Cumhurbaşkanı Erdoğan: Gereği yapılmalı

Terör örgütüne destek veren vekillerin bir an önce dokunulmazlıklarının kaldırılması gerekiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Davutoğlu'nun İran seyahatinin önemine değindi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Gereği yapılmalı

Terör örgütüne destek veren vekillerin bir an önce dokunulmazlıklarının kaldırılması gerekiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Davutoğlu'nun İran seyahatinin önemine değindi.

04 Mart 2016 Cuma 08:47
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Gereği yapılmalı
 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Batı Afrika’ya gerçekleştirdiği resmi ziyarette gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

"EVET DİYECEK ÇOK VEKİL VAR"

Demirtaş'ın Sur için yaptığı ve destek bulamadığı çağrıya değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bana gelen bilgiler de o doğrultuda. Ortada ciddi bir kalabalık görülmedi. Ama kendisinin bir merkezden bu işler yönetiliyor havasına girmesi, durumu gösteriyor. Bakın, bir şeyi daha önce de söyledim: Terörle ilintili olanların dokunulmazlıklarının kaldırılması lazım. Çok sayıda fezleke var. Dokunulmazlıkların kaldırılması veya kaldırılmaması parlamentoda neticeye bağlanmalıdır. Parlamentoda bu işe evet diyecek birçok milletvekili olduğuna inanıyorum. Çünkü bu milletin vekili bu millete ihanet edemez, bu milletin vekili devletine ihanet edemez. Kimi, niçin sokağa dökmeye çalışıyor bunlar? Arkalarında PKK var. Hem milletin parasını yiyeceksin hem de ihanet edeceksin. Bu kabul edilemez" dedi.

"MECLİS SÜRATLA NETİCEYE BAĞLAMALI"

"Bütçe sonrasında belki süreç hızlanabilir. Bütçe tamamlandıktan sonra bir hafta meclis kapanır. Akabinde de gerekli adımlar atılmalı, süratle bir neticeye varılmalı diye düşünüyorum."

"HEP BİRLİKTE DİK DURULMASI LAZIM, DURACAĞIZ"

"Dokunulmazlıklar kaldırılırsa bir kriz olur mu?" sorusu üzerine konuşan Erdoğan, "Peki şu anda bir kriz yok mu? Millete ihanetten, vatana ihanetten daha büyük bir kriz olabilir mi? Bu konularda hep beraber dimdik durulması lazım, duracağız. Operasyonlar için de kriz olur demişlerdi. Ama tam aksine, operasyonlar başarılı bir şekilde sürüyor. Peki hükümetimiz ne yapacak? Hükümetimiz de buralarda kentsel dönüşümü A’dan Z’ye en iyi şekilde yapmak suretiyle,  buralarda gerçek manada şehirciliğin de güzel örneklerini vermek suretiyle, oralarda yaşayan vatandaşlarımıza en güzel imkanları sunacak. Şu anda şehrin dışında olanlar, tekrar oralara taşınacak. Bizim Kürt vatandaşlarımız, bölge halkı, yeni yerlerine yerleşmek suretiyle de devletin himayesini, hükümetin himayesini bizzat yaşayacak. Ama onlar bunu yaşatmadı. Onlar ellerindeki belediyeleri, tamamen maalesef ihanet şebekelerine teslim ettiler. Bunu yaptılar. İşte rögarların altından nasıl silahlar çıktığını, evlerde tehditlerle nasıl silah depoları oluşturulduğunu hep birlikte gördük." dedi.

"BAŞBAKAN'IN İRAN SEYAHATİ ÖNEMLİ"

ABD’nin PYD konusundaki tutumuna değişiklik olup olmadığı yönündeki soruya Erdoğan, "Dışişleri bakanımızın ABD’li mevkidaşı ile yaptığı bir görüşmede, bir esneme, haklılığımızı teslim eder bir hava görülüyor. Sayın Obama ile Washington’da yapacağımız görüşmede de bunları konuşacağız. Tabii bölgede durum çok hassas, çok çok ciddi. Elimizden geleni yapmak suretiyle bu süreci olumlu istikamette nasıl ilerletebiliriz? Buna bakacağız, bunun gayreti içinde olacağız. Bu arada Sayın Başbakan’ın İran seyahati olacak. O seyahat de önemsenmesi gereken bir seyahat. Umuyorum ki Sayın Başbakan oradan hayırlı neticelerle döner" dedi.

