Bakanlıklar'da devir-teslim başladı

Kabine dışı kalan Beşir Atalay, Başbakan Yardımcılığı görevini Yalçın Akdoğan'a devretti.

Bakanlıklar'da devir-teslim başladı

Kabine dışı kalan Beşir Atalay, Başbakan Yardımcılığı görevini Yalçın Akdoğan'a devretti.

29 Ağustos 2014 Cuma 20:34
Bakanlıklar'da devir-teslim başladı
Devir teslim töreninde Beşir Atalay şunları söyledi:
 
BAŞBAKANIMIZDAN AFFIMI İSTEMİŞTİM
 
Ülkemize, milletimize çok hayırlı çalışmalara imza attık. 12 yıl az değil. Kutlu yol, kutlu hareketi rabbim nasip etti. Burada rol aldım. Elimden geleni yaptım. Bütün gücümüzle bu kutlu harekete destek verdik. 12 yıl sonunda da iç ferahlığıyla hamdolsun onurla bu görevimden ayrılıyorum.
 
Yeni bir hükümet kuruluyor. Onur ile görevimden ayrılıyorum.
 
Başbakanımızdan affımı istemiştim. Kendime has sebeplerimden dolayı. Onlar da anlayış gösterdiler sağolsunlar. Nice yapılacak işler var. Yeni arkadaşlarımız yürütecekler. Normalleşme temek kaygım oldu.
 
Dava ahlakı vardır. Bütün sadakatimiz davamızadır. Yeni başbakanımızla bir araya geldik. Kabineyi açıkladıktan sonra cumaya beraber gittik, yemeğimizi yedik. Yolumuza devam ediyoruz.
 
AKDOĞAN: O BİZİM AİLEMİZİN BÜYÜĞÜDÜR
 
Atalay'ın konuşmaları sonrasında yeni Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan bir açıklama yapıyor.
 
İşte Akdoğan'ın konuşmasından satır başları:
 
Aynı takımdan olanlar bayrağı birbirine devreder. Biz bir davanın neferleriyiz. Hangi görev verilirse o hedeflerin peşinde koşarız. Bu uğurda mücadele etmeyi vazife biliriz. Ak Parti’nin sessiz devrim projelerini hayata geçirdiyse bunun altında Beşir Atalay’ın imzası vardır. 12 yılda çok zor zamanlar geçirdik o süreçleri Beşir Bey ile birlikte atlattık. Yeni Türkiye'nin inşasından bir rol üstleniyoruz, varımızla yoğumuzla üzerimize düşeni yapacağız. O bizim hem aile büyüğümüzdür, hem de parti büyüğümüzdür. Allah bizi mahcup etmesin, inşallah buna layık oluruz. İzzetle şerefle çok büyük hizmetler yaptıktan sonra makamını devretmektedir
 
AB BAKANLIĞI
 
ÇAVUŞOĞLU: AB ZOR BİR SÜREÇ
 
Dışişleri Bakanlığı'na getirilen Mevlüt Çavuşoğlu, Avrupa Birliği Bakanlığı görevini Volkan Bozkır'a devretti. tören sonrası çavuşoğlu ve Bozkır açıklamalarda bulundular. 
 
Bu görevi Dışişleri komisyonu başkanımız ve yeni AB Bakanımız Volkan Bozkır'a devrediyoruz. Bu görevi 25 yıllık kardeşim, dostum Egemen Bağış'tan devralmıştık. AB süreci zor bir süreç, bağımsız bir AB Bakanlığının olması, Sayın Cumhurbaşkanımızın çağdaşlaşma hedefi olarak görmesi, Türkiye'nin bu değere ne kadar bağlı olduğunun bir göstergesi olmuştur. Dışişleri Bakanı olarak da sayın bakanımızın çalışmalarının yanında olacağız. Biz inanıyoruz ki AB'de bu çabamızı görür ve önümüzdeki siyasi engelleri kaldırır. Ben burada bulunan ve bulunamayan tüm çalışma arkadaşlarımıza bize verdiği destekler ve yardımlardan dolayı mçok teşekkür ediyorm. Hakkınızı helal edin benim hakkım varsa da helal olsun
 
BOZKIR: AB ÜYELİĞİ ÇOK UZAKTA DEĞİL
 
Çavuşoğlu'nun konuşmasının ardından yeni AB Bakanı Volkan Bozkır'ın bir konuşma yaptı.
 
İşte Bozkırı konuşmasından satır başları:
 
Sayın Başbakanımızın, Sayın Cumhurbaşkanımızın beni böyle büyük bir göreve layık gördükleri için çok mutluyum. Tekrar eski çalışma arkadaşlarımla çalışmak ben çok mutlu edecek. AB üyeliğini uzakta görenler olabilir ama 50 yılda sabrımızı toleransımızı ispat etmiş bir ülke olarak AB üyeliğinin çok uzak olmadığını belirtmek isterim. Ben hepinizle tekrar çalışacak olmaktan dolayı memnuniyet duyuyorum, hayırlı olmasını diliyorum, tekrar teşekkür ediyorum.
 
