Cübbeli Ahmet Hoca: Özgecan şehittir

Cübbeli Ahmet Hoca, vahşice katledilen Özgecan Aslan ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Cübbeli Ahmet Hoca: Özgecan şehittir

Cübbeli Ahmet Hoca, vahşice katledilen Özgecan Aslan ile ilgili açıklamalarda bulundu.

17 Şubat 2015 Salı 16:55
Cübbeli Ahmet Hoca: Özgecan şehittir

Cübbeli Ahmet Hoca, Özgecan Aslan'ın ırzını muhafaza uğrunda katledilerek şehit olduğunu belirtti.

“Haksız yere öldürülen kişi şehittir” hadisini anımsatan Cübbeli Ahmet Hoca, 'Bu olayda bu kızımızın haksız yere öldürüldüğünden hiç şüphe yoktur. Dolayısıyla bu hadis-i şerife göre kendisine şehit diyebiliriz' ifadelerini kullandı.

Cübbeli Ahmet Hoca, Mersin'de eve gitmek için bindiği minibüste tecavüze kalkışılıp defalarca bıçaklanarak öldürüldükten sonra yakılarak bir dereye atılarak Türkiye'yi yasa boğan Özgecan Aslan'ın İslami kıstaslar çerçevesine göre 'şehit' mertebesinde olduğunu söyledi. “Haksız yere öldürülen kişi şehittir” hadisini referans gösteren Cübbeli Ahmet Hoca, 'Bu olayda bu kızımızın haksız yere öldürüldüğünden hiç şüphe yoktur. Dolayısıyla bu hadis-i şerife göre kendisine şehit diyebiliriz' dedi.

Cübbeli Ahmet Hoca'nın Vahdet gazetesinde yer alan 'Özgecan şehittir' başlıklı yazısı şöyle:

ÖZGECAN ASLAN NAMUSUNU MUHAFA UĞRUNDA KATLEDİLDİ

Hadis-i şeriflerden anlaşıldığına göre namusunu korumak için direnirken vahşice öldürülen Özgecan Aslan kızımız şehit mertebesindedir.

Özgecan kızımız haberlerden anladığımıza göre namusunu kirletmemek için, ırzını muhafaza uğrunda hunharca katledilmiştir.

Hadis-i şerifte “Haksız yere öldürülen kişi şehittir” (Nesai, Tahrimü'd-dem: 25, no:4096, 7/117) buyruluyor. Bu olayda bu kızımızın haksız yere öldürüldüğünden hiç şüphe yoktur. Dolayısıyla bu hadis-i şerife göre kendisine şehit diyebiliriz.

ÖZGECAN İÇİN ŞEHİTLİK UYGUN

Diğer bir hadis-i şerifte “Malını müdafaa ederken öldürülen şehittir”(Buhari No: 2348) buyruluyor. Hal böyle olunca malını korurken öldürülen şehit ise ırzını korurken öldürülen hayli hayli şehittir. Bu yavrumuzun kendisinin ve ailesinin Müslüman olduğundan şüphe olmadığı için bu hadis-i şeriflerin müjdesine nail olacağı aşikârdır. Ama Müslüman olmayan biri bu tarz kötü şeylerle karşılaşsa İslam'a göre ona şehit diyemiyoruz. O da tabi masumdur. Şehit İslami bir mertebe olduğundan Özgecan yavrumuz Müslüman olduğuna göre bu hadis-i şerifler kesinlikle kendisine uygun düşmektedir.

İKİ TÜR ŞEHİTLİK VAR

Şunu belirtelim ki bir hakiki şehitlik vardır bir de hükmi şehitlik vardır. Hakiki şehit vatanı müdafaa ederken Allah yolunda cephede öldürülen kimsedir. Onlar kanlarıyla gömülürler. Cenazeleri yıkanmaz ve elbiseleri çıkartılmaz. Şehitliğin bir de hükmi kısmı vardır. Haksız yere öldürülenler, malını müdafaa ederken öldürülenler, depremde, göçük altında ölenler, yanarak ölenler şehittir. Bunlar gibi ölümler hükmi şehitliği kazandırır. Hükmi şehitlikte cenaze yıkanır, kefenlenir.

Cephede ölenden farkı budur. Ancak hükmi şehitlikte sevap bakımından Allah indinde şehit itibarı görür.

CİĞERİMİ YAKTI

Allah'ın kendilerine en çok değer verdiği kullar 4 kısımdır. Bunların başında peygamberler gelir. Sonra sıddıklar gelir. Ebu Bekir Sıddık bunların reisidir. Daha sonra şehitler gelir. Bunların efendisi Hazreti Hamza'dır. Daha sonra da salihler gelir.

Nisa Suresi'nin 69. Ayetinde bu dört zümre zikredilmektedir. Görüldüğü üzere peygamberler ve sıddıklardan sonra şehitler geliyor. Evliyadan bile önce şehitler geliyor yani. Dolayısıyla mertebeleri Allah indinde çok kıymetlidir. Ve kanlarının ilk damlasıyla bütün günahları bağışlanmaktadır. Ahirette kendilerine özel makamlar, köşkler, saraylar ve diğer Müslümanlardan daha öncelikli haklar verilecektir. Dolayısıyla hükmen şehit olanlar da aynı müjdeleri ahirette alacaklardır. Özgecan'ı kendi kızım yerine koydum ve acısının ciğerimi yaktığını hissettim. Rabbim özel rahmeti ile muamele eylesin, sualsiz hesapsız cennetine dâhil etsin. Ailesine sabr-ı cemil niyaz ediyorum.

Anahtar Kelimeler:
DiyanetDinihaberler
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
güzel 2015-02-17 20:41:42

uzun zamandır ilk defa Cübbeli Ahmed Hoca'yı karalamamışsınız. Tebrikler...

Avatar
İmam 2015-02-18 00:20:01

İlk defa cübbeliyi karalamadığınız görüyorum ama siz bir iki gün sonra yine bir haber yapıp karalarsınız ne alıp veremiyorsanız artık

Avatar
Kerim Tunç 2015-02-18 10:48:08

Sanırım Cübbeli hocaya sanki vahiy gelmiş.Şehitlik mertebesi insanlara Allah tarafından verilir.