Yeni bir dünya için biraraya geliyorlar

Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi tarafından her yıl düzenlenen Uluslararası Müslüman Topluluklar Birliği Kongresi ‘Emperyalizmin Kıskacında İslam Dünyası’ ana teması ile bu hafta sonu İstanbul’da iki günlük bir programla düzenlenecek.

Yeni bir dünya için biraraya geliyorlar

Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi tarafından her yıl düzenlenen Uluslararası Müslüman Topluluklar Birliği Kongresi ‘Emperyalizmin Kıskacında İslam Dünyası’ ana teması ile bu hafta sonu İstanbul’da iki günlük bir programla düzenlenecek.

27 Kasım 2015 Cuma 12:52
Yeni bir dünya için biraraya geliyorlar
İslam dünyasına yönelik son yıllarda artan emperyalist kuşatma ve işgallerin ele alınacağı uluslararası toplantıda başta uluslararası terör örgütleri ve buna bağlı olarak İslam dünyasının içinde bulunduğu son durum masaya yatırılacak. 7 Haziran ve 1 Kasım seçimlerinden dolayı ertelenen Uluslararası Müslüman Topluluklar Birliği Kongresi, bu hafta sonu İstanbul’da iki gün boyunca gerçekleştirilecek. 29-30 Kasım 2015 günlerinde yapılacak olan programa dünyanın dört bir yanından üst düzey katılımın olması bekleniyor. ESAM tarafından açıklanan bilgi notunda, “Merhum Erbakan Hocamızın 1969 yılından itibaren başlattığı ve Fas’tan Endonezya’ya kadar 60 ülkeden 130’u aşkın Müslüman Topluluklar Temsilcilerinin en üst düzeyde iştirak ettiği bu toplantıların, ülkemizin yükselen imajının oluşumuna katkısı çok büyüktür. Uluslararası Müslüman Topluluklar Birliği Kongresi, Fas’tan Endonezya’ya kadar tüm dünyadaki İslami hareketler başta olmak üzere kendi ülkelerindeki en güçlü hareketler ve STK’ların liderlerinin buluştuğu toplantı olarak İslam dünyasının uyanışı ve kalkınmasında buralarda oluşan tanışma ve kaynaşmanın ötesinde sağlam işbirliği zeminlerinin oluşmasına çok büyük katkılarda bulunmuştur” denildi.
 
YENİ BİR DÜNYANIN HABERCİSİ
 
ESAM Genel Başkanı Recai Kutan davetlilere gönderdiği mektubunda, “Bu yıl 24’üncüsü yapılacak olan kongrede, mevcut dünya düzeninin teşekkül süreci, bugüne kadar yapmış olduğu tahribatlar, İslam Dünyasına ve insanlığa yönelik tehditler, bunlara karşılık İslam Dünyasının yapması gereken çalışmalar ve çözümler tartışılacaktır. Ayrıca hak ve adalet merkezli ‘Yeni Bir Dünya’nın inşasının nasıl kurulacağına dair yol haritası istişare edilecektir” dedi. Mektubun devamında ise Kutan, şu hususlara dikkat çekti: “Irkçı Emperyalizm diğer adı ile Siyonizm, onların kontrolündeki Batı alemi; yaklaşık üç asırdan beri maddi gücü kontrolüne geçirmiş, kuvveti üstün tutan zihniyeti sebebiyle çıkardığı savaşlar ve planladığı oyunlarla bugünkü dünya düzenini kurmuş, bu yüzden de insanlık huzur, barış ve adalete hasret kalmıştır. Maalesef Siyonizm’in zulüm, sömürü ve ifsadının en büyük muhatabı ise İslam coğrafyası olmuştur. Bugün başta İslam coğrafyasında yaşanan ihtilaflar, iç karışıklıklar ve savaşlar olmak üzere bütün insanlığın karşılaştığı siyasi, içtimai ve iktisadi problemler bu zulüm düzeninin sonucu olarak ortaya çıkmıştır. Geçmişte Müslümanlar kendi dünya görüşü ve değer ölçülerine göre hareket ederek yeryüzünü imar ve ıslah eden medeniyetler kurmuşlar, gittikleri her yere de barış ve adaleti götürmüşlerdir. Günümüzde ise bir taraftan içerisine düşürüldükleri ihtilaflarla birbirleriyle uğraşmakta diğer taraftan ise baskıcı ve adil olmayan yönetimler sebebiyle Müslüman ülkeler aralarında istenilen düzeyde münasebet kuramamışlardır. Oysa tarih boyunca insanlığa huzur, barış ve saadeti hakkı üstün tutan zihniyetin temsilcisi Müslümanlar yaşatmışlardır. İnsanlığa bundan sonra da huzur, barış ve saadeti ancak Müslümanlar getirebilirler.”
 
AÇILIŞINI GÖRMEZ HOCA YAPACAK
 
İstanbul Wow Hotel’de Pazar günü sabah saatlerinde başlayacak olan programın açılışını önemli iki isim yapacak. ESAM Genel Başkanı Recai Kutan’ın ev sahibi olarak açılışını yapacağı uluslararası programda Türkiye adına protokol konuşmasını Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez yapacak.  6 büyük oturumla gerçekleşecek olan program ‘Mevcut Dünya Düzeni, Ekonomik ve Teknolojik Boyut, Siyasi Boyut, Ahlaki Boyut, Medya İletişim, Çözüm Önerileri’ konu başlıkları ile düzenleniyor. 
 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.