 
HAYATİ YAZICI GÖREVİNİ NURETTİN CANİKLİ'YE DEVRETTİ
 
KADROLAR GEÇİCİ
 
Bizler Türkiye cumhuriyet vatandaşları olarak gönlümüzce bulunduğumuz pozisyonun gereklerini değerlendirerek siyasi faaliyetler içerisinde yer alırız. Hep şunu biliriz, kadrolardaki görevler geçicidir. Öyle yürüdük, yürüyoruz.
 
Bugün 29 Ağustos 2014. 2007 yılında 29 Ağustos tarihinde 60'nci Türkiye Cumhuriyeti kurulmuştu ben ilk kez o hükümette devlet bakanı başbakan yardımcısı olarak görev aldım, 2011'den sonra da bakan olarak görev yaptığım sürelerin tamamı 7 yıl.
 
Geriye dönüp baktığımda neler yaptık, nasıl yaptık, hangi kadrolarla çalıştık. Gerçekten çok zengin anılarımız var. Çok zengin uygulamalarımız var. Bunları hep birlikte yaptık. Bir kurumun üretken olması, verimli olması, sunduğu hizmetlerin standardı yüksek kalitede olmasının en temel koşullarından birisi, kurulla ilgili kamuoyu algısının pozitif yönde olması.
Dünyanın her tarafında, kamuoyunda yanlış algılar, Türkiye'de de bu süreci yaşadık. Ama 7 yılın sonunda, Türkiye gümrüklerinde bu algının ortadan kalkmış olması sizin başarınızdır, sizlerin başarısıdır.
 
BAŞARIYI BİRLİKTE GERÇEKLEŞTİRDİK
 
Ama elbette ki bu başarıyı hep birlikte gerçekleştirdik. Biz bakan olarak koordine ederken, uzman arkadaşlarımız bürokratik kadrolar, onlar hep bize bakarak üretim yaptılar. Bizim tarzımıza bakarak çalışmaları sürdürdüler. Şükrediyorum ki hep milletin duasını aldık. Biliyorum ki kenarda köşede çözülmesi gerekli sorunlar yok değil. Bunları da birlikte çözeceğiz. Şunu önemsedim, hedef kitlemizle, mutlaka diyalog içinde olacağız. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Türkiye’nin özellikle ekonomik hayatın tüm aktif kesimleriyle ilişkisi olan bir makamdır.
 
Müsteşarıma, Bakan Yardımcıma hep şunu söyledim. İç denetime tabii tutulmamışsa, bugüne kadar yapılan işlerin olağan işler gibi olmuşsa, değiştirmek için racon kesmeyin, ancak rehberlik edin. Uygulamalar yanlışsa doğruyu söyleyin. Öteden var olan alışkanlığını sürdürüyor olsaydı bu bakanlık bir çok kesimle kavgalı halde olurdu.
 
Türkiye ekonomisini hedefledik. Bir ülkenin ekonomik gücü, ekonomisinin büyüklüğüyle belli olur. Yuvarlak ifade ediyorum 400 milyar dolarlık bir dış ticaret, gümrük kapılarından girmiş ve çıkmıştır. Bu kadar parasal değerle ifade edilen imtihanın, gümrük işlemleri millileştirme işlemlerini gümrük ve ticaret bakanlığı üstlenmiştir.
 
Bir diğer açıdan bakanlığımızın hedef kitlesi itibariyle ifade etmek isterim ki, tüketici hakları. Yeni bir kanun çıkarttık. Ve ilk defa bankaların faiz dışı gelir kalemlerini tartışmaya açtık. Konut sektöründe maketten satışlarla ilgili uygulamaları dikkate alarak tüketici haklarını korumada önemli düzenlemeleri hayata geçirdik. Düzenleme yaptığımız alanın bütün paydaşlarıyla, paylaşımcı bir anlayışla gerçekleştirdik.
 
Deneyimli bir kardeşimiz, eminim ki bu bakanlığın Türkiye ekonomisinin büyümesinde 2023 hedeflerini gerçekleştirmede anahtar bir görevi bulunan bakanlığın 2023 hedeflerine doğru yürütmekte olduğu projeler sapmadan daha da zenginleşerek 500 milyar dolar ihracat yapan...
 
SİZLERİ ÇOK SEVİYORUM
 
Ben sizleri çok seviyorum. Hepinize teşekkür ediyorum. Bir teşekkür de aileleriniz çocuklarınız için ediyorum. Çoğu zaman ben burada evime 22'de 23'te gittim. Benim burada olmama dolayısıyla bakan çağırır diye bekleyen arkadaşlarım bulundu. Bu çalışma tarzı itibariyle ailelerinizi çocuklarınızın haklarını ihlal etmiş olabilirsiniz.
 
 
 
 
 
 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.