Torba yasa fırsatını kaçırmayın!

Torba tasarı ile kamuya olan borçlardan kurtulma imkânı geliyor. Fırsatı kaçırmayın, zamanında başvurun. Böylece hem emekli olun , hem de sağlık hizmetinden yararlanın

Torba yasa fırsatını kaçırmayın!

Torba tasarı ile kamuya olan borçlardan kurtulma imkânı geliyor. Fırsatı kaçırmayın, zamanında başvurun. Böylece hem emekli olun , hem de sağlık hizmetinden yararlanın

19 Temmuz 2014 Cumartesi 11:57
Torba yasa fırsatını kaçırmayın!
60'la başlayıp 150 maddeyi geçen torba yasa tasarısı, artık yasalaşma yoluna girdi. Tasarının, sosyal güvenlik sistemi, maden işçileri ve kamu personeliyle ilgili değişikliklerinin yanında, en önemli bölümünü borçlar oluşturuyor. Milyonlarca insanın devlete vergi, ceza, su ve prim gibi borçları var. Tasarı bunların hepsini kolay taksitlerle ödeme imkânına kavuşturacak. 
 
KRİTİK TARİH 30 NİSAN 2014 
 
Vergi borcu olan tüccar, prim borcu olan esnaf, SGDP borcu olan emekli için kolay taksitler sunuluyor. Üstelik gecikme faizleriyle ödenemeyecek hale gelen borçlardaki bu yük de kaldırılıyor. Peşin ödeyenler için sadece ana para, taksite böldürenler için de yüzde 1.05-1.15 arası bir enflasyon katsayısı uygulanıyor.
 
Aynı şekilde Genel Sağlık Sigortası borçluları ve oda, borsa, meslek odaları gibi kurumlara borcu olanlara da yapılandırma imkânı getiriliyor. Bağ-Kur'lu için borçları ve hizmetleri dondurma fırsatı da olacak. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan biri tarihler. Çünkü kapsama giren borçların 30 Nisan 2014 ve öncesine ait olması şartı var. Sonrakilerin normal olarak ödenmesi gerekiyor. İkincisi ise başvuru tarihleri. 
 
Kanunun yayımlandığı tarihten itibaren 2 ay sonuna kadar başvurmak gerekiyor. Bu süreyi kaçırmayın. Tavsiyemiz, sürenin sonunu beklemek yerine, mümkün olan en kısa sürede başvurmak. Yine ilk taksiti de kanunun yayımlandığı tarihten itibaren üçüncü aydan başlamak üzere ödemek gerekiyor. Taksitler iki ayda bir ödeneceğinden, vade 2 katına çıkmış oluyor. Yani en fazla 18 taksit yaptıracak bir borçlu, bunu 36 ayda ödeme imkânına kavuşacak. 
 
KİM, NE KAZANACAK? 
 
Torba tasarı öncelikle vatandaşa nefes aldıracak. Biriken borcunu bir seferde ödeyemeyenler için hem faizlerden kurtulma, hem de uygun taksitlerle ödeme imkânı gelecek. Bağ-Kur'lu borcunu ödediğinde emeklilik için engeller ortadan kalkacak. Tüccar vergisini ve SSK primini ödeyecek, çalışanları sağlık hizmetlerinden faydalanacak. Esnaf borcu yüzünden ulaşamadığı hastane hizmetlerine yeniden kavuşacak. Emekli, üzerindeki giderek artan borç yükünden kurtulacak. Kamu da bugüne kadar tahsil edemediği alacağı ile bir kaynağa kavuşacak. 
 
Borcunu peşin ödemek isteyenlere herhangi bir faiz uygulanmayacak. Silinen gecikme faizlerinden sonra kalan miktar ödenecek. Taksitlendirme seçeneğinde ise taksit sayısına göre katsayılar var. Borç bu katsayılarla çarpılıp taksit sayısına bölünüyor.
 
ÖDEMELERE DİKKAT
 
Ödemeleri aksatmamaya özen göstermek gerekiyor. Kanundan yararlanıp borcunu yapılandıranlara, bir takvim yılında 2 veya daha az taksitin, süresinde ödenmemesi veya eksik ödenmesi halinde son taksiti izleyen ayın sonuna kadar gecikme zammı uygulanacak. Bir takvim yılında ikiden fazla taksit süresinde ödenmemiş ise yapılandırmadan yararlanma hakkı kaybedilecek.
 
İZİN HAKKINDAN VAZGEÇİLEMEZ
 
Yaz aylarının gelmesiyle birlikte yıllık izinlerle ilgili çok sayıda soru geliyor. Bu konuda önümüzdeki yazılarımızda etraflı bilgi vereceğimi belirtip, birkaç hususu burada aktarayım. İzne hak kazanmak için deneme süresi de dahil en az 1 yıl çalışmış olmak lazım. 1 yıldan sonra kıdeme göre izin yapacağınız gün sayısı da 14 günden başlayıp artıyor. 
 
Yasaya göre izin hakkından vazgeçmek mümkün değil. İşveren de "İzin kullandırmıyorum" diyemez. Hatta izinler bölünemiyor bile. Ama karşılıklı anlaşmayla 10 günden az olmamak şartıyla izinler kullandırılıyor. İzin kullanamama durumunda ise hak kaybolmuyor.
 
(Sabah)
 
 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.