Yargıtay'dan Feyzioğlu'na vize

Barolar Birliği Başkanı'nın konuşma yapmasına oy çokluğuyla karar verildi.

Yargıtay'dan Feyzioğlu'na vize

Barolar Birliği Başkanı'nın konuşma yapmasına oy çokluğuyla karar verildi.

25 Ağustos 2014 Pazartesi 20:39
Yargıtay'dan Feyzioğlu'na vize
Yargıtay Başkanlar Kurulu, Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu’nun Adli Yıl açılış töreninde konuşmasına oy çokluğu ile karar verdi.
 
İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ DENİLDİ
 
Yargıtay Başkanlar Kurulu toplantısı sonrasında yapılan açıklamada, yargının bileşenlerinden biri olan savunmanın, adli yıl açılış törenlerinde konuşması şeklinde süregelen uygulamanın, ifade özgürlüğünün de bir gereği olarak devam etmesi gerektiğinin kararlaştırıldığı bildirildi.
 
Yargıtay Başkanlar Kurulu'nun, 1 Eylül'de yapılacak adli yıl açılış töreninde konuşma yapması için davetiye gönderilen Türkiye Barolar Birliği Başkanı (TBB) Metin Feyzioğlu'nun durumunu görüştüğü toplantısı sona erdi.
Yaklaşık 3 saat süren toplantının ardından 2 sayfalık açıklama yapıldı.
 
SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZIN KATILMASI ÖNEMLİ
 
Kurul'un 2014-2015 yılı adli yıl açılış töreni gündemini görüşmek üzere toplandığı belirtilen açıklamada, adli yıl açılış törenlerinin, 71 yıldır süregelen, yargının güncel sorunlarının kamuoyu ile paylaşıldığı, aynı zamanda kamuoyu huzurunda devletin diğer organlarına görüş ve düşüncelerin aktarıldığı yargı adına çok önemli bir onur günü olduğu kaydedildi.
Açıklamada, "Sayın Cumhurbaşkanımızla diğer erk temsilcilerinin törenimize katılımlarına tarafımızca çok büyük önem atfedilmektedir" ifadesine yer verildi.
 
BİREYLERİN ÖZGÜRLÜĞÜ...
 
Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın 25. ve 26. maddeleri ile Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 10. maddesinde ifade özgürlüğü hakkının yer aldığı anımsatılan açıklamada, şunlar kaydedildi:
"Çağdaş demokrasilerde, toplumların ve bireylerin ifade özgürlüğü konusundaki kazanımlarının artarak korunması temel ilke olarak kabul edilmektedir.
 
SÜREGELEN UYGULAMA DEVAM EDECEK
 
1 Temmuz 2014 tarihinde yapılan Başkanlar Kurulu toplantısında adli yıl açılış konuşmasının içeriği ve gündemi tespit edilmiştir. Toplantıda ayrıca adli yıl açılış töreninde Türkiye Barolar Birliği Temsilcisinin savunma makamı adına konuşma yapması şeklinde süregelen Yargıtay geleneği, savunmanın temsili, sorunlarının dile getirilmesi ve ifade özgürlüğünün bir gereği olarak devam etmesi, konuşma süresi konusunda ise törenin amaç ve düzeyi ile Yargıtay Birinci Başkanının konuşma süresi de gözetilerek, devlet nezaketi ve hukukçu nesnelliği çerçevesinde bir imkan verilmesi görüşleri öne çıkmıştır.
Bugün yapılan Başkanlar Kurulu toplantısı sonucunda yargının bileşenlerinden biri olan savunmanın adli yıl açılış törenlerinde konuşması şeklinde süregelen uygulamanın ifade özgürlüğünün de bir gereği olarak devam etmesi gerektiği kararlaştırılmıştır."
 
ERDOĞAN 'KATILMAM' DEMİŞTİ
 
Danıştay'ın 146'ncı kuruluş yıldönümü töreninde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, TBB Başkanı Metin Feyzioğlu'nun konuşmasına tepki göstermiş ve Adli Yıl açılışında Feyzioğlu konuştuğu takdirde törene katılmayacağını açıklamıştı.
 
 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.