Kimler milletvekili olma(ma)lı?

Böyle bir yazıyı önceden yazmış olsaydım hocanın bir beklentisi var sanılabilirdi. Ama biz uzun yıllar önce Allah’ın bize verdiği partiler üstü rütbeye hiçbir rütbeyi tercih etmeyeceğimize dair söz verdik, rahatız.

Kimler milletvekili olma(ma)lı?

Böyle bir yazıyı önceden yazmış olsaydım hocanın bir beklentisi var sanılabilirdi. Ama biz uzun yıllar önce Allah’ın bize verdiği partiler üstü rütbeye hiçbir rütbeyi tercih etmeyeceğimize dair söz verdik, rahatız.

23 Şubat 2015 Pazartesi 02:35
Kimler milletvekili olma(ma)lı?
 
İşte Yenişafak Gazetesi Yazarı Prof. Dr. Faruk Beşer'in "Kimler milletvekili olma(ma)lı?" yazısı:
 
Şimdi adaylık müracaatları bitti. Bundan sonrası bizi de vatandaş olarak herkes kadar ilgilendiriyor. Biz de düşündüğümüzü söyleyebiliriz, söylemeliyiz.
 
Önce adayları belirleyecek ekibe sözümüz:
 
Bizim böyle konulardaki düşüncemizi belirleyen normlarımız şunlardır:
 
“Allah size emanetleri ehline vermenizi emrediyor” 4/58.
 
“Bir işin ehli, o işi en iyi bilen ve güvenilir olandır” 28/26, 12/55.
 
“Kim bizim işimize, yani kamu işine, daha ehil birisi varken, sırf aralarındaki dostluk ya da akrabalık sebebiyle daha az ehil olanı alırsa, kıyamet günü onun hasmı bizzat ben olacağım” (Ebu Davut).
 
“Kim aralarında Allah’ın daha memnun olacağı birisi varken kendi arzusuna uygun olana görev verirse Allah’a da Rasulü'ne de, müminlere de hıyanet etmiş olur”. (Süyuti).
 
Abdurrahman bin Semura’ya: “Abdurrahman, sen yöneticilik isteme! Sen onu isteyerek alırsan başarısız olursun, onu sana verirlerse Allah’ın yardımını bulursun” (Buhari). Buradan hiçbir surette görev istenmez sonucu çıkarmak da yanlıştır. Aksine Hz. Peygamber onda gördüğü eksiklik sebebiyle böyle söylemiş olabilir. Çünkü Hz. Yusuf’un görev istediğini de bize bizzat Kur'an-ı Kerim nakleder. Ancak genel prensip budur.
 
Tabii ki, adayların seçimi belli komisyonlara havale edilmek zorundadır ve her birinin eşi, dostu, arkadaşı vardır. Bakalım dünyalıklarını ve nefislerini mi, yoksa işte bu mukaddes umdeleri mi tercih edecekler.
 
Onlardan önce bu komisyonları seçenler için de bu ölçü geçerli.
 
Yıllar önce A. Necdet Sezer’in yerine seçilecek cumhurbaşkanının kim olacağı tartışıldığı günlerde Sayın Tayyib Erdoğan’ın aday olup olmayacağı merek ediliyordu. Birileri “Aman ha! Sakın olmasın!”, “Eşi başörtülü olan birisini oraya çıkarmayız” tehditleri savuruyordu. Ben de kaos çıkar endişesiyle Sayın Davutoğlu’na kendimce güya akıl vermiştim; adaylık günü yaklaşıncaya kadar Tayyip Erdoğan aday olacakmış gibi davranıp, bir manevrayla tam son anda hanımının başı açık, ama dindar birisini aday gösterseniz, lafları ağızlarında kalır ve ülkeye dindar bir cumhurbaşkanı seçilmiş olur, demiştim. Sayın Davutoğlu da bana, öyle olanlar kritik anlarda dik durmasını başaramıyorlar. Aksine Köşk'e, hanımının başı kapalı birisi çıkmalıdır demişti. Hangimizin haklı çıktığımız belli. Bu dik duruş özelliği milletvekilleri için de aranmalı. Yıllarca kendisine hak etmediği bakanlık verilip, sonra görev değişikliği yapılınca, ya da istediği görev verilmeyince çekip giden omurgasız menfaatçiler baştan elenmeli.
 
