Gündüz insanın geçimini yoluna koymak için çalışıp, çabaladığı maişet vakti, gece ise uyku ve dinlenme zamanıdır. Gecesi ve gündüzüyle zaman değeri bilinmesi gereken büyük bir nimettir. Bu öneminden dolayı Cenab-ı Hak Kuran-ı Kerim’inde;” Yemin olsun bürüyüp örttüğünde geceye, aydınlandığında gündüze”( el- Leyl Suresi, ayet; 1- 2) diye gece ve gündüzün üzerine yemin etmektedir.

Gece geceye benzer, ama Kadir gecesi bambaşka bir gecedir. Kandiller zincirinin çok güçlü ve önemli halkalarından birisidir. Kadir gecesini önemli kılan son ilahi kitap Kuran’ın onda indirilmiş olmasıdır.Kuran-ı Kerim büyükler büyüğü ve azamet sahibi Allah ( c. c) tarafından ul’ ul-azm peygamberlerden kıblet’ül- enbiya olan rahmet nebisi Hz. Muhammed (s.a. v.) e muazzam ay olan Ramazan-ı Şerif ayının yirmi yedinci gecesi olan kadri yüksek, değerli ve şerefli Kadir Gecesinde indirilmiştir.

Kuran-ı Kerimde:” Ramazan ayı, ki onda Kuran insanlara yol gösterici ve doğruyu yanlıştan ayırıcı belgeler olarak indirildi” ( el- Bakara Suresi, 2/ 185) buyurulması da kutsal kitabımızın büyük bir ayda rahmet, mağfiret ve bereket ayı Ramazanda indirildiğini beyan etmektedir. Ayrıca Kuran ayetlerini getiren Cebrail (a. s) da büyük meleklerden bir tanesidir.

Demek ki Kadir Gecesi dendiğinde hep büyükler ve en büyük  akla gelmektedir. Değerine, şerefine, gücüne ve önemine binaen Kadir Suresi Kuranın sureleri arasında müstakil bir sure olarak yer almaktadır. Bu sure-i celilede Mevlamız şöyle buyurmaktadır:”Biz onu (Kuranı) Kadir gecesinde indirdik. Bilir misin nedir Kadir Gecesi? Kadir Gecesi bin aydan daha hayırlıdır. O gece melekler ve Ruh rablerinin izniyle her bir iş için iner dururlar. O gece tan yeri ağarıncaya kadar esenlik doludur.” ( el- Kadr Suresi, 97/ 1- 5)

Kuran-ı Azimüşşanın bu gecede indirilmiş olması onu daha da değerli hale getirmiştir. Bin aydan daha hayırlıdır ifadesi, Kadir Gecesinin değerinin çokluğunu anlatmak içindir.Durum böyle olunca; Kadir Gecesi uyanık olunmalı, çokca ibadet edilmelidir. Kuran-ı Kerimi okumak güzel,l indirildiği gecede okumak daha da güzeldir. Kadir Gecesinde tevbe- istiğfar edelim. Çok dua edelim.” Allahım! Affedicisin, affı seversin, beni de affet” diyelim. Muhtaçları görüp, gözetelim. Geceyi iyi değerlendirelim. Sevgili Peygamberimiz şöyle buyuruyorlar: “Kim Kadir Gecesini inanarak ve sevabını Allahtan umarak değerlendirirse geçmiş günahları bağışlanır” .Bizim için aralanan bağışlanma kapısından şanla ve şerefle girmesini bilelim. Kandilinizi tebrik ederim.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.