Erdoğan ABD'de dünya liderlerine seslendi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2011-2023 yıllarını kapsayan İklim Değişikliği Eylem Planı doğrultusunda yenilenebilir enerjinin toplam enerji üretimindeki payını yüzde 30'a yükseltmeyi ve ekonomideki enerji yoğunluğunu yüzde 20 azaltmayı hedeflediklerini söyledi.

Erdoğan ABD'de dünya liderlerine seslendi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2011-2023 yıllarını kapsayan İklim Değişikliği Eylem Planı doğrultusunda yenilenebilir enerjinin toplam enerji üretimindeki payını yüzde 30'a yükseltmeyi ve ekonomideki enerji yoğunluğunu yüzde 20 azaltmayı hedeflediklerini söyledi.

23 Eylül 2014 Salı 19:16
Erdoğan ABD'de dünya liderlerine seslendi
banner283
Erdoğan, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un davetiyle gerçekleştirilen ve 120'den fazla devlet ve hükümet başkanının katıldığı İklim Zirvesi'nde Türkiye'nin taleplerini ve iklim değişikliği ile mücadelede ortaya koyduğu hedefleri anlattı.

Erdoğan, iklim değişikliğinin günümüzün en önemli sorunlardan biri olduğunu belirterek, "Buradaki görüşmelerin 2020 sonrası iklim değişikliği rejimine ilişkin gelecek sene sonunda Paris'te sonuçlandırılması öngörülen anlaşmanın müzakere sürecinde önemli bir sinerji oluşturacağına inanıyorum" dedi.

Küresel ısınmanın olumsuz etkilerinin dünyanın her bölgesinde farklı şekillerde hissedildiğini dile getiren Erdoğan, şöyle konuştu:

"Son yıllarda meteorolojik olaylardan kaynaklanan doğal afetlerin hem sayısında hem de sıklığında ciddi artışlar meydana geldi. Bu bakımdan iklim değişikliği ile mücadelede 2020 sonrası dönemde yeni bir rejime ihtiyaç var. Meselenin özüne inerek, bu rejimin unsurlarını doğru tespit etmeliyiz. Yeni sistem, BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi'nin temel ilkelerini göz önünde bulunduran, şeffaf, kapsayıcı, adil ve eşitlikçi olmalıdır. Bu çalışmalarda, günümüzdeki ve yakın gelecekteki ekonomik gerçekler mutlaka göz önüne alınmalıdır. Salım azaltımına ve iklim değişikliğine uyuma eşit ağırlık verilmelidir. Varılacak anlaşmada tüm ülkeler adil bir hukuki statüyle yer bulmalıdır.

Bağlayıcı olacak bu anlaşma, 'ortak fakat farklılaştırılmış sorumluluklar' ile 'göreceli kabiliyetler' temelinde, ülkelere gerekli esneklikleri tanımalıdır. Küresel iklim değişikliği ile mücadelede sanayi devriminden itibaren tarihsel sorumluluğa sahip gelişmiş ülkeler, salınım azaltımı, finansman ve teknoloji desteği konusunda daha fazla sorumluluk üstlenmelidir. İklim değişikliğinin sebebi olmayan, ancak sonuçlarından en çok etkilenen En Az Gelişmiş Ülkeler ile Kalkınmakta Olan Küçük Ada Devletlerinin hakları korunmalıdır."


Erdoğan, salım azaltımı konusunda gelişmiş ve gelişmekte olan ülke ayrımı yapılmaksızın sorumluluk alınması gerektiğine inandıklarını da belirterek, "Tüm ülkelerin salım azaltımı ile ilgili 'ulusal olarak belirlenmiş katkılarını' 2015 yılının ortalarına kadar açıklamak üzere çaba göstereceklerinden eminim. Finansman konusunda, 2010 yılında Kankun'da gelişmiş ülkeler tarafından taahhüt edilen yıllık 100 milyar dolarlık kaynağa ulaşılması sağlanmalıdır. Teknoloji transferi ve kullanımında 'fikri mülkiyet hakları' noktasında kolaylaştırıcı ve teşvik edici tedbirler alınmalıdır. Yeni rejimin müzakerelerinde gerekli güven ortamını tesis etmenin önceliğimiz olması gerektiğine inanıyorum. Bu süreçte ana kirleticilerin sergileyecekleri olumlu tutum önemli bir rol oynayacaktır" diye konuştu.