Adaylar için temayül yoklaması elbette önemli, partililerin kanaatleri önemli. Ama partili partisiz bölge insanının ve kanaat önderlerinin söyleyecekleri de bence daha da önemli görülmelidir. Bazı partililer para, şöhret ya da makam zaafı gösterip yine kendi eş dostlarını seçtirmeye çalışabilirler.
 
Bu meyanda adayların kasa-masa-nisa geçmişleri özellikle sorgulanmalı.
 
Tecrübeyi ihmal etmemekle beraber adayların genç ve heyecanlı olmalarına önem verilmeli.
 
Milletin inancıyla ve ahlak anlayışıyla kavgalı ve problemli kişiler kabul edilmemeli.
 
Mülakatta adaya mesela şöyle sorular sorulmaz mı, diye düşünüyorum: Allah için söyler misin? Senin bölgende adaylığa başvuranlar arasında liyakat bakımından senden önce olanlar var mıdır, kimlerdir?
Ve hukuken bir bağlayıcılığı olmasa bile adaylara şöyle gizli bir yemin belgesi imzalatılamaz mı? Olur ya, bir gün vicdanıyla baş başa kaldığında bunun da bir etkisi olabilir.
 
“Vekili olduğum millete hizmeti kendime hizmetten hep önde tutacağıma, görevimi kutsal bilip gece gündüz çalışacağıma, bu görevi dünyalık elde etmek için kullanmayacağıma, görevde olduğum sürece hiç kimseden hediye dahi kabul etmeyeceğime, kendi partimden dahi olsa yanlışa karşı çıkacağıma, haksız iş ve ihale takibi yapmayacağıma, yapanlarla kim olursa olsun, mücadele edeceğime, bana bir görev verilirse canla başla üstesinden gelmeye çalışacağıma, görev benden alınırsa aleyhte konuşmayacağıma, kendimi hizmete daha ehil kılabilmek için sürekli bilgileneceğime… namusum, şerefim adına Allah için söz veririm”.
 
Aday seçimi için bunlar aklıma geldi. Milletvekili olduktan sonraki süreç için de elbet söyleyeceklerim var.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Emrullah KAYA 2015-02-23 08:46:21

Muhterem hocam,ağzınıza,yüreğinize sağlık.
Bizim camiadan arkadaşların aday adayı olmak için istifaları üzerine bu sitede yayınlanan bir habere yorum yapmış,cesaret ve öz güvenlerinden dolayı tebrik etmiş ve başarı dileklerimi beyan etmiştim.Site yöneticileri de bu yorumdan hareketle "Eski İl Müftüsünden Altın Tavsiyeler" diye haber yapmışlardı.Aslında orada çok fazla detay ve tavsiye yoktu.Ben o haberin altını doldurmak için "Tavsiyeler" başlığıyla bir yazı yazmayı düşünüyordum ki, sizin bu yazınızı gördüm,okudum ve yazı yazmaktan vazgeçtim.Zira bunun üzerine ne yazılabilir ki.Harika olmuş,Allah sizden razı olsun.
Her ne kadar siz yazınızda daha çok Milletvekili adaylarını yani Listeleri tespit edecek komisyonlara tavsiyelerde bulunuyorsanız da aday olmayı düşünen aday adayların da kendilerine düşen payı ve dersi alacaklarını umuyorum ve diliyorum.
Rabbim netice olarak Milletimiz,Memleketimiz,İslam alemi ve insanlık için hayırlı olanını nasip eylesin diyorum.Saygı ve muhabbetle..

Avatar
Seçmen 2015-02-23 09:40:41

AH AAAH AH hocam bahsettiğin evsafta bana millet vekili aday adayı göster, söz veriyorum gece gündüz durmadan canımızla, malımızla, oyumuzla destekleriz.

Avatar
bilal krç 2015-02-23 17:09:03

dilinize sağlık hocam.. Rabbim Allah'tan korkan alimlerin sayısnı çoğaltsın..

Avatar
veli hikmet 2015-02-25 23:34:47

teşekkürler hocam. sizin gibilerin, sizin gibi konuşma zamanı. faydası olacağını düşünüyorum. inanın bu söylemlere çok ihtiyacımız var. belki alışılmış değil ama destekçileriniz çok olacak. memleket için yararlı olacağını düşünüyorum.