Avcı, "FETÖ, devletin refleksini çok iyi bildiği için istihbarat sızdırmadı"

15 Temmuz darbe girişimini değerlendiren Hanefi Avcı, "FETÖ'nün devletin içinde yuvalanan bir örgüt olarak devletin reflekslerini çok iyi biliyorlar" dedi

Avcı, "FETÖ, devletin refleksini çok iyi bildiği için istihbarat sızdırmadı"

15 Temmuz darbe girişimini değerlendiren Hanefi Avcı, "FETÖ'nün devletin içinde yuvalanan bir örgüt olarak devletin reflekslerini çok iyi biliyorlar" dedi

21 Temmuz 2016 Perşembe 19:30
Avcı, "FETÖ, devletin refleksini çok iyi bildiği için istihbarat sızdırmadı"
Cemaat’i deşifre eden kitabıyla bilinen emekli Emniyet Müdürü Hanefi Avcı, 15 Temmuz’da gerçekleştirilen darbe girişimi hakkında açıklamalarda bulundu.

İşte Avcı’nın söylediklerinden öne çıkan başlıklar:

“Türkiye’deki en ciddi sorun yaşadıklarımız bilinmesine rağmen, cemaatin ve devlet içindeki varlığının iyi anlaşılamaması. Bugün de iyi okunamıyor. Cemaate bağlı askerler ihtilal yaptı deniliyor. Bu tamamen cemaat tarafından planlandı. Cemaat baştan bu yana devlete hakim olmayı ve toplumu yönlendirmeyi düşünüyor.

Biz polis, asker ve yargıdaki yapılanmayı gördük ama diğer kurumlardakini görmedik. Devletin kurallarını uygulayacak kendine muhalif olabilecek memurlar bertaraf edildi. Bunu o kadar ustaca yaptılar ki. Biz bunu daha açık yaşayanlardanız. Askerler bunu daha ağır yaşadı.

Cemaat sayısal çoğunluktan çok elemanlarını kilit noktaya yerleştirdi. Aslında toplumda büyük bir karşılığı yok. Orduda da köşe noktaları elde ediyor. Böylesine köşe noktalar elde edildiği için sayılarının 10 katı kadar etkileri oluyor.

Emniyetteki bir daire başkanı üste bağlı sanıyorsunuz ama mesela bir öğretmene bağlı olabiliyor. Devlet kurumlarındaki gibi hiyerarşik bir yapılanma yok. Azımsanmayacak bir asker var. Buna yakın emniyet mensubu var. Ama bu zamana kadar ciddi bir istihbarat yok. Bu kadar bilgiye rağmen dışarı bilgi sızmıyor.

“ÜSTÜN KİŞİLİKLİ İNSAN”

Cemaatin kendi içinde bir kapalılığı var. Üyelerin dış dünya ile irtibatı kesiliyor. kendilerini farklı bir sınıf olarak gören bir anlayış var. Hocayı da ilahi güç tarafından seçilmiş üstün kişilikli bir insan olarak tanıyorlar. Cemaatin kadro kaynağı bilinmezse olaylar anlaşılamaz.

Cemaat içerisinde her konuda bilgi akışı vardır. Önce cemaate sonra kamuya akar bilgiler. Bir istihbarat zaafiyeti var ama istihbarata gerek olmayacak kadar bilgi de var. Sadece ben 2 kitap yazdım. Asker arkadaşlar birçok kitap yazdı. İstihbarat alamıyoruz ama aldığımız bilgileri iyi değerlendiremiyoruz.

Orduyu tamamen ele geçirdiler diyen birçok asker arkadaş var. Türkiye’de ciddi bir güvenlik zaafiyeti var. Belki bu olaylar bize bunu gösterir. Aslında bugün fotoğraf ortada ama biz bunu iyi analiz edemedik. Biz 2 yıl önce bu askerlerin bir kısmını ekarte etseydik, yargı mensuplarının bir kısmını uzaklaştırsaydık bu kadar ağır yaşamazdık.

Cemaat emniyette, MİT’te yer aldıkları için istihbartın kullandığı yöntemleri iyi biliyorlar. Cemaat neden güçlüydü? Kadroları ele geçirdikleri için devlete karşı kullanıyorlardı. 17 Aralık’tan sonra bunlar uzaklaştırıldı. Bu nedenle bu olayı hafif atlattık. 17-25 Aralık’ı tamamen bu insanlar yaptı. Bugün de bu ihtilali bu adamlar yaptı.

“17-25 ARALIK…”

Cemaat önce adım adım mesafe aldı. mevcut iktidara alternatif hale geldi. Cemaat üstünlüğü kendi almak istedi. Türkiye’ye tamamen hakim olmak istiyorum deyip 17-25 Aralık’ı uyguladı. 17-25 Aralık’tan sonra bu ikinci darbe. Panikleyerek operasyonu öne aldılar. İlk operasyonla birlikte devlet tedbir aldı ve tehlikeyi püskürttü.

Darbe girişimi de öne alındı. Hiç acemice bir hareket değil. Ummadıkları şeyler hesaplarını bozdu. Burada yine panikliyorlar. Darbe başarılı olsaydı Yargıtay ve Danıştay’a tamamen hakim olacaklardı.

Gece 03.00’te planlanan darbenin erkene alınması planı bozuyor. Gece 03.00’te başlasaydı. Cumhurbaşkanı ve Başbakan gece gözaltına alınsaydı. Bu darbe başarılı olabilirdi. Başarısız olmaları onların hataları değildi. Plan bozulduğu için sendelediler. Meşru güçlerin harekete geçmesiyle bu oyun bozuluyor.”

DARBENİN ERKENE ALINMASININ 3 NEDENİ VAR:

1- İZMİR'DEKİ SORUŞTURMA

17 Aralık'ın gerçek planı, dört dörtlük çalışmak ve kimsenin kıpırdayamaması amaçlı. Bu darbe girişiminde de panikliyorlar. Darbenin öne alınmasına neden olan 3 faktörden biri İzmir'de yürüyen casusluk davasıyla ilgili açılan soruşturma. Burada birçok Cemaat'e bağlı askerin bu soruşturmada olduğu görülüyor.

2- YARGIDAKİ FETÖCÜLERİN AYIKLANMAYA BAŞLANMASI

İkincisi bir yasa çıktı ve Cumhurbaşkanı bu yasayı onaylarsa, Yargıtay ve Danıştay'daki tüm Cemaat mensupları temizlenecek. Aslında onların planı bu yasadan yararlanarak bu kurumlara tamamen hakim olmaktı. Darbe gerçekleşmiş olsaydı bunu yapacaklardı. Yüksek yargıdaki Cemaat büyük bir gücünü kaybedecek.

3- YAŞ'TA ORDUDAN KOVULACAKLARDI

Üçüncü sebep YAŞ kararları yaklaşıyor. Elde edilen bilgiler ve soruşturmalarla Cemaat mensubu askerlerin uzaklaştırılma ihtimalleri vardı. Bu da darbenin erkene alınıp, açığa çıkarılacak askerleri kurtarma nedenlerinden biri. Cemaat darbeyi bu üç nedenden dolayı erkene almak zorunda kaldı. Erkene alınca da panikledi, başarıya ulaşma ihtimali giderek düştü.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Özkanlı 2016-07-22 23:22:24

Fetö 1970'li yıllardan itibaren eğitim (Meb ve özel ) ahtapotuyla buralara sürekli adamlarını yerleştirdi.