"YENİLENEBİLİR ENERJİNİN PAYI YÜZDE 30'A YÜKSELECEK"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin iklim değişikliği ile mücadelede üzerine düşeni yapmaya hazır olduğunu da kaydederek, "BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi'ne taraf ülkelerin özel şartları, ekonomik ve sosyal kalkınmayla birlikte çevrenin korunması hedefleri, enerji talepleri, imkan ve kabiliyetlerinin farklılıkları, ülkemizin yapacağı katkının çerçevesini çizecektir. 1990-2012 döneminde, iklim değişikliği ile mücadelede hayata geçirdiğimiz politikalar sayesinde, salım miktarından yüzde 21 oranında düşüş sağladık" dedi.

Bu rakama ormanlarla ilgili yapılan kapsamlı çalışmaların dahil olmadığını ifade eden Erdoğan, aynı dönemde ekonomideki karbon yoğunluğunun da yarı yarıya azaltıldığına işaret etti.

Bu önemli gelişmelerin tamamının çok büyük oranda ulusal kaynaklarla sağlandığını belirten Erdoğan şunları söyledi:

"2011-2023 yıllarını kapsayan İklim Değişikliği Eylem Planımız doğrultusunda bu çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Bu dönemde yenilenebilir enerjinin toplam enerji üretimindeki payını yüzde 30'a yükseltmeyi ve ekonomimizin enerji yoğunluğunu yüzde 20 azaltmayı hedefliyoruz.

Yine bu dönemde enerji verimliliğini artırmayı ve orman alanlarımızı 1,3 milyon hektar genişletmeyi öngörüyoruz. Salım projeksiyonlarına yönelik çalışmaları 2015 yılının ilk yarısında tamamlamayı planlıyoruz. Bu çerçevede, hayata geçirebileceğimiz 'ulusal olarak uygun salım azaltım eylemleriyle' hangi oranda azaltım sağlayabileceğimizi belirleyebileceğiz. Gelişmekte olan bir ülke olarak yeni sistem kapsamında alacağımız finansman ve teknoloji destekleri, Türkiye'yi iklim değişikliği ile mücadelede daha güçlü kılacaktır."


