CHP'li belediye tarihi hamamı meclis yaptı

Hürriyet yazarlarından Vahap Munyar ilginç bir olayı okurlarıyla paylaştı. Munyar Kırklareli'nin Lüleburgaz İlçesi Belediye Başkanı Emin Halebak'ın kendisi arayıp 450 yıllık Sokollu Mehmet Paşa Külliyesi'ndeki hamamı restore edip belediye meclis salonu haline getirdiklerini aktardığını yazdı.

Lüleburgaz Belediyesi, 450 yıllık Sokollu Mehmet Paşa Külliyesi'ndeki hamamı 6 milyon liraya restore edip belediye meclis salonu haline getirdi.

Sokollu Külliyesi, Mimar Sinan'ın Selimiye'den önce yaptığı eserlerden biridir. 1568'de yapımı gerçekleştirilen 3 bin metrekarelik alana sahip Külliye, Camii, Medrese, Arasta, Kervansaray, Hamam ve Sübyan Mektebi'nden oluşur. Bugün sadece cami, medrese, arasta, sübyan mektebi ve restorasyonunu gerçekleştirdiğimiz çifte hamam ayakta kalabilmiştir.

6 MİLYONA MAL OLDU

2006'da gerçekleşen satın alma süreci dahil restorasyon 6 milyon 205 bin liraya mal oldu. Bunun 235 bin 127 bin Euro'su, 'Bulgaristan ile Tarihi Kültürel Mirasın Korunması' çerçevesinde gelen hibeden oluştu. Bu para da mobilya ve bilgisayar donanımlarına harcandı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
religion man 2 yıl önce

aman dikkat edin terlemeyin oralarda hamam bu hararetli yer :)