Değerli Kardeşlerim,
 
Hepinizin Mübarek Ramazan Bayramını tebrik ediyorum. Kur’an ayı , bu yıl çok farklı ve heyecanlı geçti. Hakikaten Ramazan ayı , hayatımıza heyecan katıyor.
 
Bu köşe yazımızda İslam dünyasında yaşanan sıkıntıların bizlere kazandırdıklarına değinmek istiyorum. Hakikaten İslam Dünyası, son yıllarda büyük bir evinim ve devinim yaşıyor.
 
Her yaşanan sorun aynı zamanda bize armağanlar da sunmaktadır. Gazze özelinde İslam dünyasında yaşanan problemlerin bizlere yansımaları ve etkileri olmaktadır. Bu olaylar sebebi ile İslam dünyasında birçok protesto ve etkinlikler yapılmaktadır. Şimdi sizlere Gazze olayları başta olmak üzere yaşanan sıkıntıların armağanlarını maddeler halin de sıralamak istiyorum.
 
İşte Gazze' Armağanları:
 
1-ÜMMET BİLİNCİNE KATKI SUNUYOR: Aynı değerlere inanan herkes dinimizde kardeştir. Hucurat Suresinde ifade buyrulan “ Müminler, ancak kardeştir” gerçeği dinimizin değerleri arasındadır.Irk ayrımı gözetmeden aynı inanç değerleri etrafında birleşen insan topluluklarına ÜMMET denir. Aynı inanç değerleri etrafında birlik ruhu oluşturamayanlar, Evrensel kardeşliği gerçekleştiremezler. İslam coğrafyasında yaşanan bu olaylar, İslam ümmetine kendilerini tanıma, fark etme , keşfetme imkanı sunuyor.
 
2- MERHAMET EĞİTİMİNE KATKI SUNUYOR: Mazluma yardım etmek , merhamete ve iyiliğe yardım etmektir. İslam coğrafyasında yer alan bütün mazlumlar başta soydaşlarımız olmak üzere yakın ve uzak coğrafyalarda yer alan bütün mazlumlara veli , nasir olmak insani değerler açısından bizleri geliştiriyor.
 
3- ZALİMİ TANIMA VE TAVIR ALMA KONUSUNDA BİLİNÇ OLUŞTURUYOR: Maalesef dünyamızda zalimler ve mazlumlar var. Müslüman, zulmü, küfrü ve şirki sevmesi mümkün değildir. Zalim , kim olursa olsun gerektiğinde tavır koymak ve mücadele etme sorumluluğu vardır. Gazze özelinde Filistinde yaşanan dramın arkasında İsrail başta olmak üzere Süper güçler vardır. Süper güçlere tavır alabilme büyük bir iman ve tevekkülü yani Allah’a güveni gerektirir. Yüce Rabbimiz değerli kitabında “onlardan değil benden korkunuz” (Al-i İmran, 175) buyuruyor. Müslüman , sadece Allah’tan korktuğu ve otorite olarak Allah’ı kabul ettiği an, imanın tadını alır. Bu gün İslam coğrafyası içerisinde zalime tavır konusunda en önemli çıkış milletimizden sadır olmaktadır.
 
4- ZALİME DUR DEMEK , DELİKANLILIKTIR: Milletimiz delikanlı bir millettir. Delikanlı olamanın iki temel şartı vardır: 1- Şecaat (cesaret) 2- Sehavet (cömertlik). Bu iki değeri zemininde ve zamanında ortaya koyabilen insan, yiğit insandır. Bizim milletimiz yiğitliği ve misafirperverliği ile öne çıkmış bir millettir. Tarihimizde nizam-ı alem diye tabir edilen bu değerin içerisinde bu delikanlılık vardır. Hem zalime tavır alırız hem de imkanlarımızı paylaşırız. Bu gün Irak, Suriye ve diğer yerlerde mazlum kardeşlerimize yapılan yardımlar ve zulümlere verilen tepkiler bu delikanlılığın ve yiğitliğin bir tezahürüdür.
 
5- ZALİME VE DÜŞMANA KARŞI YAPILAN HER HAMLE , SALİH AMEL özelliği taşır: Yüce Kur’an da Salih amel tanımı yapılırken , zalimi ve düşmanı kızdıracak, rahatsız edecek her davranışı Salih amel olarak değerlendiriyor, Yüce Rabbimiz: “…. Çünkü Allah yolunda uğrayacakları bir susuzluk, bir yorgunluk, bir açlık, kâfirleri şaşırtan bir adım atmaları ve düşmana karşı herhangi bir başarı kazanmaları, kendileri için iyi bir amel olarak mutlaka yazılacaktır. Çünkü Allah iyi davrananların amellerini asla boşa çıkarmaz.” (Tevbe, 120)
 
6- ZALİM’İN ELİNİ KIRMAK İÇİN BOYKOT ŞART !: Bu gün İslam dünyası , emperyalist güçlerin pazarı haline gelmiştir. Yer altı ve yerüstü kaynaklarımız onlar tarafından sömürüldüğü gibi bizi de açık Pazar haline getirmişlerdir. Bu gün meşhur içeceklerden alın da üzere bir çok ürün onların zenginliğine zenginlik katmakta ayrıca bu ürünlere konan malzemeler içerisinde biyolojik ve psikolojik sağlığımızı bozacak katkı maddeleri mevcuttur. Bu konu ile ilgili inceleme yapılması gerekmektedir.
 
7- DUA, AKTİF BİR EYLEMDİR: Gazze programlarında yapılan dualar pasif değil aktif bir eylemdir. Şunu rahatlıkla söyleyebiliriz: İddiası olanın Dvası vardır. Davası olanın Duruşu vardır, Duruşu olanın da DUASı vardır. Dua, Müslüman için büyük bir kaynaktır. Bu kaynağı yeterince kullanmıyoruz. Gazze başta olmak üzere dünyanın bir çok yerinde yaşanan bu olaylar bize duamızı yeniden keşfettiriyor.
 
Yazımı İnşirah Suresinden bir ayet meali ile bitirmek istiyorum: “ Her zorlukla beraber bir kolaylık vardır. Evet, her zorlukla beraber bir kolaylık vardır”. (İnşirah,5-6)
 
Rağbetimiz ve sabrımızın Allah için olması dileği ile selam ve muhabbetlerimi sunuyorum.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.