Başbakan Davutoğlu: Seçim tek ihtimal haline gelmiştir

Başbakan Davutoğlu CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile yaptığı koalisyon görüşmesinin ardından açıklama yaptı.

Başbakan Davutoğlu: Seçim tek ihtimal haline gelmiştir

Başbakan Davutoğlu CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile yaptığı koalisyon görüşmesinin ardından açıklama yaptı.

13 Ağustos 2015 Perşembe 18:50
Başbakan Davutoğlu: Seçim tek ihtimal haline gelmiştir


AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, AK Parti Genel Merkezi'nde, koalisyon görüşmelerine ilişkin basın toplantısı düzenledi.
 
Milletin verdiği görevi sürdümeye kararlı olduklarını ifade eden Davutoğlu, "Koalisyon görüşmeleri çerçevesinde ulaştığımız sonuçları ele alırken kimse ne karamsarlığa, ne de bazı çevreler herhangi bir fırsatçılığa yönelmesin. Milletimizin verdiği ödevi, görevi yapmaya, sürdürmeye kararlıyız. Devlet işleyişinde bir an dahi tereddüde mahal yoktur ve olmayacaktır" dedi.
 
Koalisyon görüşmelerinde derin görüş ayrılığı oluştuğuna dikkati çeken Davutoğlu, şöyle konuştu:
 
"Başta dış politika ve eğitim olmak üzere bazı alanlarda da çok derin görüş ayrılıkları olduğu, reform, restorasyon ve onarım hükümetleri kavramları arasındaki farktan da kaynaklanan, bir yeni ortaklık kurmak bakımından bazı temel anlayış farklılıklarının olduğu ve bunun da doğal olduğu aşikar. Dürüstçe bir istişarede bulunduk, sonucunda geldiğimiz husus şudur; bu diyalogların karşılıklı anlayış içinde sürdürülmesi, ancak şu anda bir hükümet ortaklığı gerçekleştirecek zeminin olmadığı yönünde bir kanaat hasıl olmuştur. Şu aşamada bir koalisyon ortaklığı, bir hükümet ortaklığı yapmanın zemininin oluşmadığı kanaatine vardık."
 
"TEKRAR MİLLİ İRADEYE BAŞVURMA ZARURETİ TEK İHTİMAL"
 
Davutoğlu, Türkiye'nin hükümetsiz kalmaması çerçevesinde çabalarını sürdüreceklerini bildirdi.Tekrar milli iradeye başvurma ihtimalinin çok yükseldiğine dikkati çeken Davutoğlu, şunları kaydetti:
 
"Buradan çıkan bir sonuç eğer hükümet çalışmalarının sürmesiyse, ikinci bir sonuç da görünen o ki bütün bu değerlendirmeler ve Sayın Bahçeli'nin erken seçim yönündeki genel açıklamaları gözönüne alındığında, ülkemizin kalıcı bir istikrar ve bütün bu yollar ve yöntemler denendikten sonra tekrar milli iradeye başvurma zarureti ihtimal olarak çok yükselmiştir, hatta tek ihtimal haline gelmiştir diyebiliriz.
 
Milletimizin, siyasi iç ve dış çevrelerin bunu olumsuz bir gelişme olarak telakki etmemesini istiyorum. Neden? Çünkü her şey meşruiyet çizgisi içinde ve halkın önünde cereyan etmiştir. İki parti, iki genel başkan olarak karşılıklı anlayış içinde yeni bir siyasi kültür örneği sergileyecek bir tutum ortaya koyduk. Anlaşmak ve anlaşmamak yürütülen müzakerelerde doğal iki sonuçtur. Anlaşmak ne kadar doğalsa anlaşmamak da doğaldır. Önemli olan hangi sonuca ulaştığınız kadar bu sonuca ulaşırken sergilediğiniz tavırdır. Son bir ay içinde yürüttüğümüz temaslarda CHP ile oluşturamadığımız hükümet ortaklığı çerçevesi de göz önüne alındığında erken seçim önümüzde görünen bir ihtimaldir, güçlü bir ihtimaldir."
 
"ERKEN SEÇİME GÖTÜRME SORUMLULUĞU ÜZERİMİZDE"
 
TBMM'nin meşruiyet çizgisi içinde sorununu çözmesi gerektiğine dikkati çeken Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
"Koalisyon mümkün değilse erken seçimin ama aramızda konuşarak, prensipleri doğru konularak, meşruiyet çizgisi içerisinde TBMM'nin kendi sorununu çözmesinin daha doğru bir yöntem olacağı kanaatindeyim. Demokratik hukuk devleti kuralları içinde atılması gereken adımlar neyse o adımlar atılarak gerektiğinde Türkiye'yi suhuletle, güvenlik ve huzur ortamı içinde erken seçime götürme sorumluluğu da üzerimizdedir."
 
