Davutoğlu kamuda şeffaflık paketini açıkladı

Başbakan, kamuda şeffaflık ve yolsuzluk paketini Ankara Palas'da düzenlediği basın toplantısında açıkladı.

Davutoğlu kamuda şeffaflık paketini açıkladı

Başbakan, kamuda şeffaflık ve yolsuzluk paketini Ankara Palas'da düzenlediği basın toplantısında açıkladı.

15 Ocak 2015 Perşembe 02:08
Davutoğlu kamuda şeffaflık paketini açıkladı

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Ankara Palas'ta düzenlediği basın toplantısında, siyasi partilerin ve seçim kampanyalarının şeffaflaştırılmasına ilişkin, "Milletvekili ve belediye başkan adaylarına yapılacak nakdi yardımlar kendi adlarına açılmış olan seçim hesaplarına yatırılacak ve son derece şeffaf olacak" dedi.

Yardımlara sınırlamalar getirilebileceğini ifade eden Davutoğlu, "Adaylara ve siyasi partilere yapılacak ayni ve nakdi yardımlara bazı sınırlar getirilebilecek. Siyasi partilere yapılan bağış miktarı elektronik ortamda ilan edilecek" diye konuştu.

Mal bildirimi uygulaması

Davutoğlu, mal bildirimi uygulamasına ilişkin, şunları kaydetti:

"Yüksek mahkeme başkan ve üyeleri ile daire başkanları mal bildiriminde bulunacak. Meclis'te grubu bulunan siyasi partilerin grup başkanvekilleri, genel merkez yöneticileri, il başkanları ve ilçe başkanları ile ulusal, bölgesel veya yerel nitelikte yayın yapan radyo ve televizyon kuruluşlarının yetkilileri için de mal bildirimi zorunluluğu getirilecek. Mal bildirimlerinin yenilenme süresi 5 yıldan 2 yıla inecek, ara bildirimler kaldırılacak."

İhbarda bulunan kamu görevlilerinin korunacağına işaret eden Davutoğlu, "İhbarda bulunan kamu görevlilerine, ihbar konusu olayla ilgisi bulunan amiri tarafından sicil raporu düzenlenmesi ve performans değerlendirmesi yapılması engellenecektir. İhbarın asılsız çıkmaması koşuluyla ihbarda bulunan kamu görevlilerine ödül verilebilecektir. Ama haksız isnat ve iftirada bulunduğu tespit edilmesi söz konusu olursa mevzuatta bu kişilerle ilgili ciddi müeyyideler uygulanacaktır" dedi.

"İmar planları yapım süreci saydam olacak"

Başbakan Davutoğlu, imar planlarının yapım sürecini hesap verilebilir hale getireceklerini belirterek, "İmar planlarının yapım sürecini daha saydam ve hesap verebilir hale getireceğiz. İmar uygulamalarının daha adil ve hızlı bir şekilde yapılmasını sağlayacağız. Çünkü imar uygulamalarındaki her gecikme faklı mağduriyetlere ya da farklı haksız kazançlara sebebiyet verebiliyor. İmar planı değişikliği sonucunda oluşan değer artışından belediyelerin pay almasını sağlayacağız"
dedi.

İmar planları ile değişikliklerinin çeşitli yollarla halka ilan edileceğini vurgulayan Davutoğlu, şunları kaydetti:

"İmar planları ve değişiklikleri, taslak ve kesinleşmiş halleriyle belediyenin internet sitesinde, belediyenin herkesin rahatlıkla görebileceği bir panosunda ve muhtarlıklarda ilan edilecek. Ayrıca mahalli bir gazetede özet olarak sunulacak. İmar planı yapma ve onama yetkisi olan tüm kamu idarelerinin imar planlarının her aşaması ilgili idare ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığının bu amaçla oluşturulan internet sitesinde yayınlanacak. Herhangi bir yerde tarihi dokuya, silüete, doğal çevreye zarar verebilecek bir imar değişikliğine izin verilmeyecek.

İmar mevzuatı ile ilgili yasa tasarısına son şeklini vererek en kısa zamanda TBMM'ye sevk edeceğiz. Ancak şu hususu özellikle vurgulamak istiyorum: Yeni getirdiğimiz değer artış payı uygulaması, bugünden itibaren geçerli olacak. Kamu değer artış payı ile ilgili düzenlemeler şu andan itibaren geçerli.''


Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ahıkalan 2015-01-15 10:26:36

Şeffaflık çok güzel bir şey de, şu ihbar meselesi hep suiistimal edilecek gibi!. Önüne gelen amirini, arkadaşını sahte isimle çamur at izi kalsın hiç değilse mantığıyla fitleyip duracak habire. Çalışma ortamı bozulacak Devlet dairelerinin... Ama delikanlıca kimliğini belli ederek ihbarda bulunanlara sözüm yok; onlar nasılsa ihbarları asılsız çıkarsa bu dünyada (rezil rüsvay olarak) kanunlar önünde, mahşerde de Mahkeme-i Kübrâ'da hesap verecekler nitekim!...