7 Nisan Perşembe’yi Cuma’ya bağlayan gece; Regaib Kandilini, 8 Nisan Cuma günü ise üçayların ilki olan Receb ayının ilk gününü idrak edeceğiz. Rabbimize hamd, Âlemler Sultanı Efendimize selat ve selam olsun.

Hicrî takvimin yedi, sekiz ve dokuzuncu ayları olan Recep, Şaban ve Ramazan ayları geleneğimizde “üç aylar” diye adlandırılmıştır.

Aziz milletimiz tarafından "Üç Aylar" olarak isimlendirilen, yeni bir manevi mevsime girmiş bulunuyoruz. Rabbim, istifade edenlerden eylesin inşaallah.


Recep, Şaban ve Ramazan ayları, Yüce Allah’ın biz Mü’min kullarına ikram ettiği faziletli ve feyizli zaman dilimleridir. Yapılan duaların dalga dalga Allah’a ulaştığı, dökülen pişmanlık gözyaşlarının günahları silip yok ettiği kandiller geçididir. Melekî olduğu kadar şeytanî özellikleri de sinesinde barındıran, sevap işlemek kadar günah işlemeye de müsait bulunan insanın, günahlarından temizlenmesi için bir fırsat mevsimidir.


Üç aylara dinimizde son derece büyük önem verilmiştir. Müslümanlar adeta bu ayları hasretle bekler, bu ayları değerlendirmek için azami gayret gösterirler. Hicrî takvimin 7-8-9. ayları olan Receb-i Şerif, Şaban-ı Şerif ve Ramazan-i Şerif aylarının diğer aylar arasında özel bir yere sahip olmalarının birçok hikmeti vardır.


Bu ayların Müslümanlarca önemli ölçüde değer kazanmasının sebepleri arasında beş mübarek kandil gecesinden dördünün bu aylar içinde olmasının ayrı bir yeri vardır. Regaib gecesi, Recep ayının ilk cuma gecesine, Miraç gecesi, Recep ayının yirmi yedinci gecesine, Berat gecesi, Şaban ayının on beşinci gecesine, Kadir gecesi ise Ramazan ayının yirmi yedinci gecesine rastlar.


İkinci olarak ise Hazret
-i Peygamber (s.a.s) Efendimizin bu aylar hakkında verdiği haberler gösterilebilir. Resulullah (s.a.s) Efendimiz, hadis-i şeriflerinde; "Recep Allah'ın ayı, Şaban benim ayım ve Ramazan ümmetimin ayıdır" buyurmuştur. Ayrıca Peygamber (s.a.s) Efendimiz,  Receb ayı girince, " Allahım! Receb ve Şaban’ı bize mübarek kıl. Bizi Ramazana ulaştır." diye dua ederdi.

Ayrıca Receb ve Şaban aylarının Ramazan-ı Şerif ayından hemen önce gelmeleri Ramazan-ı Şerif ayına hazırlık dönemi olmaları bakımından da son derece önemlidir.

Üç aylar, günahlardan arınma, sevaplarla bezenme mevsimidir.

Üç aylar, geçmişin muhasebesini yapmak konusunda büyük bir imkândır.

Üç aylar, yeni bir hayatın başlangıcıdır.

Üç aylar; İnsanî ve sosyal ilişkilerimizin daha güzel bir kimlik kazanacağı bir zaman dilimidir.

 

Üç aylar, dini duyguların yoğunlaştığı, ilahi rahmetin dolup taştığı, merhamet, dostluk ve kardeşliğin geliştiği, yardımlaşma ve hayır duygularının arttığı bir mevsimdir.


Üç aylar, geçmiş ümmetlerin uzun senelerde yapıp ettiklerine mukabil ahır zaman ümmetine kısa zamanda bol mükâfatların verildiği zaman dilimidir.

Ramazan ayındaki farz orucun yanı sıra Resulullah (s.a.s.) Efendimiz, Recep ve Şaban aylarında da oruç tutar ve Müslümanları bu aylarda oruç tutmaya teşvik ederdi. Hazret-i Aişe validemiz, Resulullah (s.a.s) Efendimizin orucu hakkında şöyle der: "Şaban ayındaki kadar çok oruçlu olduğu bir ay görmedim."