DİĞER PARTİLERİN TEK PARTİ OLMA ŞANSI YOK
 
Davutoğlu, olası bir erken seçimden en fazla faydalanacak partinin AK Parti olduğunu belirten Davutoğlu, "Erken seçimden, açık söyleyeyim en fazla faydalanacak parti AK Parti'dir. Neden? Çünkü, 18 milletvekilini daha kazanırsa, tek parti iktidarı var ama görünen siyasal gelecekte diğer partilerin tek parti olma şansı yok. Olabileceği, koalisyon ortaklığıdır" dedi.
 
VEHİMDEN İBARETTİR
 
Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüş ayrılıkları taşıdıklarına yönelik iddiaların hatırlatılması üzerine, "Sayın Cumhurbaşkanımızın koalisyon istemediği, benim için de koalisyon için çabaladığım, hatta ve hatta kongre kaygısıyla koalisyon istediğim görüşüyse bir bühtandan ibarettir, vehimden ibarettir" diye konuştu.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, kendisine herhangi bir telkinde bulunmadığına işaret eden Davutoğlu, şöyle devam etti:
 
"Cumhurbaşkanımızın bana herhangi bir yerde 'Koalisyon olmasa iyi olur' gibi telkini olmamıştır. Beni tanıyanlar bilir, hakikat dışı söz benim ağzımdan çıkmaz. Böyle bir telkin olmamıştır. Sayın Cumhurbaşkanımızın bu yönde ve benim kanaatlerimin ayrı istikametlerde olduğu ve bu konuda farklı telkinlerde bulunulduğu görüşü, tamamıyla gerçek dışıdır."
 
BELİRSİZLİK ÇAKALLARI ÜSTÜMÜZE SALAR
 
Davutoğlu, Türkiye'yi bir saniye dahi hükümetsiz bırakmayacaklarını vurguladı.
 
Ülkede bir saniye dahi kriz ortamı oluşmasına izin vermeyeceğini bildiren Davutoğlu, şunları kaydetti:
 
"Bu benim siyasi kariyerime de partimin çıkarına da mani olsa bizler partimiz, partimiz ise ülkemiz için varız. Demokratik hukuk meşruiyetinden sapmaya izin vermem. Olağanüstü duruma, by-passlara, siyasete aykırı tavırlara, diyaloğun kopmasına izin vermeyiz. Beklenti ve erken seçimin uzun zamana yayılması ekonomiyi de olumsuz etkiler, belirsizliklerin artmasıyla birtakım puslu havayı seven çakalları ülkemize salar. Bunun için gereğini yaparız ve en kısa zamanda erken seçimin yoluna bakarız."
 
Erken seçime gidilmesinin felaket senaryosu olmadığını belirten Davutoğlu, "Erken seçim Türkiye'ye bir yıl kaybettirir, beş yıl kaybettirir', bu tür şeylerle de kimse gerilmesin. Seçim, aşı olmak gibidir. Aşı olduğunuzda bazen, istemediğiniz zamanda küçük bir sızı hissedebilirsiniz. Ama aşı bünyeyi sıhhate kavuşturur. Aşıdan korkmamak lazım. Eğer aşı olacaksanız da zamana yaymamak lazım. Aşı, olabilecek hastalığı engelleyecekse o zaman" dedi.
 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
sonuç 2015-08-13 20:20:40

KÜRTLERİ SİZ BÜYÜTTÜNÜZ ŞİMDİDE ÇEKİN

Avatar
selim cengiz 2015-08-13 20:22:02

Manşeti yanlış atmışsınız
Görüşmenin ilk ardından açıklama değil
Görüşmenin ardından ilk açıklama

Avatar
SIRRI TAÇ 2015-08-13 23:17:43

SİYASETTEN GINA VE NEFRET GELDİ O KADAR KAN AKTI...DEĞERMİYDİ?

Avatar
Menes 2015-08-14 00:55:11

Vatan için Hayırlısı olsun Başbakan'ım bizsizin yanınızdayız

Avatar
casim laçinkaya 2015-08-14 09:05:44

hayırlısı olsun zaten başka bir şey beklenemezdi chp ile koalisyon intihar demekti
tek çözüm erken seçim

Avatar
Hafiz 2015-08-14 12:12:46

Artık imamlik sınavı olur seçim geldi ya

Avatar
melih 2015-08-14 14:15:14

iyi geldiğiniz gibi gidersiniz......

Avatar
ne verdinizde 2015-08-18 22:57:02

ADMİNİN YORUMU___
Yorumunuz alay edici, gerçeklikten uzak olduğu ve diğer okuyucularımızı yanıltabileceği görüşüne kanaat getirdiğimizden dolayı ONAYLANMAMIŞTIR.