TÜRKİYE-İSRAİL İLİŞKİLERİNDE SON DURUM

"İsrail ile olan görüşmeler henüz nihayete ermiş değil. Nihayete erdiği an o dediğiniz zaten olur. Biliyonsunuz, bu konuda birinci şart özürdü, o zaten bitti. İkincisi tazminattı, o konuda da hemen hemen nihayete gelindi. Üçüncü ise ambargonun kaldırılması, ki en önemlisi de bu. Zira Filistin, Gazze, tüm buralarda enerji noktasında çok ciddi bir sıkıntı var. Gazze’de Aşdod Limanı’na bir enerji gemisi yanaştırmak ya da orada bir doğalgaz çevrim santralı yapmak suretiyle enerji ihtiyacını gidermek mümkün olabilir. Bir diğer mesele de elektrik ile ilgili dağıtım şebekelerinin yapımı. Türkiye olarak bu konularda yardımcı olabiliriz. Diğer bir konu da su meselesi. Ciddi manada su sıkıntısı var. Bu hususta denizden arıtma yöntemi kullanılabilir. Sondaj sıkıntılı olabilir; zaman içerisinde deniz suyunu da almak suretiyle su tuzlanabiliyor. O nedenle deniz suyunun arıtılması büyük bir rahatlama getirebilir. Şebekelerin yapımı da önemli. Ayrıca hastaneler, okullar meselesi de var. Tüm bu konularda olumlu sinyaller alıyoruz. Türkiye olarak tüm konularda rol üstlenebiliriz dedik. Zia bu meseleler bizim hassasiyetimizi gerektiren konulardır. Bu konularda olumlu adımlar atılmasını bekliyoruz. Bu adımlar atıldıktan sonra gerisi zaten kendiliğinden gelecektir." 

"MİLLET BU İŞİ HALLEDER"

Erken seçim ihtimalinin sorulması üzerine Erdoğan, "Ben erken seçimden yana olmayan bir insanım. Fevkalade durumlar olur, tabii o ayrı bir konu. Millet, Anayasa konusunda partilerin ne yaptığını görüyor. Anayasa yapım sürecinden kimlerin kaçtığı da görülecek. Ama dediğim gibi, muhalefet buna yanaşmasa da, iktidar partisi meclise bir anayasa taslağı getirebilir. Çıkar veya çıkmaz. Ama 330’un yakalanması halinde, benim hiç tereddüdüm yok, millet bu işi halleder"açıklamasında bulundu.

Erdoğan, referandum tarihi için ise "Cumhurbaşkanı olarak bu konuda bir şey söylemem doğru olmaz." açıklamasında bulundu.

MESELE BU İŞİ TARTIŞMAK, CHP İSE KAÇTI

CHP’nin başkanlık sistemini istemediği gerekçesiyle masaya oturmamasını eleştiren Erdoğan şöyle konuştu:

"CHP bildiğiniz gibi masadan çekildi. Neymiş, başkanlık sisteminin olduğu bir masada olmazmış. Ol o masada, karşı çık. Kabul etmek zorunda değilsin. Parlamentodan da geçmeyebilir. Ama mesele bu işi tartışmaktır. Bundan bu kadar çekinmenin kaçmanın anlamı nedir? Mesela partilerin kapatılması konusu. Biz o gün Anayasa değişikliği gündeme geldiğinde partilerin kapatılmaması gerektiğini savunduk. Bizim içimizde üç beş arkadaş ne yazık ki bizi sattılar. Diğerleri de Meclis’ten çıkıp gittiler, buna anamuhalefet de dâhil. Tabii 330’u yakalayamayınca o iş pakete girmedi, parti kapatma olayı maalesef yasaklanamadı. Hala bugün partilerin kapatılması, kapatılmaması konusunu tartışıyor. Bu gün bu konuda en çok sesi çıkan HDP, o gün bırakıp gidenler arasındaydı. Benim Başbakanlığımdaki o süreçte bizler, parti kapatmaya son veren, bunu parlamentonun iznine tabi kılan bir madde getirmek istedik, ama HDP dâhil hepsi bırakıp gittiler. Cumhurbaşkanı olarak bugün de diyorum ki parti kapatmaya karşıyım, kim olursa olsun, eğer onlar bir suçu irtikap ediyorsa bunun bedelini ödemelidir. Çünkü iddiam şu: Tüzel kişi mahkûm edilmez, gerçek kişi mahkûm edilir. Bence bu konuda parlamentoda bir müzakerenin yürütülmesinde fayda var. Yeni anayasa konusuna dönecek olursak, bence, hepsi çekilse dahi yola devam edilebilir. Bizim daha önce yaptığımız bir anayasa çalışması var. İktidar partisi o çalışmayı pekala parlamentoya getirebilir."

O zaman halk nezdinde şöyle bir şey oluşur: İktidar partisi gereğini yaptı, ama parlamentodaki diğer üyeler buna destek olmadı. Halk, ‘Meydanda anayasayı değiştirme konusunda verdikleri sözlere, şu partiler sadık kalmadılar. Bunu gördük’ der."

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.