçmesine rağmen hakkda adlı vede idari soruşturma yapılmadı banasorulmadi muftume sorulması hiçbir imama sorulması Gungormez halkına sorulması dahası hiç kimseye sorulması ben neciyim diye.a atıldıktan sonra yapılan araştırmalar hiç kimseye hiçbir şeysormamakmi? Ben hainlerin darbe kalkışmasi gecesi hiçbir talimat beklemeden müftülük mesaj atmadan camimi açtım salami verdim tüm halkımızı sokağa davet ettim..bumu araştırma!?ben bu hain yapılanmayla alakalı olduğu düşünülen hiç bir dershaneye gitmeden gazete almadim vakıf sendika dernek üyesi olmadim toplantilarina katilmadim para toplamadim deri toplamadim bağış yapmadım sempati duymadım Türkçe olimpiyatlarina dahi katilmadim öven destekleyen vaaz konuşma yazı mesaj paylaşım yapmadım.gizli yazışmalar kimseyle yapmadım herşeyim açık vede net iftira dahi olsa hakkımda hiçbir ihbar şikayet yok geldiğim yer belli gittiğim yol belli.beni bilen zaten benimle oturup ağlıyor.öyleyse neden atildin sorusuna yanıt aradığımda televizyondan duyduğum kadarıyla bank asya daki faizsiz katılım hesabıma maaşından yaptığım tasarrufları 2013 nisan ayından sonra yatırma olduğunu düşünüyorum.faizden kaçmanın suç olduğunu bilmiyorum.bank asya ya para yatırma suç olduğunu bilmiyorum çünkü aylık mutat müftülük toplantısında hiç gündeme gelmedi konuşulması hiçbir uyarıcı genelge yazı mesaj telefon gelmedi bende müneccim değilim.kaldiki ev araba satipta bir seferde yatırma yapmadım aksine ihtiyacım oldukça hesabimdan para çektim ornek 2015aracimi değiştirirken 12000 tl çektim 4 yıl boyunca biriken miktarda 30000 tl civarı.calmadim cirpmadim maaşından tasarrufunda.bunun dışında söyleyecek birşeyim yok.gorevini yapmak devletin milletin vatanın bayrağın yanında olmak 15 yıldır iktidarı desteklemek suçsa bilmiyordum.b enim içinde en az iki kritere bakiliparaştırılmış mi?20 _30kişiye sorulmuş mu?bana henüz sorma zahmeti gosterilmedi darbecilere emekli maaşı ödenirken benim çocuğum açmi diye sorulmadı!?ben adalet istiyorum soruşturma istiyorum araştırılması istiyorum

Misafir Avatar
CENGİZ16 2 hafta önce @Murat Hombaç

arkadaşlar türkiye de bankacılık sistemi aynıdır. faizsiz sistem diye banka yoktur. hepsi ayni sistemde çalışır. sadece isim farklı...*

Beğenmedim! (2)
Avatar
Zeki aksoy 2 hafta önce

Diline şeker arif hocam. Lakin müfettiş sana değil bana geldi. Değil 20 kişi dinlemek sadece müfteri müezzinimin etrafındaki 3-5 kişiyi dinledi. 14 madde iftira vardı. Hepsini belgelerle çürüttüm. Ama hala göreve dönebilmiş değilim. Hangi adalet hangi hukuk? Atılan müftü arkadaşları şikayet edenlerin ortak özelliği ya zinadan ya hıtsızlıktan atılmış personel yada görevini yapmayıp ceza yemiş perrsoneldir. Başkanlık bunu görmeli. Göremezse de rabbim görüyor ya. Anamızdan müftü doğmadık.

Misafir Avatar
Konak 2 hafta önce @Zeki aksoy

Yani hocam(!) dürüst olmak gerekirse bütün personel gözünüzde eşit miydi? Kalben her platformda eşit ve adaletli davrandığınıza inancınız tam mıdır? Yani hiç bir işinizde bu illetli yapı ile alışverişinizin olmadığına emin misiniz? Her personel gözünüzde aynı mıydı? Yazmanın hiç fayda vermeyeceği sorulaar sorularrr

Beğenmedim! (2)
Avatar
Murakip 2 hafta önce

Bu işte en büyük özveri murakiplara aittir. Gece gündüz demeden çalışan müftülük murakiplari artık bi zahmet BAŞKANLIĞIMIZ da kabullenmeli. Ayrıca bu işte her zaman topun ağzında olan tehlikelere göğüs geren murakiplardir. Her ne kadar haberin içeriğinde muhakkikler denilsede bu süreçte BAŞKANLIĞIMIZ in eli ayağı oldu murakiplar. Lütfen sizden ricamiz bu kadar riskli çalışmalara rağmen özlük hakları bakımından en alt kademe memurlar ile yarışan yiğit murakiplarin haklarını ve mağduriyetlerini dile getirin.

Avatar
ah müftü ah.. 2 hafta önce

sayın müftüm. diyanetin adaleti diyorsun. peki sorarım şimdi size, binlerce kişiyi açığa al, hemde hiçbir araştırma yapmadan, sonra ihraç et ve bizim binde bir hata payımız ancak olur de. peki sonra yüzden fazla kişi ihraçtan göreve iade edil ve binlerce açığa alınan görevine döndü. çamur attılar izi kaldı. eğer diyanette adalet diye bir yazı kaleme alıyorsan, haksızlığa uğrayanların iade-i itibarlarını yaz..

Avatar
Tamamen yanlış bir yazı 2 hafta önce

Ben hiç bir delil olmadan ve hiç bir gerekçe olmadan iftiralarla ihraç edildim diyanetten buna ne diyeceksin kardeşim nerde araştırma neden bahsediyorsun

Avatar
Murakip 2 hafta önce

Bu süreçte murakiplarin önemini belirtmek isterim. Gerçekten murakiplar şu dönemde güzel işler yaptı.

Avatar
gülnur 2 hafta önce

ilçede cemaatin ekmeğini kesen, diyanet vakfı faaliyetleriyle kurban hizmeti gerçekleştiren babamıda açığa aldılardı.oysa herkes bilirki en büyük cemaat düşmanı babamdır.darbe günü kimseler çıkmamışken ilk koşan bütün personeli tek tek arayan kendisiydi.hafta sonu mesayi saati gözetmeden vakfın müftülüğün işlerine koşan biri olduğunu herkes bilir.soruşturma yaptı başlattılar tekrardan.yine aynı değişmedi.koşuyor hizmete.bize demiyor ama kırıldığını iyi biliyorum.kim verecek bunun hesabını.cemaatçi birisinin emailiyle açığa almak sonra aaaa hata etmişiz başla demek nasıl bir mantıktır anlamış değilim.bence babam gibi onlarca yüzlerce masum cemaate karşı mücadele edenleri bir ihbarla açığa aldıranların geçmişleri incelenmeli.kendilerini gizlemek için yaptılar bunu.babamda dini haberleri okur durur ondan takip ederim ama dini haberler böyle haberi yapmak için kendisinden birisine iftira atılmasını beklemek yerine ilk günden bu tür haberler yapmalıydı.saygılar,başarılar dini haber

Avatar
HİLMİ 2 hafta önce

maalesef 7 ay oldu,diyanet hala bocalıyor.zulme döndü,,fetö çok mutlu,

banner205