Taşeron işçi yeni yasaya kitlendi!

600 bini kamuda, 1 milyondan fazla taşeron işçi yeni yasaya kilitlendi. Hangi görev asıl iş, hangisi alt iş belli olacak. İşte bu noktada asıl işi yapanlar için bir imkân doğacak...

Taşeron işçi yeni yasaya kitlendi!

600 bini kamuda, 1 milyondan fazla taşeron işçi yeni yasaya kilitlendi. Hangi görev asıl iş, hangisi alt iş belli olacak. İşte bu noktada asıl işi yapanlar için bir imkân doğacak...

03 Mayıs 2014 Cumartesi 11:21
Taşeron işçi yeni yasaya kitlendi!
Son günlerde en çok konuşulan konuların başında taşeronlara yönelik yasa geliyor. Sabah'tan Faruk Erdem beklenen yasa hakkında merak edilenleri yazdı.
 
İşte Erdem'in yazısı;
 
Herkes bir şey söylüyor, yazıyor, çiziyor. Sayıları 1 milyonu aşan taşeron işçinin de kafası karışıyor. 1 Mayıs öncesi işçiyi kışkırtan "herkes taşeron olacak" haberlerini bir kenara bırakıp, işin aslını anlatalım istedik.
 
Bugün taşeron dediğimiz sistemi düzenleyen durum 4857 sayılı İş Kanunu'nun 2. maddesinde anlatılıyor. Tabii bu yasa net tanımlar yapmadığı için de özellikle kamuda taşeron sistemi adeta karman çorman olmuş. Yani asıl işler taşerona yaptırılmaya başlanmış, yan yana masalarda farklı statülerde insanlar çalıştırılmış. Özel sektördeki taşeronlar ise şirketlerin insafına kalmış, girdi- çıktı işlemleriyle tazminatları sıfırlanmış, izin hakları ellerinden alınmış.
 
HERKESE KADRO YOK AMA...
 
Kamudakiler için ise durum biraz daha farklı. 600 bin taşerona kadro verilmesi diye bir şey yok. Bunu hep söylüyoruz, zaten gerçekliliği de yok ama 'muvazaalı' dediğimiz durumlar var. Yani kadrolu elemanın işlerini, taşeron işçiler yapıyor. Bu durum da muvazaalı diye tarif ediliyor. Yeni yasa asıl iş nedir bunun tanımını getirecek. Asıl işveren ve alt işveren tanımlarını da yapacak. Böylece asıl işi yapan taşeron ortaya çıkacak. Bu sorun da çözülecek.
 
ÖZLÜK HAKLARI EŞİTLENECEK
 
Bu durumda kadrolu elemanın görevini yani o kurumun asıl işini yapan taşerona, kadro ihtimali doğabilecek. Yani temizlik görevlisi gibi görünen taşeron hemşire olmayacak. Hemşire kadrolu olacak. Taşeronların kıdem tazminatı hakları güvence altına alınacak. İzin, mesai gibi zaten olması gereken haklar da korunacak. Şimdi bu yasanın çıkmasını bekleyeceğiz. Kimin asıl işi yaptığı da böylece netleşecek. Yeni yasanın getireceği en büyük yeniliklerden biri, taşeron işçi ile asıl işçi arasındaki farkı kaldıracak olması. Böylece aynı işi yapanlar arasında temel ve özlük hakları açısından fark olmayacak. Böylece sıkıntılar giderilecek.
 
İMD, işsizlikle mücadele neferi
 
Türkiye'nin 2023 hedefleri arasında yüzde 5 işsizlik de var. Bunun için çok değişik mücadele yöntemleri sürdürülüyor ve önemli mesafeler de alınıyor. Bunlardan biri de iş ve meslek danışmanlığı (İMD). Atamaları yapılan 3 binden fazla İMD sahada başarıyla çalışıyor. Bu arkadaşlarımızın maaş problemleri de torba yasayla çözülecek. Eğitim görüp sertifika almış yaklaşık 7 bin İMD ise atanmayı bekliyor. Kadro umutları sadece İŞKUR'un talebine bağlı. Oysa bu arkadaşlarımızın değerlendirilebileceği çok yer var. Okullarda ders verebilir, belediyelerde danışmanlık yapabilir, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları'nda görev alabilirler... 7 bin genç, eğitimli, prıl pırıl İMD işsizlikle mücadele neferi olmak için atama bekliyor...
 
ERKEN EMEKLİLİĞE 2 FORMÜL
 
Yaşı ve yılı tamamlamış ama prim günü eksik olanlar için bir çalışma yürütülüyor. Toplu ödeme ile günler tamamlanıp emeklilik sağlanacak. 2 formül öne çıkıyor. 1- Bundan en az bin 800 prim gününe sahip olanlar yararlanacak. 2- Belli bir yaşın üstünde (60 yaş konuşuluyor) olanlara bu imkân gelecek ya da hiç şart aranmayacak.
 
Sabah
 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.