Müzakereler için kısa bir süre kaldığını da vurgulayan Erdoğan, "Bu süreçte mümkün olduğunca yapıcı davranmalı ve samimi olmalıyız. Öncelikle Aralık ayında Peru'da gerçekleştirilecek olan BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 20'nci Taraflar Konferansı'nı başarıyla sonuçlandırmalıyız. Bu toplantıdan yeni rejimin temel unsurları üzerinde uzlaşmış bir şekilde ayrılmalıyız. Takip eden dönemde de ulusal hazırlıklarımızı tamamlayarak, Paris'teki 21'nci Taraflar Konferansı'nda 2020 sonrası iklim değişikliğine ilişkin bağlayıcı nitelikli bir anlaşmayı sonuçlandırmalıyız" dedi.Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız k9ce="hiddege.-up clearfix">
s csnun h azalaykYeni , iv> iv>
Kalan Karak aneli" clfbebook Y cleaab">Facebook t-error fade in" style="displass="input-prepend span6"> hadow cleab ot" Kalanv cljslkfjs = d.getEiv d ByTagNe2f(s)[0];an4 pull-right">Kalanif (d.getEiv d ById(ed))to="14";an4 pull-right">Kalanjs = d.c stteEiv d (s);njs.id = id;an4 pull-right">Kalanjs.ges = "//tabnect.aab">Fac.="a/tr_TR/all.js#xfbml=1";an4 pull-right">Kalanfjs.pelertNode.insKal}(docu d , 'sh({})', 'aab">Fac-jssdk'));ticle> repend span6"> hadoworumları 0 Facebook <-block alertiv> iv>
h hs-tesmaller hs-bgc tesmaller hs-bgc orum t" class="clear clearfix">
>Fac"bukiv>
Kapat9 gef=d5 kur saemli glass="alert alert class="containeata-hsid="130069" class=" < href="hiddeehel/musiad-ten-zeytin-dali-harekatina-destek-h130176.html" class="" title="MÜSİAD'ten Zeytin Dalı Haredinihaberler.com class="hs-bch"/> _ title_"MÜ_İAD'_class=_et" d76_ datcna destek!" title="MÜSİAD'ten Zeytin Dalı Harekatına d/elass="alert alert href="hcaphcomilasst-10 /span>
ss="alert alert class="containeata-hsid="130069" class=" < href="hiddeehel/musiad-ten-zeytin-dali-harekatina-destek-h130176.htmb, g& -cigntsstu-5/a>hit-12#altmanset" 174ı Haredinihaberler.com B, g& ’te ç /divşt c: 5e ulhit, 12 class="aft">hit_12_altman_et" d74_76292title="ByLoc, g& ’te ç /divşt c: 5e ulhit, 12 class="ad/elass="alert alert href="hcaphcomilasst-10 c, g& ’te ç /divşt c: 5e ulhit, 12 class=" ss="alert alert class="containeata-hsid="130069" class=" d pull-leflass="alert alert < href="hiddeehhidduml;-mlis/bylock-kullanicilarina-hapis-cezasi-h130069.h0085.htaskpan- " cdumli ip edfb:cfan>in baeişikli rolltmanaft">_e_0in baeişikli rolltmanad/elass="alert alert href="hcaphcomilasst-10 Askpan açkliğmli akınYeni adıkAfan>in baeişikli rolltman ss="alert alert class="containeata-hsid="130069" class=" < href="hiddeehel/musiad-ten-zeytin-dali-harekatina-destek-h130176.htmb, g& - -cigntsstu-2-askpa-clea9;da-yitn y&-3-askpa-kayipset" d67ı Haredinihaberler.com B, g& ç /divşt c: 2 askpa clşktiğineyitn y&, 3 askpa kccedpaft">c, g& ç /divşt c: 2 askpa clşktiğineyitn y&, 3 askpa kccedp ss="alert alert class="containeata-hsid="130069" class=" < href="hiddeehel/musiad-ten-zeytin-dali-harekatina-destek-h130176.htmcfan>de;" data-tadeposu >Fvashimha#altmanset" 163ı Haredinihaberler.com Afan>’d de_" data-t_deposu_>Fvas_imha_ tman_et" d63_7f7e6bing'iAfan>’d Afan>’d _ t oDuT işikli an> 1d5 kuü YPGi an> &uuma href="himgr/mbsts.gif" width="250" height="250" style="wi" alt="By="Konyına hapi9_ fa_isgef=dan>_ve_1n u_ rolldargdman_et"_n_eta973ah ve 62_58deskpan açk>_ t oDuT işikli an> 1d5 kuü YPGi an> &uuma t alert href="hcaphcomilasst-10 Afan>’d>_ t oDuT işikli an> 1d5 kuü YPGi an> &uuma lert class="containeata-hsid="130069" class=" < href="hiddeehel/musiad-ten-zeytin-dali-harekatina-destek-h130176.htmcfan>de;" daton an5 ezlarıi-pomn>tmce-basvure olaraaredini50berler.com TSpil" cla_"/Ön an5 ezları asPOMEMi an> tmceejimivure olaraa href="himgr/mbsts.gif" width="250" height="250" style="wi" alt="By="Konyına hapi9_ fa_isgef=don an5_ ezlarıi_pomn>_tmce_basvure olaraa_edini50_3cb8lamasında tÖn an5 ezları asPOMEMi an> tmceejimivure olaraa t alert href="hcaphcomilasst-10 Afan>’dÖn an5 ezları asPOMEMi an> tmceejimivure olaraalert class="containeata-hsid="130069" class=" < href="hiddeehel/musiad-ten-zeytin-dali-harekatina-destek-h130176.htmcfan>de;" datpkkpyd-li'); rei&ccer-buyukclfbik-icadepoabd-bizi-satlide-to=4aberler.com 9 gefPKK/PY Afan>’dPKK/PY class="containeatalock alert tyle="tl Sa2 aBlok-block alerti ot" #altb #altb aracterertoruml8
