Cemaatlere tabi olanlara uyarı

Rahmetli Esat Coşan Hoca, Kur'an ve sünnet üzere olunması konusunda özellikle hadis sohbetleriyle ümmeti uyarmaya çalışırdı. Cemaatsel körlüğe karşı da gereğini söylemekten çekinmezdi

Cemaatlere tabi olanlara uyarı

Rahmetli Esat Coşan Hoca, Kur'an ve sünnet üzere olunması konusunda özellikle hadis sohbetleriyle ümmeti uyarmaya çalışırdı. Cemaatsel körlüğe karşı da gereğini söylemekten çekinmezdi

23 Ağustos 2016 Salı 20:07
Cemaatlere tabi olanlara uyarı
banner283
Esad Coşan Hoca'nın 1992 yılında cemaatlere devam edenlere yönelik olarak ettiği güzel uyarılardan bir kesit:

“İslam'da cemaatle beraber olunması tavsiye edilir. Cemaatle beraber olmak "hakla", "hakikatle" beraber olmaktır! Tek başına olsa bile, hakikatle beraber olan cemaattir. Hakikatten kopmuş olanlar, milyonlarca da olsa tefrikadadır.”

“Bugün maalesef tüm İslâm âlemi emperyalist güçlerin sultası altındadır. Kuş uçurtmazlar, takip ederler... Hem de kendisi takip etmez... Amerika seni John'la takip etmez, Smith'le takip etmez. Adı senin benim gibi olan Müslümanla takip eder; canına okur. O milletin içinden çıkmış hain vasıtasıyla takip eder ve millete en büyük zararı, kendi içinden çıkmış insanlara yaptırır. Parayla satın alır, ajan edinir ve öyle kullanır.”

“Herkese ajan demiyoruz; metot bilmediğinden, ilimden uzak olduğundan emperyalist onu kullanır, fark etmez. Sahte bir takım organizasyonlar var, topluyorlar insanları etraflarında, ondan sonra onları toptan satıyorlar! Götürüyor, olmadık yere bağlıyor... Mü'min feraset gözüyle bunları anlayabilmeli. Hizmet ediyorum diyen insanları, organizasyonları irfan teraziniz ile tartın!”

“Böyle birtakım insanlara, organizasyonlara körü körüne bağlanmayın! Her birinize istiklâl tavsiye ediyorum. Hür olun, hizmeti kendiniz tespit edin, yapmaya çalışın!”

“Emperyalistlerin türlü oyunları var. İslâm, bir kimsenin hizmetiyle yürüyecek hâle gelirse, o kimseyi yok ederler, öldürürler, satın alırlar, tehdit ederler. Ne yapmak lâzım? Hizmeti yaygınlaştırmak lâzım, herkesin lider olması lâzım. "Tek lider, vazgeçilmez insan..." diye bir şey olmaz. Bakın, Filistinli çocuklarla niye başa çıkamıyorlar? Hepsi lider.”

“Bir lidere, tek hocaya, tek ekibe bağladığı bir yığın insanı, böyle üzüm salkımını sapından tutar gibi, istediği yere götürüyor!”

“Onun için, teşkilât kurdurtuyorlar; teşkilâtın başına kendi adamlarını --hain bir kimseyi-- koyuyorlar. Öteki insanların hepsini, üzüm salkımı gibi oraya buraya götürüyorlar.”

“Müsaadeli, ağabeyli, bilmem neyli hizmet olmaz... Tâbî olmayın kimseye! Bana da tabi olmayın! Bana tabi olursanız, beni sıkıştırırlar. Ondan sonra, "Sen bu adamlarına şöyle yap!" derler. İslâm'a, Allah'ın emrine tabi olun! Allah'ın dinine hizmet edin! Tek başınıza olsanız da, hakla beraber olun! O zaman İslâm kalkınır; başka türlü kalkınamaz! "Aa, efendim, dirlik, düzenlik, birlik, beraberlik, organizasyon bozulmasın" diyorlar.

“Her biriniz İslâm için, kendinizin dünyada kalmış tek adam olduğunuzu düşünün. Ama senin gibi aynı hedefe yürüyen başka insanlar varsa; onlarla da işbirliği yap! Yapmıyorsa, silkele at be! Sen onu sırtında taşımak zorunda mısın? Beni sırtında taşımak zorunda mısın? Kimse kimseye hürriyetini vermesin! Hürriyet aziz şeydir. İnsan, ancak Allah'a kul olur.

"Allahım! Ancak sana kulluk eder ve yalnız senden yardım dileriz."


 
Son Güncelleme: 23.08.2016 20:12
Anahtar Kelimeler:
Esad Coşan
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Amma yaptınız 2016-08-23 21:10:34

Siz kuran hizmetiyle meşgul olan Mahmut efendi cemaati,Süleyman efendi cemaati gibi cemaatlere taş atmayın ,kuytul denen şerefsiz var mesela,mustafa islamoğlu gibi sapkınlar var...onların haberini yapın

Avatar
Müftü 2016-08-23 20:22:34

ben bu sohbeti kendisinden canlı dinledim. Allah rahmet eylesin.

Avatar
Yusuf 2016-08-23 20:17:41

Ben üyeyim ve milyonda bir tarikata tabi olmayan alım gösterebilirsiniz ancak. Haber yapmak için saçmalamaya gerek yok dimi. Şeyh e tapmiyoruz Allaha tapiyoruz

Avatar
osmanali 2016-08-23 20:39:49

ee yani diyorsunuzki bütün cemaat başındakiler onları sevk ve idare edenlere kapılmayın tamam peki dinihaberler kardeşim mürşidi kamillere bağlılığın islam dininde yeri yok mudur bir cemaati sevk ve idare eden yanılır da dib başkanı veya x bakanlığı veya y şahsı yanılamaz mı devlet kadrolarına geçen herkes ak pak mı oluyor.keşke böyle haberler yapmak yerine bizlere ışık tutan iz bırakan alimlerin ideal ve gayelerini birlik ve beraberliği ortaya çıkarıp insanları tasavvuf tarikat ve cemaat hakkında bilgilendirseniz açıkça mertçe şunlar şöyle böyle deyip imalı imalı tasavvuf ve tarikatlere karşıymış havasında olup saçmalayıp durmasanız gerçekten islamın üzerinden silindir gibi geçildiği o karanlık dönemde diyaneti kim kurdu hangi gayeyle kurdu inönü gerçekten islamı ve imanı dini önemsedi mi yazık cemaatlere saldırmakla elinize ne geçiyor pehhh kime ne diyorum

Avatar
Vatansever fahri 2016-08-23 21:04:04

Esad coşan hocamizin ölümü çok şüphelidir. Kendisi ilim irfan sahibiydi.Allah ona rahmet etsin. tesbitleri çok doğrudur.C emaat iyidir ancak akıl ve irfanı asla bir kenara atmamak lâzımdır.Unutmayalim ki kurani herkes anlayabilir kiralık akıl aramamiza gerek yoktur. Ancak ilim irfan sahibi gerçek hocalarimiza da sırt çevirmek de yanlış olur.

Avatar
Yusuf 2016-08-23 21:49:55

Suleymanliyim bununla gurur duyuyorum

Avatar
yıldırım 2016-08-24 00:05:45

bizler diyanet personeliyiz. i̇slama aykırı olmadığı müddetçe kurumumuzun maslahatı önceliklidir. bununla beraber bir kimsenin görevini aksatmaması şartıyla bir cemaatte hizmet etmesinde sakınca yoktur.

Avatar
İmza 2016-08-23 23:56:04

MuNadi baksana cemaate mensup olmayan aslında şeytanın esiridir. İkincisi bu haberi yapanlar o kadar saçmalıyorsunuz ki Muhammed Esad coşan Nakşibendi tarikatın İskender paşa cemaatinin önderi haber yaparken dikkat edin bence bu yorumumu da koyarsanız sevinirim. Cemaat ehli sünnet olursa Efendimizin yolu üzere olursa onlara yapısılir. Ben şahsen sizin bu yazıyı pek anladığınızı düşünmüyorum