CHP’nin yüz karası: 27 Mayıs

Bugün tarihimize kara bir leke olarak geçen, dönemin Başbakanı Adnan Menderes ile iki bakanı Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan’ın idamıyla sonuçlanan CHP tezgahlı, 27 Mayıs 1960 askeri darbesinin 55. yıldönümü.

CHP’nin yüz karası: 27 Mayıs

Bugün tarihimize kara bir leke olarak geçen, dönemin Başbakanı Adnan Menderes ile iki bakanı Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan’ın idamıyla sonuçlanan CHP tezgahlı, 27 Mayıs 1960 askeri darbesinin 55. yıldönümü.

27 Mayıs 2015 Çarşamba 08:05
CHP’nin yüz karası: 27 Mayıs
Bugün tarihimize kara bir leke olarak geçen, dönemin Başbakanı Adnan Menderes ile iki bakanı Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan’ın idamıyla sonuçlanan 27 Mayıs 1960 askeri darbesinin 55. yıldönümü. Akit, CHP zihniyetinin tezgahladığı, darbeler ve muhtıralar dönemini de başlatan 27 Mayıs darbesinin ana hatlarını ve perde arkasını okurları için derledi.
 
14 Mayıs 1950’de yapılan genel seçimlerden, oyların yüzde 53,6’sını alarak büyük bir zaferle çıkan Demokrat Parti’nin yaptığı ilk icraatlardan biri, Türk Silahlı Kuvvetleri komuta kademesini tümüyle değiştirmek olmuştu.  Başbakan Adnan Menderes’in, “İkinci Nizam-ı Cedid” adını verdiği bu tasfiye furyasında, hükümet, 15 general ve 150 albayı tasfiye etmişti.
 
MENDERES’İN  ŞÜPHELİ UÇAK KAZASI
 
17 Şubat 1959’da Menderes’in başkanlığında Londra’daki Kıbrıs görüşmelerine gelen Türk delegasyonunu taşıyan uçak, Londra yakınlarında bir ormana düştü. 1960’ta yapılan darbe sonrasında asılacak olan Menderes’in, bundan bir yıl kadar önce geçirdiği uçak kazası pek çok siyasetçi ve tarihçi tarafından fazlasıyla şüpheli bulunmuştu. Bu uçak kazasından Menderes’in kurtulması, iktidar ve muhalefet arasında bir yumuşamaya yol açacak, ama bu durum fazla uzun sürmeyecekti.
 
İNÖNÜ’DEN DARBEYE AÇIK DESTEK
 
18 Nisan 1960 günü Mazlum Kayalar ve Baha Akşit’in CHP’nin “yıkıcı, gayrimeşru ve kanun dışı” faaliyetleri olduğu gerekçesiyle meclis araştırması açılması yolundaki önerge karşısında İnönü şöyle konuştu: “Biz demokratik rejim dedik, bu rejim kurulmuştur. Bu demokratik rejimi istikametinden ayırıp, baskı rejimi haline götürmek tehlikeli bir şeydir. Bu yolda devam ederseniz, ben de sizi kurtaramam.” İnönü, “Şartlar tamam olduğunda milletler için ihtilal, meşru bir haktır” sözünü de aynı dönemde söyleyerek darbeye çanak tutmuş ve darbecilere açıktan destek vermişti.
 
BAYAR:  VETERİNER PAŞASINA TESLİM OLDUKTAN SONRA...
 
Darbe günü, Cumhurbaşkanı Celâl Bayar Çankaya Köşkü’nde Veteriner Tuğgeneral Burhanettin Uluç tarafından gözaltına alınmıştı. Cumhurbaşkanı Celal Bayar kendisini teslim almaya gelenleri görünce “Koskoca Cumhurbaşkanı veteriner paşasına teslim olduktan sonra, bunu hak etmişiz” demişti.
 
YASSIADA MEZALİMİ!
 
Tutuklamalar 27 Mayıs sonrasında Cumhurbaşkanı Celâl Bayar, Başbakan Adnan Menderes, hükümet üyeleri ve aralarında Milli Mücadele’nin önemli komutanlarından Ali Fuat Cebesoy’un da bulunduğu DP milletvekilleri, parti yöneticileri, asker ve bazı üst düzey kamu görevlileri tutuklanarak Yassıada’ya götürüldü. Burada tutuklulara ağır işkence ve kötü muameleler yapıldığı iddia edildi. İşkence ve kötü muameleler neticesinde Cemil Keleşoğlu ve Namık Gedik’in intihar ettiği öne sürüldü. Ancak Namık Gedik’in ailesi intihar olayına hiç bir zaman inanmayacaktı. Tutukluluk süresinde; Yusuf Salman, Lütfi Kırdar, Gazi Yiğitbaşı, Yümnü Üresin, Nuri Yamut ve Kenan Yılmaz da hayatlarını kaybettiler.
 
İDAM KARARLARI VE İDAMLAR!
 
Yüksek Adalet Divanı 15 sanığı idam cezasına çarptırdı. Celâl Bayar, Adnan Menderes, eski Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu, eski Maliye Bakanı Hasan Polatkan oybirliğiyle, eski T.B.M.M. Başkanı Refik Koraltan, eski Genelkurmay Başkanı Rüştü Erdelhun, Agah Erozan, İbrahim Kirazoğlu, Ahmet Hamdi Sancar, Nusret Kirişçioğlu, Bahadır Dülger, Emin Kalafat, Baha Akşit, Osman Kavrakoğlu, Zeki Erataman oy çokluğuyla ölüm cezasına çarptırıldı. Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan 16 Eylül 1961’de sabaha karşı, Adnan Menderes 17 Eylül 1961’de saat 13.30’da İmralı Adası’nda idam edildi. CHP zihniyetinin milletin iradesine karşı tezgahladığı darbe mezalimi, milletin vicdanını derinden yaralayacak, CHP’nin alnına bir kara leke olarak kayıtlara geçecekti.
 
MENDERES’İN “İP PARASI” EŞİNDEN TAHSİL EDİLDİ
 
Vicdanları kanatan başka bir uygulama ise, idamdan 9 gün sonra Menderes’in evine gidilerek evin kapısına idam hükmünün bir suretinin asılması ve idam edilirken kullanılan ip, idam gömleği, cellât, imam ve son gün yiyip içtiklerinin parasının eşi Berrin Menderes’ten tahsil edilmesiydi. Bu uygulama, tamamen dışarıdan dayatma bir uygulamaydı. Zira, Türk milletinin tarih boyunca böyle bir uygulamasına rastlanılmamıştır.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.