 

Konuyla ilgili Abbad ibn-i Hanif şöyle bir rivayette bulunmuştur: “Sa’id İbni Cübeyr (r.a.)’a Recep ayındaki oruçtan sordum. Bana şu cevabi verdi. İbni Abbas (r.a.)’ı dinledim, şöyle demişti: Resulullah Recep ayında bazı yıllarda öyle oruç tutardı ki biz Galiba hiç yemeyecek (ayın her gününde oruç tutacak) derdik, (bazı yıllarda da öyle) yerdi ki biz, galiba hiç tutmayacak derdik.”

 

Receb ve Şaban ayları, rahmet ayı olan Ramazan’ı karşılayan aylar olmanın yanında aynı zamanda Ramazan ayının da müjdecileridir.

Dinimizde ayrı bir değeri olan üç ayların, kişide insanî özelliklerin olgunlaşmasında ve iradenin kontrol altına alınmasında rolü büyüktür. Zira Receb ve Şaban aylarının feyzinden ve bu aylarda bulunan Regaib, Miraç ve Berat gecelerinin rahmetinden istifade yolunu tutan kişi, Ramazan ayında ise her türlü kötülükten kendini uzak tutar ve insanî vasıflarının artmasına gayret eder. Nihayet Kadir gecesinde yapacağı ibadet ve tevbe ile manevî hazzın doruğuna ulaşır.

Üç aylar, Yaratıcımıza, ailemize, çocuklarımıza, milletimize ve bütün insanlığa karşı görev ve sorumluluklarımızı hatırlatmalıdır. Hata, ihmal ve kusurlarımızdan dönmemize ve gaflet uykusundan uyanmamıza vesile olmalıdır.
Aramızdaki çekişmeleri, tefrika ve ihtilâfları, şahsî menfaat hesaplarını ve basit düşünce farklılıklarını bertaraf etmelidir.  Her zamandan daha çok muhtaç olduğumuz ve Yüce Dinimizin bizden ısrarla istediği; barış, hoşgörü, kardeşlik, birlik ve beraberliğimizin güçlenmesini, insanî ve ahlâkî meziyetlerin yeniden yeşermesini sağlamalıdır.

Bu nedenle özellikle bu üç ayların bereketinden istifade edebilmek için genelde üç aylarda özelde ise kandil gecelerinde aşağıdaki hususlara azami riayet edilmesinin faydalı olacağı kanaatindeyim;

1. Kur'ân–ı Kerim okunmalı, okuyanlar dinlenmeli;

2. Peygamber (s.a.s.) Efendimize salât ü selâmlar getirilmeli;

3. Kaza ve nafile namazlar kılınmalı;

4. Nafile varsa kaza oruçlar tutmalı;

5.Tefekkürde bulunulmalı;
6. Geçmişin muhasebe ve murakabesi yapılmalı;

7. Günahlara samimi olarak tevbe ve istiğfar edilmeli;

8. Bol bol zikir, evrad ü ezkarda bulunulmalı;

9. Mü'minlerle helalleşilmeli;

10. Küs ve dargın olanlar barıştırılmalı; gönüller alınmalı; kederli yüzler güldürülmeli;
11. Kişi kendine ve diğer Mü'min kardeşlerine dualar etmeli;
12. Üzerimizde hakları olanlar aranıp sorulmalı;

13. Yoksul, kimsesiz, öksüz, yetim, hasta, sakat, yaşlı olanlar ziyaret edilmeli;
14. Vefat etmiş yakınlarımızın, dostlarımızın ve büyüklerimizin kabirleri ziyaret edilmeli;

15. Kandil gecelerinin gündüzlerinde mümkün olduğunca oruç tutulmalı;

16. Hayattaki manevî büyüklerimizin, hocalarımızın, anne ve babalarımızın, dostlarımızın ve diğer yakınlarımızın kandilleri bizzat giderek veya telefon, faks yahut e–mail yolu ile tebrik edilmeli, dualar edilmeli, duaları istenmelidir.

Bu vesile ile Balıkesir’li hemşehrilerimiz başta olmak üzere Âlem-i İslamın üç aylar ve Regaib Kandillerini tebrik eder, huzur ve barışa vesile olmasını niyaz ederim.

Selam ve dualarla…

Ramazan TOPCAN

Balıkesir İl Müftü Yardımcısı

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.