Başbakanlığın 1915 mesajına tepkiler

1915’te Ermeni olaylarının yaşandığı tarih olan 24 Nisan’dan bir gün önce, Başbakanlık’ın resmi sitesinden bir taziye mesajı yayınlandı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasını taşıyan mesaj Almanca, İngilizce, İspanyolca, Fransızca, Rusça, Arapça, Türkçe, Doğu ve Batı Ermenice olarak 9 ayrı dile de çevrildi.

Başbakanlığın 1915 mesajına tepkiler

1915’te Ermeni olaylarının yaşandığı tarih olan 24 Nisan’dan bir gün önce, Başbakanlık’ın resmi sitesinden bir taziye mesajı yayınlandı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasını taşıyan mesaj Almanca, İngilizce, İspanyolca, Fransızca, Rusça, Arapça, Türkçe, Doğu ve Batı Ermenice olarak 9 ayrı dile de çevrildi.

24 Nisan 2014 Perşembe 17:56
Başbakanlığın 1915 mesajına tepkiler
Yayınlanan mesaja farklı kesimlerden tepki geldi. Tepkilerden bir kısmı şöyle:
 
 
SERJ SARKİSYAN
Ermenistan Devlet Başkanı:
 
“Ermeni Soykırımı, Türkiye’nin inkar politikası kadar canlı. Bir suçun inkarının, bu suçun devamı olduğuna inanıyoruz. Bu tür suçların gelecekte tekrarlanmasının önüne geçmek ancak bunu tanımak ve kınamakla mümkündür. Ancak şunu kamuoyu önünde teyit etmek isterim ki biz Türk toplumunu düşman olarak görmüyoruz. Masum kurbanların hatırası önünde eğilirken o dönemde Ermeni komşularına yardım eli uzatan Türkleri de anıyoruz. Yurttaşlarımıza yardım eli uzatarak kendilerinin ve ailelerinin hayatlarını tehlikeye atanların hatıralarını kutsuyoruz.”
 
Türkiye Ermeni Patrikliği:
 
“Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı Ermeniler, Türkiye ve Ermenistan halklarının acılarını dindirecek, yaralarını saracak mutlu bir günün selamlanacağına inanmaktadırlar. Bu mutlu kucaklaşmanın gerçekleşmesi için düşmanlığı körükleyen kin ve nefret söylemlerinin bir tarafa bırakılmasının doğru olacağını düşünüyoruz. sevgi ve karşılıklı anlayış tohumlarının sarsılmaz bir azimle yeşertilmesinin gerekli olduğunu vurguluyoruz.
 
Sayın Başbakanımızın hayatlarını kaybeden Ermenilerin huzur içinde yatmaları dileklerine “amin” diyor, iletilen taziyeyi sevgiyle kabul ediyoruz. İnancımızın bir gereği olarak kadim dini geleneklerimiz uyarınca hayatlarını kaybedenleri dualarla anıyoruz.”
 
RICHARD GIRAGOSSIAN
Ermenistan Bölgesel Araştırmalar Merkezi Başkanı:
 
“Erdoğan'dan doğal ve beklenmedik bir merhaba mesajı.”
 
ARAM HAMPARIAN
Amerika Ermeni Ulusal Komitesi Genel Direktörü:
 
“Bu çarpık görüşü hukuk veya ahlak kuralları benimsemez. Bu acımasız ve gülünç taktiğin açıkça gösterdiği gibi Türkiye bugün gerçekleri ve Ermeni soykırımı için adaletin yerine gelmesini engelleme çabalarını arttırmıştır.”
 
ARAM ATEŞYAN
Türkiye Ermenileri Patrikliği Genel Partik Vekili:
 
“Sayın Başbakan’ın açıklaması, yaklaşımı acılarımıza su serpti. İlk defa böyle bir açıklamayı en üst düzeydeki bir devlet yöneticisinden duyuyoruz. Bu açıklama, gelecek güzel günlerin, dostluk köprülerinin başlangıcı olacaktır.”
 
DİKRAN GÜLMEZGİL
Karagözyan Vakfı Başkanı:
 
“Sayın Başbakan’a yakışan bir açıklama. Çok daha fazla umutluyum artık” dedi. Azınlık vakıfları temsilcisi Laki Vingas ise, “Bu iyi niyetli ifadeyi destekleyecek karşı adımlar atılmalı”
 
Avrupa Birliği (AB) Komisyonu:
 
"Kadim ve eşsiz bir coğrafyanın benzer gelenek ve göreneklere sahip halklarının, geçmişlerini olgunlukla konuşabileceklerine, kayıplarını kendilerine yakışır yöntemlerle ve birlikte anacaklarına dair umut ve inançla, 20. yüzyılın başındaki koşullarda hayatlarını kaybeden Ermenilerin huzur içinde yatmalarını diliyor, torunlarına taziyelerimizi iletiyoruz. Aynı dönemde benzer koşullarda yaşamını yitiren, etnik ve dini kökeni ne olursa olsun tüm Osmanlı vatandaşlarını da rahmetle ve saygıyla anıyoruz"
 
TAHİR ELÇİ
Diyarbakır Barosu Başkanı:
 
"Bir bütün olarak sayın başbakanın açıklamasını pozitif bir adım olarak gördüğümü ifade etmek isterim"
 
OKTAY VURAL
MHP Grup Başkanvekili:
 
"23 Nisan gibi çok özel bir günde, bayramı mecrasından çıkartarak, yabancılara yaranmak ve kendi ikbalini yegane korunması gereken değer olarak sunan zihniyet, bu bayramı Türk milletine zehir etti"
 
DEVLET BAHÇELİ
MHP Genel Başkanı:
 
"Türkiye'de birçok çevre, 'hepimiz Ermeniyiz' diyordu. Sanırım Başbakan da aynı şeyi Başbakanlık makamı olarak söylemeye başlamıştır ki bu, büyük talihsizliktir"
 
FARUK LOĞOĞLU
CHP Genel Başkan Yardımcısı:
 
"CHP olarak biz de 20. yüzyılın başlarında olaylarda hayatlarını kaybeden bütün insanların huzur içinde yatmasını dileriz. Hiçbir ayrım yapmaksızın, Ermeniydi, Müslümandı, başka gruplara mensup insanlardı. O olaylarda, o günün koşullarında hayatlarını kaybetmiş insanların şimdi yaşayan nesilleri, torunları varsa onların da hepsinin üzüntüsünü, acılarını paylaşırız"
 
HALUK KOÇ
CHP Genel Başkan Yardımcısı:
 
“Bu süreci siyasetin öznesine oturtursanız, tarihsel gerçeklerinden kopartırsanız kaybettiğiniz itibarınızı arama gayreti olarak algılanacağından şüpheniz olmasın”
 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.