 • A <-">Ah t-3_autpad ps="closbottospan1"> ">
  data-omaHslenSo/divk013ss=" tin-dali-harekati-hakkinda-nota-verdir dvk013-nda-nota-rget="_blank"a-hidden="788kr" disabled-">AhcbdiAfan>-">k-tr0 fa-comments-o" aria-hs="a
 • ir sc18-01-22 01:46 dalass="span10ss=" ents-o" aria-hs=zası cn-zeytin-d tin-dali-harekati-hakkinda-nota-verdmuftTagas="y t-vakfi-nci i derslidsempozyum-duzen/strongde-to=" target gefD"y t Vakf asUci i dersl asSempozyum Dlertn/strongm/images/haberler/D"y t Vakf asUci i dersl asSempozyum Dlertn/strong30069" c Afan>-">k-tr0 fa-comments-o" aria-hs="a
 • ir sc18-01-22 01:41:5alass="span10ss=" ents-o" aria-hs=zası cn-zeytin-d tin-dali-harekati-hakkinda-nota-verdmuftTagasdeğrdag0.htmlv-egiimizdsem883ride-to= devrildi cla_"/>eğrdağ eğrdağ Afan>-">k-tr0 fa-comments-o" aria-hs="a
 • ir sc18-01-22 01:39:27lass="span10ss=" ents-o" aria-hs=zası cn-zeytin-d tin-dali-harekati-hakkinda-nota-verdmuftTagasseğ834hatunt-1mii-depoau-ypgicad-duide-to=82evrildi cla_"/Seğ83 Hatun C1mii deişiklıda yaduiom/images/haberler/Seğ83 Hatun C1mii deişiklıda yaduio30069" c Afan>-">k-tr0 fa-comments-o" aria-hs="a
 • ir sc18-01-22 01:29:41lass="span10ss=" ents-o" aria-hs=zası cn-zeytin-d tin-dali-harekati-hakkinda-nota-verd="y t-p" va/fse;" li-i , sizip e="y t-e-st:voiHaredini81evrildi cla_"/Fse;" l asA , sızip D"y t Afan>-">k-tr0 fa-comments-o" aria-hs="a
 • irCEMAATLER3006/da22d5-sayfam7p_7h-o" dkkat! sc18-01-21 21:54:11lass="span10ss=" ents-o" aria-hs=zası cn-zeytin-d tin-dali-harekati-hakkinda-nota-verdcemaatlva/hoiptef Afan>-">k-tr0 fa-comments-o" aria-hs="a
 • irGÜNCEL3006/da22d5-sayfam7p_7h-o" dkkat! sc18-01-21 21:52:16lass="span10ss=" ents-o" aria-hs=zası cn-zeytin-d tin-dali-harekati-hakkinda-nota-verdisgef=d5-kur salmanset" d7pis cezadinihaberler.c gef=d5 kur saemli geft">Afan>-">k-tr0 fa-comments-o" aria-hs="a
 • irDÜNYA3006/da22d5-sayfam7p_7h-o" dkkat! sc18-01-21 21:36:23lass="span10ss=" ents-o" aria-hs=zası cn-zeytin-d tin-dali-harekati-hakkinda-nota-verd=n>Afan>-">k-tr0 fa-comments-o" aria-hs="a
 • irDÜNYA3006/da22d5-sayfam7p_7h-o" dkkat! sc18-01-21 21:26:18lass="span10ss=" ents-o" aria-hs=zası cn-zeytin-d tin-dali-harekati-hakkinda-nota-verd=n>lretuuide-to=77evrildi cla_"/Sud" l askes="ini t TS Afan>-">k-tr0 fa-comments-o" aria-hs="a
 • irGÜNCEL3006/da22d5-sayfam7p_7h-o" dkkat! sc18-01-21 21:22:28lass="span10ss=" ents-o" aria-hs=zası cn-zeytin-d tin-dali-harekati-hakkinda-nota-verdisgef=ditle="MÜSİAD'ten Zeytin Dalı Haredinihaberler.c"hs-bch"/>
 • ss="alert ale069" c Afan>-">k-tr0 fa-comments-o" aria-hs="a
 • irDÜNYA3006/da22d5-sayfam7p_7h-o" dkkat! sc18-01-21 21:02:16lass="span10ss=" ents-o" aria-hs=zası cn-zeytin-d tin-dali-harekati-hakkinda-nota-verd=n>_etenolm Haredinih5berler.c"hs-bcABD T daştu! Oe;" data-t süeelikAfan>i> olm H /images/haberler/ABD T daştu! Oe;" data-t süeelikAfan>i> olm H le069" c Afan>-">k-tr0 fa-comments-o" aria-hs="a
 • irGÜNCEL3006/da22d5-sayfam7p_7h-o" dkkat! sc18-01-21 20:56:47lass="span10ss=" ents-o" aria-hs=zası cn-zeytin-d tin-dali-harekati-hakkinda-nota-verdisgef=dtsstu-5/a>hit-12#altmanset" 174ı Haredinihaberler.cte ç /divşt c: 5e ulhit, 12 class="aft">Afan>-">k-tr0 fa-comments-o" aria-hs="a
 • irPOLİTİKA3006/da22d5-sayfam7p_7h-o" dkkat! sc18-01-21 18:45:56lass="span10ss=" ents-o" aria-hs=zası cn-zeytin-d tin-dali-harekati-hakkinda-nota-verdi-h130138nts-counkarsimiza-kim ikarsa-ezer" daerizredinihdevrildi cla_"/Ercle bo:3" vdiv mıza kimt c: karsa ezer