Birlikte doğup birlikte hayata veda ettiler
Soma'nın Bayat Mahallesi'nde 1982 yılında, tek yumurta ikizi olarak dünyaya gelen İsmail ve Süleyman Çata, askere da aynı gün gitti. İki kardeşten birinin askerliği Kütahya, diğerininki Balıkesir'e düştü. İkiz kardeşleri, ayırmaya gönlü elvermeyen babaları Ahmet Çata, bir dilekçe ile aynı yerde askerlik yapmalarını sağladı. 11 yıl önce aynı madende işe başlayan İsmail ve Süleyman Çata, 4 yıl önce düğünlerini de birlikte yaptı.
 
Mursi'de ile evli olan Süleyman'ın bu evlikten bir oğulları oldu. Fatma ile evlenen İsmail'in ise 'Sude' ve 'Buse' isimli ikiz kızları oldu. Yerin metrelerde altında soğuk ve karanlıkta aynı vardiyada çalışan madenciler, dün patlayan trafoda çıkan yangın nedeniyle diğer meslektaşları ile mahsur kaldı. Kurtarma ekipleri, ikiz kardeşlerin yan yana cesetlerine ulaştı. Çaka kardeşlerin cenazeleri, kaldırıldıkları Kırkağaç İlçesi'ndeki soğuk hava deposunda babaları tarafından teşhis edildi.


 
Oğullarının cenazesini teslim alan Ahmet Çata, Bayat Köyü'ne götürdü. Evlerinin önünde helallik alınmasının ardından iki kardeşin cenazeleri, ikindide Balat Camisi'ne götürüldü. Buradaki törene, ikizlerin annesi Sevim Çata, babası Ahmet Çata ile İsmail Çata'nın eşi Fatma Çata ve Süleyman Çata'nın eşi Mürşide Çata ile madenciler ve vatandaşlar katıldı.
 
Cenazede töreninde Çata kardeşlerin yakınları güçlükle ayakta durabilirken, gözyaşları sel oldu. İkiz evlatlarını kazada yitirmenin verdiği acı ile baygınlık geçiren Sevim Çata'ya yakınlarının destek olmaya çalıştı. Baba Ahmet Çata, "İkizlerim, birlikte okudu, birlikte büyüdü, birlikte evlendi. Usta birer madenci olan oğullarım ile hep övündüm. Bu acıyı yaşayacağım aklıma gelmezdi" dedi.
 
Kılınan cenaze namazların ardından iki kardeş, mahalle mezarlığında toprağa verildi.
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
andurrahim kandemir 3 yıl önce

Sözün bittiği yer geride kalanlara sabırlar diliyorum.

Avatar
buket 3 yıl önce

Allahim sen sabir ver rabbim