Müslümanların üç sıkıntısı var

Erdoğan, “Farklılıklarımızla beraber birlik olmayı başaramadan Müslümanlar olarak yaşadığımız sıkıntıları aşamayız” dedi. Erdoğan, İslam dünyasının çektiği en büyük sıkıntıların ise mezhepçilik, ırkçılık ve terör olduğunu söyledi

Müslümanların üç sıkıntısı var

Erdoğan, “Farklılıklarımızla beraber birlik olmayı başaramadan Müslümanlar olarak yaşadığımız sıkıntıları aşamayız” dedi. Erdoğan, İslam dünyasının çektiği en büyük sıkıntıların ise mezhepçilik, ırkçılık ve terör olduğunu söyledi

16 Nisan 2016 Cumartesi 09:42
Müslümanların üç sıkıntısı var
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreteri İyad Medeni, İİT 13. İslam Zirvesi'ne ilişkin ortak basın toplantısı düzenledi. Birlik ve dayanışma mesajı veren Erdoğan, özetle şunları söyledi:
Farklılıklarımızla beraber, birlik olmayı başaramadan, Müslümanlar olarak yaşadığımız sıkıntıları aşamayız. Barış ve adalet sütunları üzerinde yükselen bir medeniyetin mirasçılarının, bugün daha çok iç savaşlar, silahlı çatışmalar, mezhep taassubu ve terörle anılıyor olması üzüntü vericidir.

MEZHEP, IRKÇILIK, TERÖR


Şu anda en büyük üç sıkıntımız var. Bunlar mezhepçilik, ırkçılık ve terördür. İslam dünyasının içinde olduğu bu mezhepçilik tahribatını ki bu fitnedir aynı zamanda, bu ırkçılık tahribatını bu da başka bir fitnedir, bir diğer tarafta da terör olayı, bunlar bizi ciddi manada zayıflatmakta ve kan kaybına neden olmaktadır.


BU NE MENEM İŞTİR

Dikkat edin mezhepçilikte, ölen de öldüren de Müslüman. Bu ne menem bir iştir. Biz mezhepçilik noktasında ne Şii dinindeniz ne Sünni dinindeniz. Bizim tek dinimiz var, İslam. Diğerleri birer yol olabilir ona saygı da duyarız ama İslam'ı asla tartıştırmayız. Yeni yeni yollar aranması gibi bu tür fitne unsurlarının içerisine giremeyiz, oralarda rol alamayız

.

TERÖR BELASINI İNSANLIK ÖDÜYOR


Dünyada ne kadar kavim, ırk varsa hepsine saygı duyarız. Ama hiç bir ırk, diğer bir ırka üstünlük mücadelesine, üstünlük kavgasına girerse işte bu da bir fitnedir. Bunlar bizi, böler, parçalar, bizi vicdanda da insanlıktan da uzaklaştırır, hele hele bu İslam'ın içinde ırkçılık fitnesi yaygınlaştırılırsa, bu aynı zamanda da beladır. Bir diğeri de terördür. Şu anda terör belasının bedelini insanlık ödüyor.

ARKASINDA KİMLER VAR

Dünyada yaşanan insani dramların, krizlerin büyük kısmının Müslümanların yoğunlukta bulunduğu coğrafyalarda vuku bulduğu da bir gerçektir. Acaba niçin halkı Müslüman olan ülkelerde bu terör yaygınlaşıyor. Acaba bunun arkasında kimler var? Hangi unsurlar, hangi ülkeler var. Bunu sorguladığımız zaman, bu terör olaylarının daha sonra iç savaşa dönüşmesi çok anlamlıdır.
 
Erdoğan: Terörle mücadelede mutabık kaldık

MÜCADELEDE MUTABAKAT


İİT üyesi ülkeler olarak, ayrım yapmadan tüm terör örgütleriyle, dinimizi istismar eden tüm cinayet şebekeleriyle mücadele etme konusunda mutabık kaldık. İİT Polis İşbirliği ve Koordinasyon Merkezinin kurulması önerimizin kabul edilmesi sevindirici.

DÜNYAYA BARIŞ MESAJI


Kızılaylarımızın ortak bir çatı etrafında buluşarak, dünyanın en etkili yardım kuruluşu haline dönüşmesi gerektiği görüşümüzü ifade ettik. Bu ortak kuruluş haline gelirse yardım elini çok daha güçlü uzatacaktır. Müslümanların azınlık olarak yaşadıkları yerlerde etkisi hissedilen İslamofobi, baskı, şiddet ve diğer tüm olumsuzlukların önüne geçilebilmesi için İslâm ülkelerinin hep birlikte hareket etmesi şarttır. İstanbul Zirvesi'yle tüm dünyaya adalet ve barışın tesisi noktasında çok önemli bir mesaj verdiğimize inanıyorum.


Tarihi cuma


Cumhurbaşkanı Erdoğan, İslam zirvesine katılan konuklarla birlikte Dolmabahçe Bezmialem Valide Sultan Camii'nde cuma namazı kıldı. İlk kez böyle bir tarihi ana tanıklık eden camide cuma namazını kıldıran Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Türkçe ve Arapça olarak okuduğu cuma hutbesinde birlik ve beraberlik mesajı verdi. İslam ümmetinin, karşı karşıya olduğu tehlike ve engellere karşı ortak refleks geliştirilmesi gerektiğine dikkati çeken Görmez, “Bugün İslam coğrafyasını mezhepçilik, ırkçılık ve terör fitnesi sarmıştır" diyerek, teröre karşı ortak çaba harcamaya çağırdı.
 
İslam liderlerini namazı Mehmet Görmez kıldırdı

Kararlarımız milyarlara umut verdi


Zirvenin son gününde “İİT'ye Destek Bağışları Oturumu"nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, İİT'nin kendisinden beklenen çalışmaları, işlevleri lâyıkıyla yerine getirebilmesinin ancak yeterli kaynağa sahip olmasına bağlı olduğunu söyledi. Erdoğan, Türkiye'nin 2 milyon dolar bağışta bulunacağını belirterek, teşkilata üye birçok ülkenin aidat borcu olduğunu bildirdi. Zirvede verimli istişareler gerçekleştirdiklerini belirten Erdoğan, “Kabul ettiğimiz Filistin kararı, Filistinli kardeşlerimizin göstermekte olduğu onurlu direnişe İslam dünyası olarak verdiğimiz desteğin bir kez daha en üst düzeyde ispatıdır, en üst düzeyde ifadesidir. Zirve sırasında sergilediğimiz kardeşlik tablosuyla tüm Müslümanlara ve insanlara önemli mesajlar verdiğimizi düşünüyorum. Burada aldığımız kararlar milyarlarca insana umut vermiştir" dedi.

Kosova tepkisi


Karadağ sorunuyla ilgili de konuşan Erdoğan, “Azerbaycanlı kardeşlerimizin, uzun yıllardır Ermeni işgalinde bulunan ve yaklaşık 25 yıldır, BM'nin Azerbaycanlı kardeşlerimizin lehinde verdiği karara rağmen, Minsk üçlüsüyle, ABD, Rusya, Fransa 25 yıldır çözüme kavuşturulamayan Karabağ meselesini bu Minsk üçlüsünün bunu sonuçlandırmamasını ben anlayamıyorum. Diplomatik adımlar derhal atılmalı. Kosova'yı devlet olarak hala tanımayan İslam ülkelerinin olması beni üzüyor" diye konuştu. 
Son Güncelleme: 16.04.2016 10:09
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.