Asırlık ağaçların kesilmesi hapislik cezayı gerektirir

Ağaç katliamı nedeniyle tartışma konusu olan CHP'li Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman'a Orman ve Su İşleri Bakanlığı inceleme başlattı. Bakan Veysel Eroğlu, konuyla ilgili soruşturma açtıklarını belirterek, “Anıt niteliğinde ağaç kesildiyse hapis cezası var” dedi.

100 katı ağaç dikilecek

Eroğlu, şunları söyledi: “Hepimizi üzdü asırlık ağaçların kesilmesi. Atatürk Köşk için ağacı kesmek isteyenlere engel oluyor. Çınarı kesmeyin köşkü taşıyın diyor. O zamanki teknoloji ile köşkü kaydırmak zor ama olağanüstü bir çabayla kaydırılıyor. Büyük bir ders alsınlar. Bazı ağaçlar anıt niteliğinde, kestirmiyoruz. Ağaç kesmede hapis cezası bile var. Arkadaşlar Yalova'daki kesilen ağaçlarla ilgili inceleme başlattı. 100 katı kadar ağaç dikilmesi için de arkadaşlara talimat verdim.” Eroğlu, “Belediye başkanı hapis alır mı” sorusuna karşılık, “Tescilli ağaç varsa hapis cezası olur. Ama tescilli olmadığı için büyük olasılıklı hapis cezası ile ilgili bir konu olmaz.”

700 yıllık ağaçlar var

Bakan Eroğlu “İnceleme yapılsın ne olduğunu bir görelim. Anıt ağaçlar var Türkiye'de çok, Bursa'da var onları koruma altına alıyor, 600-700 yıllık ağaçlar.” dedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol