'Diyanet toplumun yapı taşıdır'
Ensar Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı İsmail Cenk Dilberoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 7 Haziran'da yapılacak seçim sürecinde bazı siyasi partilerin liderlerinin "Diyanet İşleri Başkanlığını kapatacağız, kaldıracağız" sözlerini yerinde bulmadıklarını belirtti.
 
Diyanetin dürüstlüğü ifade eden bir kuruluş olduğunu vurgulayan Dilberoğlu, "Diyanet İşleri Başkanlığı, toplumun çeşitli katmanlarına ait mozaikleri bir arada tutan yapı taşıdır. Üzerinde toplumsal mutabakata varılmış bir kurumdur" diye konuştu.
 
Dilberoğlu, sivil toplum kuruluşlarının, Diyanet İşleri Başkanlığına "75 milyon Türk insanına ve Türkiye sınırı içerisinde yaşayan insanlara din ve değerler eğitimini ve dini ihtiyaçlarının karşılanması ile ilgili hizmetleri verme" noktasında destek olması gerektiğini dile getirdi.
 
Diyaneti kaldırmanın veya bunun yerine toplumsal mutabakata varılmamış başka türlü yapılar kurmanın kesinlikle soruna çözüm olmayacağını ifade eden Dilberoğlu, "Aksine yarayı daha da derinleştirecektir. Diyanet İşleri Başkanlığının Türk insanı, din ve değerler eğitimi için faydalı olduğunu düşünüyoruz. Bu kurumun kaldırılmasıyla ilgili söylemde bulunan, seçim bildirgelerine bu konuda taahhütte bulunan ve meydanlarda açık bir şekilde bunu dillendiren siyasi partilere karşı, bunu yanlış gördüğümüzü söylüyoruz" şeklinde konuştu. 
 
Güneydoğu'da yıllardır terör belasıyla mücadele edildiğini hatırlatan Dilberoğlu, savaşın olduğu yerlerde sadece din eğitim değil insanlığın ihtiyaç duyduğu pek çok şeyin yapılamadığının altını çizdi. 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol